Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać na Ukrainę?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 10.11.2017
Cena złota (XAU-PLN)
7 593,04 PLN/oz
  
- 4,82 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
108,94 PLN/oz
  
+ 3,59 PLN

Chociaż podróż na Ukrainę zdecydowanie nie jest urlopem, na którym w blasku słońca wygrzewamy się pod palmami, a najczęściej przyjmuje ona formę aktywnego wypoczynku w formie zwiedzania, to jednak – jak w przypadku każdego wyjazdu – podróżujący prędzej czy później stają przed wyborem odpowiedniej waluty.

Jaką walutę zabrać na Ukrainę?

Hrywna (o międzynarodowym kodzie walutowym UAH) to oficjalna waluta Ukrainy. Do obiegu wprowadzona została w 1996 roku, a jej geneza sięga przeprowadzonych w tym czasie reform ekonomicznych. Hrywna zastąpiła tym samym karbowańca (karbowaniec był dawniej nieoficjalną nazwą rubla, najpierw rosyjskiego, a później radzieckiego). Jej nazwa pochodzi od słowa „grzywna”, czyli średniowiecznej miary srebra.

Awers banknotów ukraińskich przedstawia wizerunki zasłużonych dla Ukrainy postaci, natomiast na rewersie znajdują się szczególne miejsca związane z ich działalnością lub życiem. Bogate ubarwienie banknotów sprawia, że są wyjątkowo piękne – do tego stopnia, iż w 2008 roku hrywna została uznana za najpiękniejszą walutę świata!

Podział waluty UAH

Hrywna dzieli się na 100 kopiejek w postaci w monet o nominałach odpowiednio: 1, 2, 5, 10, 25 i 50. Występuje również jako banknoty, które mają nominały: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 oraz 500. Hrywna ukraińska jest w tej chwili warta około 0,14 PLN (Aktualny kurs hrywny ukraińskiej). Dla wygody przeliczania cen warto przygotować sobie małą “ściągawkę” – w  Tavex można ją otrzymać od razu przy wymianie, wystarczy poprosić o taką naszego specjalistę.

UAH awers hrywny ukraińskiej (waluty Ukrainy)

UAH rewers hrywny ukraińskiej (waluty Ukrainy)

Zakup waluty w Polsce

Dosyć powszechne jest przekonanie, jakoby pieniądze najlepiej wymienić było bezpośrednio przed granicą, po jej przekroczeniu lub dopiero we Lwowie, co z kolei spowodowane miałoby być trudną dostępnością tej waluty w naszym kraju oraz tragicznymi kursami. Jest to oczywiście nieprawda! W hrywny bez problemu można zaopatrzyć się już w Polsce. Tavex oferuje świetne kursy wymiany tej waluty, co niewątpliwie przekłada się na komfort psychiczny podróżującego, który nie musi martwić się o kłopoty walutowe za granicą. Jest to również najbardziej bezpieczna opcja – w przypadku wymiany waluty w kantorze za granicą wskazana jest podwyższona czujność!

Zakup dolarów/euro

Dostępność hrywny w polskich kantorach w zasadzie neguje konieczność podwójnej wymiany, tj. kupno dolarów lub euro w Polsce i kolejna wymiana już na Ukrainie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na taki wariant, warto pamiętać o kilku kwestiach. Kantory, np. we Lwowie, znajdują się dosłownie wszędzie (w sklepach spożywczych, z bielizną, jubilerskich, monopolowych, salonach sieci komórkowych…), a ponadto w dużej części punktów usługowych zlokalizowanych w większych, turystycznych miastach, można płacić obcymi walutami. Sama dostępność kantorów czy szerokie możliwości płatnicze nie gwarantują jednak bezproblemowości przy dokonywaniu transakcji. Pamiętajmy, iż Ukraińcy najchętniej przyjmują „młode dolary”, co oznacza problemy z akceptacją banknotów starszych niż 10 lat – wówczas sama zasobność portfela w postaci amerykańskich banknotów nie ratuje sytuacji. Na domiar złego, nawet posiadanie naszej rodzimej, polskiej waluty, nie jest zbawienne. Mimo, że mówimy o naszych sąsiadach, to jednak nie wszystkie kantory akceptują złotówki – stąd najwygodniej byłoby jeszcze przed wyjazdem zaopatrzyć się w hrywny. Przekraczając granicę należy mieć na uwadze ograniczające nas limity: wwieźć i wywieźć możemy do 15 tys. hrywien deklarując kwotę ustnie, pisemnej deklaracji potrzebujemy dla kwot od 15 tys. do 50 tys., a powyżej tej granicy wymagane jest pozwolenie NBU (Narodowy Bank Ukrainy).

Ciekawostki o hrywnie ukraińskiej i Ukrainie

Wymiana waluty na Ukrainie znajduje się pod ścisłym nadzorem, przez co proces ten nie należy do najprzyjemniejszych. W 2011 roku Narodowy Bank Ukrainy wprowadził przepis, zgodnie z którym przy każdorazowej transakcji wymiany waluty obowiązkowym jest wylegitymowanie się za pomocą paszportu, który następnie kserowany jest przez pracownika banku lub kantoru (w zależności od placówki). Jakby tego było mało, konieczne jest zachowanie dowodu przeprowadzenia transakcji (np. paragony, wydruki z bankomatów) w przypadku ewentualnej kontroli. Szereg tych kontrowersyjnych uwarunkowań prawnych tłumaczono koniecznością zapobiegania korupcji i praniu pieniędzy, a więc próbą zabezpieczenia ukraińskiej polityki pieniężnej. W konsekwencji jednak takie restrykcyjne podejście spowodowało ogromny wzrost aktywności tzw. cinkciarzy. Wszyscy z nich działają nielegalnie, tym samym już samo nawiązywanie współpracy z takimi osobami grozi nam karą grzywny, a oprócz tego waluta kupiona u nich z dużym prawdopodobieństwem może okazać się fałszywa.
Dodatkowo warto wspomnieć, że w naszym sklepie Tavex Plus oferujemy paczki zupełnie nowych, banknotów 1 hrywnowych, które mogą być wspaniałym prezentem na różne okazje!

Kup bilety lotnicze przez eSky

Podsumowanie

Nieprzemyślane decyzje finansowe mogą skutecznie zepsuć nasz wyjazd na Ukrainę oraz obciążyć nas dodatkowymi kłopotami. Wobec tego pewną gwarancją bezproblemowego i spokojnego wypoczynku za granicą jest Tavex i nasze bardzo korzystne kursy wymiany ukraińskich hrywien oraz ich duża dostępność!

Możesz chcieć również przeczytać