Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Mołdawii?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 11.02.2019
Cena złota (XAU-PLN)
7 593,74 PLN/oz
  
- 4,12 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
108,89 PLN/oz
  
+ 3,54 PLN

Mołdawia – niewielki europejski kraj, rzadko wybierany jako cel turystycznych podróży… lecz czy słusznie? Co prawda, podróż do Mołdawii nie zapewni nam typowych atrakcji turystycznych, którymi przepełniona jest większość państw, jednakże może to stanowić zaletę wyróżniającą Mołdawię na tle innych krajów. Mołdawię charakteryzuje bowiem obecność wspaniałych winnic, gdyż państwo to słynie przede wszystkim z produkcji wyśmienitego wina. Jego smak w połączeniu z oryginalną, mołdawską kuchnią oraz gościnnością i otwartością Mołdawian zachwyci każdego. Olbrzymie podziemne winnice, takie jak winnica Cricova, słyną z robiących wrażenie piwnic tworzących podziemne miasto, w którym poruszanie się jest możliwe dzięki samochodom. Na degustację wina oraz wynajem samochodu niewątpliwie będą nam potrzebne odpowiednie pieniądze w Mołdawii, stąd wyjazd musimy zaplanować już z wiedzą na temat tego, jaką walutę zabrać do Mołdawii.


Jaką walutę zabrać do Mołdawii? Jaka waluta jest w Mołdawii?

Aktualnie obowiązująca jednostka monetarna Mołdawii (waluta w Mołdawii) to lej mołdawski. Międzynarodowy standard (trzyliterowy kod waluty) ISO 4217 dla leja mołdawskiego to MDL.

Krótka historia waluty Mołdawii

Obecnie używana waluta Mołdawii – lej mołdawski – stała się oficjalną walutą państwa dwa lata po odzyskaniu przez Mołdawię niepodległości, czyli 29 listopada 1993 roku. Określenie „lej” stanowi bezpośrednie nawiązanie do historii Mołdawii, w której przed włączeniem państwa w 1940 roku do grupy państw zależnych od Związku Radzieckiego obowiązywały leje rumuńskie.

Jaka waluta w Mołdawii? – flaga Mołdawii

Źródło zdjęcia flagi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Mo%C5%82dawii

Jeżeli szukasz miejsca gdzie kupić leje mołdawskie w Polsce, nie trać dłużej czasu i skorzystaj z naszej oferty. Waluta Mołdawii jest u nas dostępna od ręki – skorzystaj z kalkulatora na stronie głównej Tavex lub w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Następnie złóż zamówienie online – nasza innowacyjna funkcja „Waluta z dostawą do domu” pozwoli Ci szybko i wygodnie zamówić gotówkę, bez wychodzenia z domu! Waluta mołdawska może zostać dostarczona kurierem w 24 godziny lub możesz ją odebrać osobiście w oddziale.

Waluta Mołdawia – jak dzieli się lej mołdawski MDL?

1 lej mołdawski stanowi równowartość 100 banów. Obecnie w obiegu znajdują się:

 • monety 1, 5, 10, 25 i 50 banów;
 • monety 1, 2, 5 i 10 lei;
 • banknoty o nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 lei.

Mołdawia waluta – jak wyglądają leje mołdawskie?

Teraz, kiedy wiesz już jaka waluta obowiązuje w Mołdawii, zaznajom się z tym, co przedstawiają awersy mołdawskich monet:

 1. Monety 1, 5, 10, 25 i 50 banów – herb Mołdawii oraz nazwa kraju;
 2. 1 lej mołdawski – półksiężyc o kobiecej twarzy, część głowy tura, herb Mołdawii oraz nazwa państwa;
 3. 2 leje mołdawskie – słońce z męskimi rysami, część głowy tura, herb Mołdawii oraz nazwę państwa;
 4. 5 lei mołdawskich – rogi tura zdobione przez koronę, pomiędzy nimi ośmioramienna gwiazda oraz herb państwowy i róża;
 5. 10 lei mołdawskich – herb Stefana Wielkiego, część głowy tura, herb oraz nazwa państwa.

Awersy mołdawskich banknotów ukazują wizerunek Stefana III Wielkiego, wybitnego mołdawskiego władcy, sprawującego rządy w latach w latach 1457-1504. Natomiast rewersy przedstawiają:

 1. 1 lej mołdawski – Klasztor Căpriana, będący jednym z najstarszych klasztorów w Mołdawii, zlokalizowany w miejscowości Căprianie;
 2. 5 lei mołdawskich – kościół St. Dumitru w Orhei w Mołdawii;
 3. 10 lei mołdawskich – Klasztor Hârjauca;
 4. 20 lei mołdawskich – Twierdzę Soroca, będącą historycznym fortem położonym w Mołdawii we współczesnym mieście zwanym Soroca;
 5. 50 lei mołdawskich – Klasztor Hârbovăt;
 6. 100 lei mołdawskich – Fort Tighina;
 7. 200 lei mołdawskich – Ratusz w Kiszyniowie, czyli historyczny, architektoniczny i gotycki zabytek;
 8. 500 lei mołdawskich – Katedrę Narodzenia Chrystusa, stanowiącą główną katedrę mołdawskiego kościoła prawosławnego, położoną w Kiszyniowie;
 9. 1000 lei mołdawskich – Pałac prezydencki, oficjalną siedzibę mołdawskiego prezydenta.

Jak wygląda MDL waluta Mołdawii?

Lej mołdawski MDL – waluta Mołdawii (awers)

Lej mołdawski MDL – waluta Mołdawii (rewers)


Jak płacić w Mołdawii?

W Mołdawii płatności dokonać można na kilka sposobów, jednakże najlepszym, gwarantującym pełen komfort podczas wykonywania transakcji, jest gotówka. Można posłużyć się nią wszędzie – zarówno w większych miastach, jak i prowincjonalnych miasteczkach. Z dostępnością bankomatów może wystąpić problem w przypadku próby znalezienia ich w mniejszych miejscowościach. W większych miastach, takich jak stolica – Kiszyniów, znajdują się one najczęściej w okolicach oddziałów banków. Niestety pobierana przez bankomaty prowizja związana z przewalutowaniem często bywa bardzo niekorzystna, dlatego jeszcze przed podróżą warto skontaktować się z odziałem banku, w którym posiadamy konto, w celu uzyskania informacji o wysokości prowizji.

Karty płatnicze nie są zbytnio rozpowszechnione. Przy ich użyciu możemy jedynie wypłacić gotówkę z bankomatu bądź zapłacić w popularnych restauracjach, ekskluzywnych hotelach czy punktach usługowych.

Lej mołdawski – kantor w Warszawie

W celu uniknięcia jakichkolwiek niedogodności jeszcze przed podróżą powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią walutę, dzięki czemu będziemy mogli w pełni cieszyć się wyjazdem. Warszawski kantor Tavex naturalnie posiada w swojej ofercie leje mołdawskie. Walutę Mołdawii – leja mołdawskiego – wymienią Państwo zawsze od ręki. Istnieje także możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy leja mołdawskiego oraz uzyskania informacji dotyczącej aktualnego kursu waluty. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub za pomocą Facebooka. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odebrać lejów mołdawskich z naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24 h na terenie całego kraju!

Wymagane dokumenty do Mołdawii

Obywatele polscy udający się do Mołdawii na okres nieprzekraczający 90 dni nie mają obowiązku posiadania wizy. W przypadku chęci pozostania na terytorium Mołdawii przez okres przekraczający 90 dni należy ubiegać się o pozwolenie na pobyt czasowy. Dokumentem upoważniającym do wjazdu do Mołdawii jest paszport, którego okres ważności powinien być dłuższy od czasu pobytu w tym państwie.

Należy pamiętać, że w momencie przekroczenia mołdawskiej granicy należy posiadać równowartość 30 USD na każdy dzień pobytu, a ogólnie suma wwożonych pieniędzy nie może być mniejsza niż równowartość 150 USD.

Podróż do Mołdawii – jak dojechać do Mołdawii?

Istnieje kilka opcji dostania się do Mołdawii. Pierwszą, najkrótszą i najbardziej komfortową, jest podróż samolotem, trwająca około 2 godzin w przypadku lotu bezpośredniego. Połączenie Warszawa – Kiszyniów oferują takie linie lotnicze jak LOT czy Ukraine Intl Airlines. Port lotniczy w Kiszyniowie zlokalizowany jest blisko centralnej części miasta, do której bez problemu dostać można się autobusem. Koszt biletów w obie strony wynosi około 800-1200 złotych. Warto śledzić aktualne oferty przewoźników, ponieważ często można nabyć bilety lotnicze w atrakcyjnej cenie, rezerwując je odpowiednio wcześniej – nawet za 600 złotych w 2 strony!

Drugą opcją dotarcia do Mołdawii jest podróż samochodem przez jedno z 4 państw: Słowację, Ukrainę, Węgry bądź Rumunię. Najszybciej do Mołdawii dojedziemy przed Ukrainę – odległość pomiędzy Warszawą a Kiszyniowem wynosi około 990 km, a podróż trwa mniej więcej 15 godzin. Do Mołdawii dojechać można również autobusem, jednakże jest to opcja skierowana przede wszystkim do turystów lubiących długie podróże, gdyż czas podróży wynosi około 24 godzin.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki o Mołdawii

 1. Mołdawia znana jest przede wszystkim z produkcji wspaniałego wina. Obecnie trunek na terytorium tego państwa uznawany jest za artykuł spożywczy a nie napój alkoholowy. Szacuje się, że około 15% mieszkańców Mołdawii trudzi się produkcją wina, a każdego roku eksport tego trunku sięga blisko 70 milionów butelek.
 2. Bocian ma dla Mołdawian wyjątkowe znaczenie – jest on symbolem zwycięstwa i szczęścia. Jest to związane z legendą, która głosi, że są one odpowiedzialne za uratowanie Twierdzy w Sorokach. Podobno przyniosły one umierającym obrońcom twierdzy kiście winogron, aby mogli się nimi posilić, co miało zapewnić im energię do dalszej walki.
 3. Najwyższy budynek położony w Mołdawii znajduje się w jej stolicy. Budynek Romashka Tower ma wysokość 91 metrów, podzielonych na 20 pięter. Został wybudowany w 1986 roku.

Jaka waluta w Mołdawii? Lej mołdawski!

Mołdawia stanowi idealny cel podróży dla miłośników dzikiej przyrody – widoki kołyszących się na delikatnym wietrze zbóż, błogich meandrów dzikich rzek czy tajemniczych zakamarków skalnych pieczar na długo pozostaną w pamięci tych, którym dane będzie je zobaczyć. Mimo tego, że na pierwszy rzut oka może się to wydawać zwyczajne, turystów z pewnością zachwyci urokliwość tych miejsc. Na deser pasjonaci historii będą mieli okazję odwiedzić niezwykły kompleks archeologiczny, Orchei Veichi, w którym znajdują się imponujące, wykute w skałach, otwarte na turystów monastyry.

Możesz chcieć również przeczytać