Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Tydzień poważnych zmian! Jaki kierunek obierze złoto?

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 07.12.2020
Cena złota (XAU-PLN)
10757,20 PLN/oz
  
+ 102,60 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
127,63 PLN/oz
  
+ 0,71 PLN
TavexNews: Tydzień poważnych zmian! Jaki kierunek obierze złoto?

Ostatnie zmiany na rynku złota pozwalają domniemać, że metal szlachetny poszukuje sposobu na trwałą kontynuację trendu wzrostowego.

Złoto zaczyna lśnić coraz jaśniej – czy obecny trend wzrostowy jest możliwy do utrzymania?

Wraz z nadejściem grudnia powróciła dobra passa dla złota. Po tym jak ceny kruszcu w końcówce listopada zaliczyły zdecydowany spadek poniżej poziomu 1800 USD/oz (ok. 6680 PLN/oz), dzisiaj przekroczyły ważny punkt wsparcia na poziomie 1850 USD/oz (ok. 6850 PLN/oz). W obliczu ostatnich zmian na rynku złota nasuwa się pytanie czy metal jest w stanie utrzymać obecny poziom i kontynuować dalszy trend wzrostowy?

Rozpoczynający się tydzień będzie szczególnie ważny dla przyszłych zmian dla rynku złota. Zdaniem wielu analityków tegotygodniowe ruchy na wykresach pozwolą określić szanse metalu na powrót w okolice wsparcia na poziomie 1925 USD/oz.

Charlie Nedoss – Starszy Strateg ds. Rynku w LaSalle Futures Group – wskazał na poziom 1856 USD/oz oceniając, że jego osiągnięcie miałoby korzystny wpływ na złoto.

„(…) Gdy zostanie przekroczony, rozpoczną się techniczne zakupy. W tym tygodniu nadal obserwowaliśmy sprzedaż ETF, więc warto to obserwować, co wydarzy się w przyszłym tygodniu” – oznajmił Nedoss w piątek.

Rozmowy nad pakietem bodźców wciąż przyciągają uwagę wielu inwestorów

Jednym z najbardziej gorących tematów na ten tydzień w dalszym ciągu pozostają negocjacje w sprawie kolejnego pakietu mającego na celu zwalczanie ekonomicznych skutków pandemii COVID-19.

Biorąc pod uwagę obecne nastroje rynkowe, coraz bardziej rośnie poparcie dla pakietu obejmującego wsparcie w wysokości 908 miliardów dolarów.

„Wszystkie oczy są skierowane na rozmowy pomiędzy Demokratami, a Republikanami w sprawie wprowadzenia pakietu stymulacyjnego przed końcem roku – wskazał Dyrektor ds. Metali Szlachetnych w Kitco – Peter Hug.

Warto podkreślić, że sytuacja w USA w dalszym ciągu pozostaje nieciekawa, jeśli chodzi o postępowanie pandemii. Analitycy coraz częściej oceniają, że czeka nas bardzo ciężka zima, zdominowana przez rekordową liczbę nowych zachorowań. Co więcej, trudno przewidzieć, jak w przyszłości będzie zmieniała się liczba nowo zakażonych.

Mimo że od lipca wskaźnik PMI obejmujący Strefę Euro wykazuje wartości powyżej 50, listopad okazał się pierwszym miesiącem, kiedy odnotowany został w spadek w stosunku do ubiegłego miesiąca (-1 punkt). Jeśli chodzi o USA, tam sytuacja wygląda nieco inaczej – PMI za listopad wzrósł do 58,60 punktów (+2,3 punktu w stosunku do października). Niemniej jednak, jak słusznie zauważył Nedoss, ostatnie spowolnienie w sektorze zatrudnienia w USA już teraz jest widoczne, a zanim się poprawi, może się wyłącznie jeszcze bardziej pogorszyć.

„Od siedmiu miesięcy jesteśmy świadkami pozytywnego wzrostu zatrudnienia, ale z każdym miesiącem jest on coraz mniejszy – wskazał Nedoss.

Ekspert stwierdził również, że spowolnienie w sektorze zatrudnienia stawia amerykański rząd pod presją podjęcia jakichkolwiek działań. Nedoss oczekuje, że nadal będziemy obserwować tendencję do osłabienia dolara amerykańskiego, co w rezultacie stanie się dodatkowym impulsem dla złota.

1850 USD/oz osiągnięte – co dalej?

Jeśli złoto w dalszym ciągu będzie pokonywało kolejne bariery bez większego problemu, tak jak miało to miejsce w przypadku 1850 USD/oz, analitycy pozostają zgodni, że powrót w okolice 1975 USD/oz prawdopodobnie przebiegłby bez większych zakłóceń.

Niemniej jednak rynek złota pozostaje chociażby pod presją rozpowszechnienia szczepionki czy ostatecznej decyzji w sprawie pakietu stymulacyjnego. W obliczu tego, każdy kluczowy poziom poza kwestiami technicznymi, ograniczony jest również barierą psychologiczną, w związku z czym przed złotem stoi nie lada wyzwanie, żeby zbudować drogę do trwałych wzrostów.

Podobnego zdania jest Daniel Pavilonis – Starszy Broker w RJO Futures – który stwierdził, że informacje na temat szczepionki mogą mieć negatywny wpływ na ceny złota i wprawiać inwestorów w „niedźwiedzi nastrój”.

Pavilonis wskazał poziom 1797,80 USD/oz jako punkt krytyczny na ten tydzień, którego przekroczenie może okazać się zwiastunem kolejnej wyprzedaży.

Niemniej jednak ekspert spodziewa się, że bardziej prawdopodobne wydają się dalsze wzrosty na rynku złota w tym tygodniu. Pavilonis ocenił, że rozpoczynający się tydzień może odegrać kluczową rolę dla zmian cen złota w przyszłości. Jeśli zamkniemy tydzień znacznie wyżej, będziemy mogli kontynuować trend wzrostowy”.

Wydarzenia, które zdominują rynek złota w tym tygodniu – co warto obserwować?

Prawdopodobnie zdecydowana większość uwagi inwestorów w tym tygodniu zostanie skupiona na Unii Europejskiej w związku z posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego oraz możliwej finalizacji rozmów w sprawie Brexitu.

Powszechnie oczekuje się doładowania i rozszerzenia pakietu Pandemic Emergency Purchase Programme – wskazali stratedzy ING.

Możesz chcieć również przeczytać