Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Peru?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 14.01.2019
Cena złota (XAU-PLN)
7 351,01 PLN/oz
  
+ 29,57 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,43 PLN/oz
  
+ 0,34 PLN

Peru – państwo zlokalizowane w Ameryce Południowej. Ze względu na usytuowanie zachwyca podróżników swoją niezwykłą różnorodnością. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, przepełnione fascynującymi reliktami, zachwycą każdego, kto zdecyduje się odwiedzić ten niezwykle oryginalny, kraj będący syntezą indiańsko-hiszpańskiej kultury. W Peru poznamy najbardziej różnorodną faunę świata zamieszkującą lasy równikowe oraz spotkamy się z jedną z najstarszych kultur przeplatającą się z nowoczesnymi miastami. Ponadto różnorodna kuchnia, tradycyjna muzyka i niezwykły folklor sprawią, że odwiedzenie tego malowniczego państwa stanie się obowiązkowym celem podróży, gwarantującym niezapomniane przeżycia. Jaką walutę zabrać do Peru?


Jaką walutę zabrać do Peru? Jaka waluta w Peru?

Walutą obowiązującą w Peru jest sol, oznaczany międzynarodowym skrótem PEN. Obecna waluta Peru – sol peru – została wprowadzona w 1991 roku, tym samym zastępując wcześniej obowiązującą walutę peruwiańską – inti.

Nazwa aktualnie obowiązującej waluty jest nawiązaniem do historycznej jednostki monetarnej Peru, używanej w latach 1863-1985. Używana wówczas waluta nosiła bowiem tę samą nazwę, co aktualna waluta Peru. Nazwa waluty Peru „sol” pochodzi od łacińskiego słowa „solidus”, oznaczającego złotą rzymską monetę.

Pierwsze pieniądze papierowe w Peru zostały wprowadzone w roku 1879, natomiast podział dziesiętny monety nastąpił w roku 1858. Od momentu wprowadzenia do 15 grudnia 2015 waluta nazywana była „nowym solem”. Wówczas Kongres Peru złożył postulat o zmianę nazwy peruwiańskiej waluty na „sol”.

Jak dzieli się sol peru? Podział waluty Peru

1 sol dzieli się na 100 centymów. Obecnie w obiegu znajdują się:

 • monety: 1, 5, 10, 20, 50 centymów;
 • monety: 1, 2, 5 soli;
 • banknoty o nominałach: 10, 20, 50, 100, 200 soli.

Oznaczenia waluty Peru

Na awersach wszystkich peruwiańskich banknotów znajdują się portrety znanych, związanych z historią Peru postaci historycznych:

 • 10 soli – wizerunek José Abelarda Quiñonesa Gonzálesa, peruwiańskiego wojskowego lotnika, pośmiertnie nazywanego bohaterem narodowym w Batalla de Zarumilla podczas wojny ekwadorsko-peruwiańskiej;
 • 20 soli – wizerunek Raúla Porrasa Barrenechea, peruwiańskiego dyplomaty, polityka oraz historyka;
 • 50 soli – wizerunek Pedra Abrahama Valdelomara Pinta, peruwiańskiego dziennikarza, poety, dramaturga oraz dziennikarza;
 • 100 soli – wizerunek Jorgea Basadrea Grohmanna, peruwiańskiego historyka, znanego z obszernych publikacji dotyczących historii Peru;
 • 200 soli – wizerunek Świętej Róży z Limy, członkini Trzeciego Zakonu Świętego Dominika w Limie w Peru.

Awersy monet zdobi herb państwowy, a rewersy – wartość nominału ukazana przy pomocy cyfr arabskich. Monety 2 oraz 5 soli dodatkowo zawierają rysunki kolibra i kondora z Nazca.

PEN awers sol peru (waluty Peru)

PEN rewers sol peru (waluty Peru)


Jak płacić w Peru?

Dokonywanie płatności w trakcie pobytu w Peru nie należy do problematycznych kwestii, bowiem można dokonywać jej na kilka sposobów. W większych miastach nie ma problemu z występowaniem bankomatów. Spotkać je można w okolicach centrów handlowych, siedzib banków, na rogach ulic czy w pobliżu najbardziej ekskluzywnych, znanych hoteli. Warto jednak przed decyzją o wypłacaniu gotówki zapoznać się z wysokością pobieranej przez bank prowizji związanej z przewalutowaniem (z polskiej złotówki na amerykańskiego dolara, a potem peruwiańskiego sola lub – jeśli posiadamy konto walutowe – z dolara na sola). Jednorazowo wypłacić można równowartość od 150 do 500 dolarów w peruwiańskich solach. Ponadto występowanie bankomatów w mniejszych miastach jest znikome. Karty płatnicze takie jak VISA czy MasterCard są powszechnie akceptowalne. Transakcji przy pomocy karty dokonywać można m.in. w hotelach, restauracjach czy większych supermarketach. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że karty nie użyjemy w trakcie pobytu w mniejszych, prowincjonalnych miasteczkach lub w trakcie zakupów na bazarach czy straganach.

Jedynym środkiem płatniczym, jednocześnie najbardziej w Peru rozpowszechnionym i akceptowanym, niezależnie od tego jaki cel podróży obierzemy, jest gotówka. Warszawski kantor Tavex posiada w swojej ofercie walutę Peru. Sole nasz kantor oferuje Państwu zawsze od ręki. Serdecznie polecamy Państwu uprzednią rezerwację odpowiedniej sumy soli oraz uzyskania informacji dotyczącej aktualnego kursu waluty. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny, za pośrednictwem czatu lub poprzez Facebooka. Tym z Państwa, którzy nie mogą odebrać zamówionej waluty z naszego biura przy ulicy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, możemy zaproponować wysyłkę waluty za pośrednictwem kuriera w ramach usługi “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy na terenie całej Polski!

Podróż do Peru – niezbędne dokumenty

Obywatele polscy nie podlegają obowiązkowi wizowemu, gdy ich pobyt na terenie Peru nie przekracza okresu 90 dni. Dokumentem uprawniającym do przebywania na terenie tego państwa jest ważny paszport (data ważności paszportu nie jest ściśle określona, jednak zalecane jest, aby był on ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu na terytorium Peru). W momencie, gdy chcemy przedłużyć nasz pobyt na terenie kraju, należy zawiadomić o tym fakcie Dirección General de Migraciones.

Jak dostać się do Peru?

Pomiędzy Peru a Polską nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego. Wybierając się do Peru z Warszawy najpierw musimy dostać się do któregoś z europejskich miast, takich jak Madryt, Amsterdam, Praga, Berlin czy Paryż. Połączenia pomiędzy europejskimi miastami a Peru oferują m.in. Iberia, Air France, Air Europa czy KLM. Najwięcej linii lotniczych oferujących przelot do Peru „wylatuje” z Madrytu. Nie oznacza to jednak, że cena biletów będzie najniższa, o czym warto pamiętać w trakcie rezerwacji lotu. Najlepszym rozwiązaniem jest zaczerpnięcie aktualnych informacji dotyczących cen biletów lotniczych na stronach internetowych różnych przewoźników oraz porównywaniu „kombinacji lotniczych” umożliwiających dostania się do Peru. Istnieje wiele pomocnych wyszukiwarek internetowych, które w znacznym stopniu przyspieszą proces sprawdzenia wszystkich możliwych opcji. Czas podróży do Peru (w zależności od połączenia lotniczego) najczęściej trwa od 10 do 16 godzin.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki o Peru

 1. Amazońskie lasy deszczowe zajmują niewiele ponad połowę terytorium całego Peru. Większość z nich zyskała miano rezerwatu przyrody, czego głównym celem jest ochrona ekosystemu.
 2. Machu Picchu położony na terenie amazońskiej dżungli należy do jednego z siedmiu cudów świata. Jest to miasto, którego początki sięgają II połowy XV wieku, powstałe za panowania jednego z najwybitniejszych władców, Pachacuti Inca Yupanqui. Pełniło wówczas funkcję głównego centrum ceremonialnego, ale także gospodarczego i obronnego. Miasto położone jest w odległości 112 km od Cuzco.
 3. Peru znajduje się na 6 miejscu pod względem produkcji złota na świecie. Według statystycznych źródeł kraj ten co roku produkuje około 160 ton złota. 15% dochodów Peru pochodzi właśnie ze złota.

Jaka waluta w Peru? Sol Peru!

Peru to nie tylko kolebka jednej z najstarszych cywilizacji na świecie, ale również jedno z najbardziej magicznych miejsc na Ziemi. Co roku przyciąga rzesze turystów spragnionych poznania dziedzictwa tajemniczej kultury Inków, połączonej z odmienną religią oraz kulturą kolonialistów. Peru oferuje niezwykle rozmaite warunki klimatyczne, dlatego każdy odnajdzie w nim coś dla siebie – od rajskich plaż, przez rozległe pustynie, tropikalne, wilgotne obszary amazońskiej dżungli, aż po górskie szczyty Andów.

Możesz chcieć również przeczytać