Próba złota to istotny termin, za którym kryją się kluczowe informacje dla każdego, kto stoi przed wyborem biżuterii, czy też ma na oku inne wyroby wykonane ze złota. W poniższym artykule przyjrzymy się nieco bliżej tajemniczym oznaczeniom, dzięki którym można dowiedzieć się jaka jest próba złota, niezależnie czy mamy przed sobą pierścionek zaręczynowy, łańcuszek, kolczyki czy sztabkę.
Co oznaczają próby złota?
Próba złota to oznaczenie złota, które informuje nas o tym, jaką zawartość złota posiada dany stop. Próby złota wyrażane są w promilach – przykładowo biżuteria wykonana ze stopu, który jedynie w połowie składa się z czystego złota, będzie wyrobem o próbie 500.
Jakie są rodzaje prób złota?
Gdy już wiadomo co to jest próba złota, pozostaje odpowiedzieć na pytanie jakie są rodzaje prób złota i co je różni?
Próba złota 999
Jaka jest najwyższa próba złota? To właśnie próba złota 999, czyli taka, która zawiera 99,9% czystego złota. Określana jest również jako próba 0.
Próba złota 960
Próba złota 960 zawiera 96% czystego złota. Określana jest również jako próba 1.
Próba złota 750
Próba złota 750 zawiera 75% czystego złota. Określana jest również jako próba 2 oraz 18-karatowe złoto.
Próba złota 585
Próba złota 585 zawiera 58,5% czystego złota. Określana jest również jako próba 3 oraz 14-karatowe złoto. Jeśli chodzi o próby złota w Polsce najpopularniejsza próba to właśnie próba złota 585.
Próba złota 500
Próba złota 500 zawiera 50% czystego złota. Określana jest również jako próba 4 oraz 12-karatowe złoto.
Próba złota 375
Próba złota 375 zawiera 37,5% czystego złota. Określana jest również jako próba 5 oraz 9-karatowe złoto.
Próba złota 333
Próba złota 333 zawiera 33,3% czystego złota. Próba 333 to najniższa próba złota. Określana jest również jako próba 6 oraz 8-karatowe złoto.
Która próba złota jest najlepsza?
Wiadomo już jakie są próby złota oraz co oznaczają próby złota, przejdźmy do zagadnienia, która próba złota jest najlepsza? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wybór najlepszej próby złota zależy od indywidualnych preferencji oraz zastosowań wyrobu. Najlepsza próba złota na łańcuszek czy najlepsza próba złota na pierścionek zaręczynowy będzie inna niż w przypadku produktów inwestycyjnych.
Co to cechy probiercze? Jak je czytać?
Cechy probiercze to urzędowe znaki, określające zawartość czystego złota w danym wyrobie. Każdy wyrób ze złota, którego masa przekracza 1 gram, powinien być ocechowany przez Państwowy Urząd Probierczy. Cechy probiercze w Polsce stanowią kombinację litery i cyfry – oznaczających daną próbę oraz znaku graficznego, który określa metal szlachetny. Głowa rycerza to oznakowanie złota, głowa kobiety – srebra, głowa konia – platyny, a głowa psa – palladu.
Która próba złota jest najpopularniejsza?
W jubilerstwie najczęściej spotykane próby złota to próba złota 333 (8-karatowe złoto), próba złota 585 (14-karatowe złoto) oraz próba złota 750 (18-karatowe złoto). Tym czym wyróżnia się próba złota 333 to dość niska cena, w porównaniu do wyrobów, które posiadają większą zawartość złota. Wadą tej próby złota jest niestety szybkie śniedzenie. Próba złota 750 to często najwyższa próba złota z jakiej wykonuje się biżuterię użytkową. Próba złota 750 przypadnie do gustu osobom preferującym złoto o bardziej żółtym odcieniu. Mianem najbardziej popularnej próby złota można określić próbę 585, która stanowi złoty środek. Łączy ona w sobie zalety próby złota 333 oraz próby złota 750 – wciąż zawiera dość dużą zawartość złota, lecz jednocześnie jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne niż 18-karatowe złoto. Dlatego uważa się, że to najlepsza próba na obrączkę. Natomiast w przypadku produktów inwestycyjnych najpopularniejsza próba złota to 999 oraz 9999.
Jakie próby złota mają złote sztabki i monety?
Złote sztabki i monety bulionowe najczęściej posiadają najwyższą zawartość złota, tj. próba złota 999 lub 9999. Jednakże istnieją również monety bulionowe, zaliczane do grona tych najpopularniejszych, w których zawartość złota jest niższa. Monety takie jak Amerykański Orzeł czy Krugerrand są wykonane z 22-karatowego złota. Taka próba złota potocznie jest określana mianem „crown gold”, oznaczającym „złoto koronne”. Co więcej, monety, w które
charakteryzuje niższa zawartość złota to również monety historyczne jak np. Złoty Brytyjski Suweren – Królowa Elżbieta II.
Złota biżuteria – dlaczego nie jest z samego złota?
Zastanawiasz się, dlaczego biżuterii nie tworzy się z samego złota? Odpowiedź brzmi – złoto jest miękkie. Dlatego biżuteria wykonana ze złota wzbogacana jest o domieszki innych metali. Dzięki temu złote wyroby nie są tak miękkie, biżuteria jest bardziej wytrzymała i praktyczna w użytkowaniu. Z tego powodu warto zwracać uwagę na oznaczenia złota na biżuterii, czyli próby złota. Najlepsze złoto to nie zawsze to o najwyższej próbie – szczególnie w przypadku biżuterii.
Złota biżuteria – jaka próba złota najlepsza?
Zatem, jaką próbę wybrać w przypadku biżuterii? Jaka próba złota najlepsza? Najlepiej taka, która będzie zawierać jak najwyższą zawartość złota, lecz jednocześnie będzie wytrzymała i odporna na ząb czasu. Próba złota najlepsza na biżuterię to próba złota 585, czyli 14-karatowe złoto. Ta próba złota łączy w sobie zarówno szlachetność kruszcu, jak i funkcjonalność wyrobu.
Ile karatów ma czyste złoto?
Karat, znany również jako karat metryczny, to jednostka masy stosowana w jubilerstwie, która stanowi również oznaczenie próby złota. Nazwa karat wzięła się od drzewa zwanego karobem, którego ziarna niegdyś służyły jako wzorzec do ważenia kamieni szlachetnych na Bliskim Wschodzie. Masę kamieni i pereł oraz czystość złota określa właśnie karat. 1 karat to 1/24 zawartości wagowej złota w danym stopie. Ile karatów ma czyste złoto? Złoto bez żadnej domieszki ma 24 karaty. Ile karatów ma złoto w zależności od próby?
- Próba złota 1000 (w praktyce próba złota 999,9) – 24-karatowe złoto
- Próba złota 958 – 23-karatowe złoto
- Próba złota 916 – 22-karatowe złoto
- Próba złota 750 – 18-karatowe złoto
- Próba złota 585 – 14-karatowe złoto
- Próba złota 500 – 12-karatowe złoto
- Próba złota 417 – 10-karatowe złoto
- Próba złota 375 – 9-karatowe złoto
- Próba złota 333 – 8-karatowe złoto