Gdy w Niemczech wprowadzono w ubiegłym roku pełny VAT na srebro, obroty dealerów tym metalem spadły o 73%. Można zatem nauczyć się czegoś na cudzej szkodzie. Czy nasz rząd zrobi z tej wiedzy użytek?
We wrześniu do Sejmu, a następnie do Komisji Finansów Publicznych, wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Kluczowa w tym kontekście jest treść art. 120 ust. 11 ustawy o VAT, zgodnie z którym zostanie ograniczona możliwość stosowania procedury VAT marża w odniesieniu do importowanych dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków w przypadku, gdy import został objęty stawką 8%. Procedura ta pozwala na naliczenie podatku jedynie od różnicy między ceną zakupu a sprzedaży.
Po przejściu na pełny VAT obroty dealerów srebrem w Niemczech spadły w ubiegłym roku aż o 73%! Można więc śmiało powiedzieć, że doszło do załamania rynku.
Stanowisko ZPP ws. projektu zmiany ustawy o VAT ograniczającego możliwość korzystania z VAT marży przez handlarzy przedmiotami kolekcjonerskimi
Jak czytamy w stanowisku Związku Przedsiębiorców i Pracodawców: „W tym przypadku Dyrektywa VAT pozostawia Państwom Członkowskim swobodę uregulowania, w jaki sposób i w jakim zakresie powinien być stosowany wspomniany mechanizm.”
Nasz rząd może więc sam zdecydować, czy (analogicznie jak w Niemczech) zniszczyć segment obrotu srebrem inwestycyjnym, spychając go przy okazji do szarej strefy, czy pozostawić działającego w obecnej formie (VAT-marża).
„Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów” – Albert Einstein.
Tomasz Gessner
Tavex