Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Rumunii?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 06.08.2018
Cena złota (XAU-PLN)
7 350,16 PLN/oz
  
+ 29,06 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,44 PLN/oz
  
+ 0,29 PLN

Niezapomniane przygody, niezwykle tajemnicza, fascynująca kultura, oryginalna kuchnia łącząca smaki z różnych zakątków świata to tylko nieliczne powody, dla których warto wybrać się do Rumunii. Rumunia to kraj dla miłośników historii i związanych z nią legend. Świetnym wyborem będzie podróż po Transylwanii – krainie hrabiego Draculi. Warto również odwiedzić Siedmiogród i znajdujące się w nim (położone na skałach) warownie, powstałe w czasach niemieckiego panowania. W Rumunii warto także zobaczyć przepiękne zabytki architektury stolicy tego państwa – Bukaresztu. Przed wyjazdem trzeba jednak zadbać o zabranie odpowiedniej waluty, stąd pojawia się przed nami pytanie jaką walutę zabrać do Rumunii?


Jaką walutę zabrać do Rumunii? Jaka waluta w Rumunii?

Walutą obowiązującą na terenie Rumunii jest lej rumuński (RON). Historia aktualnej rumuńskiej waluty sięga 1867 roku – wówczas został on wprowadzony na terenie państwa po raz pierwszy. Lej rumuński powstał na wzór francuskiego franka.

Jak dzieli się lej rumuński? Podział waluty Rumunii

1 lej rumuński dzieli się na 100 banów. Obecnie w obiegu znajdują się:

 • banknoty o nominałach:  1–, 5–, 50–, 100–, 200–, 500 lei;
 • monety: 1–, 5–, 10–, 50 banów.

Emitentem banknotów i monet leja rumuńskiego jest Narodowy Bank Rumunii.

Oznaczenia lejów rumuńskich

Banknoty leja rumuńskiego zdobią wizerunki wybitnych postaci historycznych związanych z państwem:

 • 1 lej – Nicolae Iorga, rumuńskiego historyka, krytyka literackiego;
 • 5 lei – George Enescu, rumuńskiego kompozytora, skrzypka, pianisty, dyrygenta;
 • 10 lei – Nicolae Grigorescu, „ojca” współczesnego malarstwa rumuńskiego;
 • 50 lei – Aurel Vlaicu, rumuńskiego konstruktora i wynalazcę, pioniera lotnictwa;
 • 100 lei – Ion Luca Caragiale, rumuńskiego dramaturga, nowelistę i dziennikarza;
 • 200 lei – Lucian Blaga, rumuńskiego poety, dramaturga i filozofa;
 • 500 lei – Mihai Eminescu, rumuńskiego romantycznego poety, nowelisty, uznawanego za największego poetę literatury rumuńskiej.

Jak wygląda lej rumuński? Banknoty RON

RON awers leja rumuńskiego (waluty Serbii)

RON rewers lei rumuńskiej (waluty Serbii)


Jakie są ceny w Rumunii?

Średnie koszty w Rumunii przedstawia poniższa tabelka.

Produkt Cena w Rumunii (orientacyjna)
chleb (1 sztuka) 3,00 RON
jajka (10 szt.) 8,00 RON
marchew (1 kg) 1,80 RON
makaron (400 g) 3,00 RON
woda mineralna (1,5 l) 2,00 RON
coca-cola (2 l) 5,50 RON
piwo (0,5 l) 2,90 RON
danie główne restauracji 20,00-40,00 RON

Jak płacić w Rumunii?

Dokonywanie płatności na terenie Rumunii jest bardzo komfortowe. Zlokalizowane w wielu ogólnodostępnych miejscach bankomaty czynne są przez 24 godziny na dobę, dlatego wypłata gotówki nie stanowi problematycznej kwestii. W Rumunii większość kart płatniczych (m.in. karty Visa, Mastercard, Amex, CirrusPlus i Maestro) jest akceptowalna na obszarze całego kraju. Należy jednak pamiętać o możliwych kosztach przewalutowania.

Ponadto w Rumunii istnieje możliwość korzystania z kart kredytowych. Jest to jednak bardzo nieopłacalna forma płatności, gdyż związana jest z poniesieniem dodatkowych, wysokich kosztów za dokonywanie transakcji za pomocą karty kredytowej.

System bankowy w Rumunii jest dobrze rozwinięty i dostosowany do standardów Unii Europejskiej. Banki otwarte są najczęściej w godzinach 8:00 – 16:00 od poniedziałku do piątku. Najbardziej znanymi na terenie Rumunii tego typu placówkami są Banca Agricolă SA, Banca Comercială Română SA, Alpha Bank România SA, Deutsche Bank.

Lej rumuński w Tavex

Najlepiej jeszcze przed wyjazdem zaopatrzyć się w gotówkę, ponieważ ta forma płatności jako jedyna daje nam komfort dokonania płatności zarówno w większym sklepie, jak i na straganie w trakcie kupowania pamiątek. Leje rumuńskie nie są powszechnie dostępne w polskich kantorach. Problematyczność ich znalezienia niweluje kantor wymiany walut Tavex w Warszawie. Kantor Tavex jako jeden z nielicznych oferuje dostępność lei rumuńskich zawsze od ręki, a po uprzednim zatelefonowaniu umożliwiamy dokonanie rezerwacji odpowiedniej sumy oraz interesującego kursu. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odwiedzić naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24h na terenie całego kraju!


Podróż do Rumunii

Obywatele Polscy w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogą przebywać na terenie Rumunii przez 90 dni jeżeli posiadają dokument tożsamości jakim jest dowód osobisty bądź paszport (ważny najlepiej przez okres 6 miesięcy).

Jak dostać się do Rumunii?

Sposób dostania się do Rumunii zależy przede wszystkim od preferencji oraz priorytetów turysty. Jeśli zależy nam na wygodzie i krótkiej podróży najlepszą formą będzie dostanie się na teren państwa drogą powietrzną. Lot trwa około 3 godzin i najczęściej jest realizowany poprzez bezpośrednie połączenie pomiędzy stolicami Polski i Rumunii. Należy jednak wziąć pod uwagę koszty związane z tą formą podroży. Ceny biletów wahają się od około 500 do nawet 5000 złotych. Nie wypada się jednak zrażać, gdyż często można trafić na okazyjną ofertę taniego przelotu.

Natomiast jeżeli interesuje nas tańsza i dłuższa, ale przede wszystkim umożliwiająca przeżycie przygody podróż, idealnym transportem jest pociąg lub samochód. Bezpośrednio koleją dojechać można w ciągu 24 godzin. Jednakże tańszą formą, dzięki której można samemu zaplanować etapy podróży jest podróż z przesiadkami. Natomiast przejazd samochodem pozwala na zwiedzenie większej ilości miejsc bez ograniczeń czasowych.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki

 1. Rumunia ma największą populację niedźwiedzi brunatnych w Europie. W Karpatach żyje ok. 6,5 tysiąca tych zwierząt.
 2. W rumuńskiej miejscowości Săpânța znajduje się niezwykły – wesoły cmentarz. Jego unikatowy charakter tworzą kolorowe, ręcznie malowane, drewniane nagrobki. Na każdym z nich wyrzeźbiona jest scenka z życia zmarłego, często opatrzona zabawnym wierszykiem o tym, w jaki sposób zmarły rozstał się z życiem.
 3. Rumunia słynie z balneoterapii (zabiegów leczniczych wykorzystujących wodę). Znajduje się tutaj jedna trzecia europejskich źródeł, z których można skorzystać w ponad 70 kurortach i uzdrowiskach. Bogactwo podziemnych wód wykorzystuje się tu do leczenia m.in. chorób reumatycznych, schorzeń układu krążenia i niewydolności serca.
 4. Pierwszy na świecie samolot odrzutowy, znany jako Coanda-1910, został zaprojektowany i zbudowany przez rumuńskiego wynalazcę i pioniera, Henri’ego Coandę.

Jaka waluta w Rumunii? Lej rumuński!

Rumunia to piękny kraj pełen zachwycających i często nieodkrytych miejsc. To pełna tajemnic kraina hrabiego Draculi, zapierające dech w piersiach krajobrazy górskie, wspaniałe zabytki i słoneczne nadmorskie kurorty. Turyści pragnący odpoczynku na łonie natury będą zachwyceni wędrówkami po górach Marmaroskich, czy odpoczynkiem nad Morzem Czarnym. Ponadto na części wybrzeża znajduje się Park Narodowy Delta Dunaju, który jest największym terenem podmokłym w całej Europie, a widok stad pelikanów i kormoranów nad rozlewiskami na jego obszarze na długo zapadnie w pamięci tego, kto zdecyduje się na odwiedzenie tego niezwykłego kraju. To idealne miejsce na relaks, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie – a walutę Rumunii lej rumuński znajdziecie w naszym kantorze!

Cena złota (XAU-PLN)
7 350,16 PLN/oz
  
+ 29,06 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,44 PLN/oz
  
+ 0,29 PLN

Możesz chcieć również przeczytać