Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Spadkowe prognozy dla USD. Jak zareagował rynek złota na dane ekonomiczne z USA?

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 02.12.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9423,08 PLN/oz
  
+ 58,27 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
110,41 PLN/oz
  
+ 0,59 PLN
TavexNews: Spadkowe prognozy dla USD. Jak zareagował rynek złota na dane ekonomiczne z USA?

Złoto trzeci dzień z rzędu odnotowuje wzrosty, korzystając na spadkowym trendzie dolara amerykańskiego w związku z pogorszeniem danych ekonomicznych napływających z USA oraz odradzających nadziei na kolejny pakiet bodźców stymulujących.

Umocnienie złotego względem dolara

W kontekście ostatnich wzrostów na rynku złota nie można pominąć bardzo ważnej kwestii z punktu widzenia polskich inwestorów, a mianowicie relacji pomiędzy parą walutową USD/PLN. Na przestrzeni ostatniego miesiąca polska waluta niemal bez przerwy umacniała się w stosunku do dolara (spadek USD w stosunku do PLN na poziomie 4,25% w skali miesiąca).

USD najsłabszy od 2,5 pół roku w stosunku do EUR

Spadkowe tendencje dolara widoczne są również w relacji USD/EUR – dziś rano dolar był najsłabszy od końcówki kwietnia 2018 roku. W skali ostatniego miesiąca wykres USD do EUR wykazał spadek na poziomie 2,64%.

Z czego wynikają ostatnie tendencje spadkowe dolara amerykańskiego?

Nie da się ukryć, że powrót do złota w dużej mierze bazuje na osłabieniu dolara. Ostatnie dane ekonomiczne z USA opracowane przez Institute for Supply Management (ISM)okazały się gorsze od prognozowanych. Aktywność gospodarcza zwolniła w listopadzie za sprawą rosnącej liczby nowych zachorowań na COVID-19, chociaż w większości obszarów w dalszym ciągu pozostaje w fazie rozwoju gospodarczego (wartość wskaźnika powyżej 50 oznacza rozwój, natomiast w przypadku wartości poniżej 50 mówimy o recesji).

ISM Manufacturing PMI dla USA spadł do 57,50 punktów odnotowanych w listopadzie z najwyższego poziomu od dwóch lat osiągniętego w październiku (59,3 punkty). Uśredniając prognozy światowych ekonomistów przewidywania opiewały na poziom 58 punktów, dlatego listopad okazał się stosunkowo rozczarowujący.

Produkcja przemysłowa kontynuowała ożywienie w listopadzie. Członkowie Survey Committee poinformowali, że ich firmy i dostawcy w dalszym ciągu działają w rekonfigurowanych fabrykach, ale absencja oraz krótkoterminowe przestoje w celu odkażania obiektów w połączeniu z trudnościami w powrocie i zatrudnieniu pracowników powodują napięcia, które prawdopodobnie ograniczą potencjał wzrostu produkcji w przyszłości (…)” – wskazał Timothy R. Fiore – Przewodniczący Komisji ds. Badań nad Branżą Produkcyjną ISM.

Warto podkreślić, że zdecydowane pogorszenie odnotował w ubiegłym miesiącu obszar zatrudnienia – ISM Manufacturing Employment za listopad ukształtował się na poziomie 48,4 (spadek o 4,8 punktu w stosunku do października).

Bazując na powyższych danych trudno dziwić się rosnącym oczekiwaniom na kolejny pakiet środków stymulujących ze strony Rezerwy Federalnej. Chociaż ostatnie optymistyczne informacje na temat wprowadzenia szczepionki na rynek USA jeszcze w tym roku nieco osłabiły nadzieje na kolejny pakiet, coraz więcej ekonomistów jest zdania, że plan w końcu wejdzie w życie. Pogarszająca się sytuacja w największej gospodarce świata sprawia, że pojawia się pytanie, czy rozpowszechnienie szczepionki będzie postępowało na tyle szybko, żeby obyło się bez kolejnego wsparcia dla amerykańskich obywateli dotkniętych ekonomicznymi konsekwencjami pandemii COVID-19.

Czy informacje o szczepionkach zagrażają pozycji złota?

Bazując na ostatnich ruchach na wykresach cen złota można poniekąd uznać, że w perspektywie krótkoterminowej informacje o szczepionkach zostały już „wycenione”. Wszystko wskazuje na to, że złoto czuje się dobrze powyżej poziomu 1800 USD i niewykluczone, że nie napotka większych oporów przed powrotem w okolice 1850 USD.

Natomiast jeśli chodzi o prognozy długoterminowe, ceny złota w dużej mierze będą zależały od sprawności wprowadzania szczepionki na globalne rynki. Kluczową sprawą pozostaje również jej skuteczność w przypadku większej grupy odbiorców. Warto pamiętać, że podłoże makroekonomiczne w dalszym ciągu będzie wspierało ceny złota – wielu ekonomistów w dalszym ciągu pozostaje zgodnych, że nadal jest miejsce na wzrosty na rynku kruszcu.

Możesz chcieć również przeczytać