Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Koniec 8. serii. Franki szwajcarskie wycofane z obiegu!

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 06.05.2021
Cena złota (XAU-PLN)
10508,50 PLN/oz
  
- 30,10 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,41 PLN/oz
  
- 0,25 PLN
TavexNews: Era ósmej serii szwajcarskich banknotów dobiegła końca

Centralny Bank Szwajcarii poinformował o wycofaniu z obiegu ósmej serii banknotów frankowych, które zdobiły wizerunki zasłużonych, szwajcarskich osobistości. Czy wycofane franki szwajcarskie są jeszcze coś warte?

Do kiedy ważne są wycofane franki szwajcarskie?

Ósma seria franków szwajcarskich była ważna do 30 kwietnia 2021 roku. Wraz z tym obwieszczeniem banknoty z tej serii straciły status prawnego środka płatniczego, a co za tym idzie, nie mogą już być używane przy zawieraniu transakcji gotówkowych.

Frank szwajcarski 9. serii – co go wyróżnia?

Szata graficzna nowej, dziewiątej serii banknotów frankowych, której historia sięga 2016 roku, zasadniczo odbiega od tej znanej z poprzednich emisji. Otóż jej motywem przewodnim jest „wiele oblicz Szwajcarii”. Zgodnie z decyzją Swiss National Bank (SNB), w portfelach Szwajcarów nie znajdziemy już banknotów przedstawiających wizerunki Charlesa Ferdinanda Ramuza czy Jacoba Burckhardta, lecz motywy czasu, wody czy języka zdobiące banknoty o nominale 10 CHF, 100 CHF czy 1000 CHF.

Pozycja franka szwajcarskiego na arenie międzynarodowej

Z punktu widzenia istoty decyzji SNB nie można pominąć kwestii pozycji szwajcarskiej waluty na arenie międzynarodowej. Narodowy Bank Polski pisząc o franku szwajcarskim, zwrócił uwagę przede wszystkim na jego skuteczność w utrzymywaniu pozycji względem kluczowych walut, takich jak dolar czy euro. Nie zmienia to jednak faktu, że w ciągu ostatnich lat rola franka szwajcarskiego uległa ograniczeniu w związku ze spadkiem znaczenia waluty w rozliczaniu międzynarodowych transakcji.

9. seria banknotów szwajcarskich będzie bezpieczniejsza

Poza wspomnianymi wcześniej zmianami w szacie graficznej istotną – o ile nie najistotniejszą – kwestią, która wyróżnia aktualną serię banknotów frankowych, jest jeszcze większe bezpieczeństwo. Mimo dynamicznego rozwoju w zakresie bankowości internetowej, Szwajcarzy w dalszym ciągu pozostają wierni klasycznej formie płatności – gotówce – i to ją chętniej wybierają przy realizacji codziennych transakcji. Motywem przewodnim decyzji SNB było więc zapewnienie możliwie największej odporności waluty na potencjalne fałszerstwa.

Powyższy aspekt wyraźnie zaakcentował Thomas Jordan – Prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego – podczas premiery pierwszego banknotu z dziewiątej serii o nominale 50 franków w kwietniu 2016 roku. Wskazał on na zasadność decyzji SNB i ocenił, że bank działa wyprzedzająco – z biegiem lat popularność gotówki systematycznie wzrasta, co stanowi pożywkę dla potencjalnych fałszerzy. Żeby uchronić walutę przed zagrożeniami, wraz z wprowadzeniem nowej serii banknotów, SNB zastosował nowe formy ochrony.

„Nie ma sprzeczności pomiędzy promowaniem i zapewnieniem zarówno podaży gotówki, jak i sprawnego funkcjonowania płatności bezgotówkowych. Różne metody płatności zaspokajają różne potrzeby naszej populacji. Nasze najnowsze badanie dotyczące metod płatności, opublikowane w maju 2018 roku, wykazało, że publiczne wykorzystanie gotówki i skłonność do realizowania transakcji przy jej użyciu pozostają na wysokim poziomie. Potwierdziło również, że ludność Szwajcarii lubi mieć wybór w zakresie płatności (…)” – wskazał Jordan podczas premiery 100-frankowego banknotu we wrześniu 2019 roku. „W ostatnich latach obieg banknotów w naszym kraju systematycznie wzrastał. Gotówka jest wykorzystywana i ceniona z różnych powodów, a nie tylko z przyzwyczajenia lub niechęci do przyjęcia nowej technologii. Gotówka może być używana wszędzie i jest mniej zależna od infrastruktury technicznej”.

Sprzedaż ósmej serii franka szwajcarskiego CHF w Tavex

Tavex prowadzi skup wycofanej serii franka – w celu sprzedaży waluty serdecznie zachęcamy do odwiedzenia jednego z naszych 12 oddziałow, ich listę znajdziesz poniżej:

  1. Kantor Gdańsk, Galeria Bałtycka, Aleja Grunwaldzka 141
  2. Kantor Gdynia, Centrum Handlowe Klif, Aleja Zjednoczenia 256
  3. Kantor Katowice, ul. 3 Maja 18
  4. Kantor Katowice, Silesia City Center, Chorzowska 107
  5. Kantor Lublin, Królewska 4
  6. Kantor Łódź, Manufaktura, ul. Drewnowska 58
  7. Kantor Poznań, Stary Browar, ul. Półwiejska 42
  8. Kantor Warszawa, Centrum Koneser, Plac Konesera 10a
  9. Kantor Warszawa, Dom Mody Klif, Okopowa 58/72
  10. Kantor Warszawa, ul. Świętokrzyska 32
  11. Kantor Wrocław, ul. Oławska 9
  12. Kantor Wrocław, Galeria Wroclavia, ul. Sucha 1

 

Walutę skupujemy w cenie 10% poniżej kursu rynkowego, jej kurs sprawdzisz w tabeli na podstronie „Skup wycofanych walut” (bieżący kurs franka szwajcarskiego można sprawdzić m.in. tutaj). W razie jakichkolwiek pytań serdecznie zachęcamy do kontaktu z działem obsługi klienta pod nr tel. 22 114 00 20 lub za pośrednictwem czatu dostępnego na naszej stronie internetowej lub mailowo na kontakt@tavex.pl.

Możesz chcieć również przeczytać