Długo wyczekiwane wieści w zakresie dalszego prowadzenia polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną nie stały się przedmiotem większego zamętu na rynkach.
Jakie prognozy dla złota na 2021 i 2022 rok przedstawili eksperci z TD Securities?
Z perspektywy rynku złota, najnowsze decyzje Rezerwy Federalnej, która zobligowała się do utrzymania dotychczas obranego kursu, są wystarczające, żeby stworzyć solidne podstawy pod utrzymanie cen złota na wysokich poziomach. Zgodnie z najnowszymi prognozami kanadyjskiego banku inwestycyjnego – TD Securities – ceny złota na przestrzeni najbliższych dwóch lat wciąż będą rosły.
TD Securities od dłuższego czasu pozostaje optymistyczny, jeśli chodzi o perspektywy dla złota na 2021 rok. Stratedzy giełdowi z tejże instytucji za główne czynniki sprzyjające metalom szlachetnym wskazali oczekiwania inflacyjne (w tym elastyczny cel inflacyjny Rezerwy Federalnej), obawy o deprecjację światowych walut (w szczególności dolara amerykańskiego) oraz utrzymujące się obawy o stan gospodarki.
„Zwolennicy złota nie będą musieli długo czekać na przekonujący ruch w górę. Zobowiązanie do utrzymania [stóp procentowych – przyp. red.] w granicach bliskich zeru, w połączeniu z płaską krzywą dochodowości powinno być wystarczającym katalizatorem dla wzrostów na rynku metali szlachetnych” – ocenili stratedzy giełdowi z TD Securities.
Prognozy banku inwestycyjnego obejmują ceny złota w okolicach 2050 USD/oz pod koniec przyszłego roku. Jeśli chodzi o prognozy na końcówkę 2022 roku, specjaliści z TD Securities są jeszcze bardziej optymistyczni – wskazali, że cena złota do tego czasu może osiągnąć wartość nawet 2225 USD/oz.
„Ogólny obraz wciąż sprzyja osiągnięciu celu na poziomie 2000 dolarów za uncję. Nawet jeśli zaplanowane programy szczepień przebiegną bezproblemowo, minie druga połowa roku, zanim zostanie osiągnięta odporność stadna i gospodarka się unormuje” – wskazali stratedzy. „W międzyczasie druga fala pandemii COVID-19 jeszcze bardziej spustoszy gospodarkę (…)”.
Jakie trendy inwestycyjne zdominują najbliższe miesiące?
Eksperci z banku inwestycyjnego zwrócili również uwagę na to, że zima 2021 upłynie pod znakiem rosnącej liczby przypadków nowych zakażeń i negatywnych danych ekonomicznych. „Z historycznego punktu widzenia oznaczałoby to dobry czas dla złota i zmniejszenie apetytu na ryzyko”.
Z prognoz specjalistów z TD Securities wynika również, że jeśli gospodarka zażyje kolejnego bodźca fiskalnego, oczekiwania inflacyjne ulegną zwiększeniu, co zapoczątkuje kolejną falę dobrej passy dla złota.
„Opierając się fakcie, że Janet Yellen została nominowana na stanowisko Sekretarza Skarbu Stanów Zjednoczonych, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że polityka prowadzona przez administrację Bidena będzie skora do zasilenia gospodarki solidnym bodźcem fiskalnym” – ocenili stratedzy.
W przypadku, gdyby powyższy scenariusz znalazł odzwierciedlenie w rzeczywistości obawy o obniżenie wartości walut są jak najbardziej uzasadnione, co jak wiadomo tworzy korzystne warunki dla złota.
Mimo optymistycznych prognoz, stratedzy z TD Securities są niemalże przekonani, że droga ku 2100 USD za uncję złota nie będzie usłana różami, a kruszec zatrzyma się na czerwonym świetle co najmniej kilka razy.
Nie tylko złoto – optymistyczne prognozy dla srebra
Co istotne, specjaliści są zdania, że perspektywy do dalszych wzrostów obecne są również na rynku srebra.
„Srebro ma skłonności do radzenia sobie dobrze w warunkach sprzyjających złotu. Powinno więc równie pozytywnie reagować na te same, korzystne warunki makroekonomiczne oraz decyzje w zakresie polityki monetarnej i fiskalnej, co żółty metal” – wskazali stratedzy.
Co więcej, zdaniem ekspertów w przypadku srebra dochodzi jeszcze jeden, bardzo istotny czynnik, który będzie wspierał ceny srebrnego metalu – pokryzysowe ożywienie przemysłu. „Ponad 60% zapotrzebowania na srebro pochodzi ze źródeł przemysłowych” – przypomnieli przedstawiciele TD Securities. „Wydatki na infrastrukturę zielonej energii, dekarbonizację oraz elektryfikację powinny zapewnić wsparcie srebru, ponieważ w wielu przypadkach jest ono wykorzystywane przy produkcji paneli słonecznych, jak i również niemalże we wszystkich obwodach elektrycznych”.