Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Najniższa od 10 lat liczba otwartych kontraktów na srebrze

Autorem artykułu jest Tomasz Gessner – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 06.03.2023
Cena złota (XAU-PLN)
10625,40 PLN/oz
  
+ 80,50 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
126,71 PLN/oz
  
+ 2,25 PLN
TavexNews: Najniższa od 10 lat liczba otwartych kontraktów na srebrze

W ubiegłym tygodniu wspominałem o problemach z dostępnością danych z raportu Commitments of Traders, które wynikają z przeprowadzonego ataku hakerskiego pod koniec stycznia na ION. Według informacji na stronach CME Group, dane mają być uzupełnione w połowie marca. Przypomnę, że CFTC rekomendowała dostarczanie choćby szacunkowych danych. Prawdopodobnie na bazie takowych szacunków ukazała się aktualizacja pozycjonowania, datowana na 13 lutego. Pamiętajmy jednak, że dane te mogą być jeszcze w kolejnych tygodniach rewidowane. Poniżej ostatni wykres pozycjonowania dla srebra.

Zgodnie z sugestiami z poprzedniego wpisu, ostatnie spadki cen najprawdopodobniej wykorzystane zostały do redukcji ekspozycji short netto. W drugim panelu uwagę zwracać powinny zwłaszcza zmiany pozycjonowania banków bulionowych (Swap Dealers), które na wcześniejszym wzroście cen srebra bardzo niechętnie powiększały krótkie pozycje, a obecnie szybko wracają do neutralnego pozycjonowania. Pamiętajmy, że to zwłaszcza ta grupa uczestników rynku jest tu największą siłą podażową. Skoro tak niechętnie angażuje się w grę na spadki cen, zdecydowanie należy wziąć na to poprawkę.

Spadająca liczba otwartych pozycji

Poza pozytywnymi wnioskami z dostępnych raportów COT o pozycjonowaniu oraz z analizy sytuacji technicznej w powyższym materiale video, uwagę zwracają w ostatnim czasie także zmiany liczby otwartych pozycji na kontraktach terminowych na srebro. Przypomnę, że każdy kontrakt opiewa na 5000 uncji. Obecnie na srebrze otwartych jest nieco ponad 120 tys. kontraktów (co odpowiada 600 mln uncji). Po ubiegłotygodniowych przesunięciach srebra na pozycję Registered przez JP Morgan, pod fizyczne rozliczenie kontraktów dostępnych jest obecnie ok. 39 mln uncji, a więc co 15-sty kontrakt mógłby zostać fizycznie rozliczony. Sytuacja i tak nieco się w ostatnich tygodniach poprawiła, za sprawą spadku ilości otwartych kontraktów oraz wzrostu zapasów w pozycji Registered.

Krótko mówiąc, obecnie mamy na Comex do czynienia z delewarowaniem. Co takie sytuacje oznaczały w przeszłości? Odpowiedź poniżej.

Żródło: Arcadia Economics

Jest to sytuacja bardzo podobna do okolic 2008 roku oraz 2020 roku, gdy także wraz ze spadającą ceną spadała ilość otwartych kontraktów. Co działo się później, chyba już widzicie. Tym razem jednak można założyć, że motywacje uczestników papierowego rynku terminowego mogą być nieco inne, aniżeli w dwóch ostatnich przypadkach. O ile w 2008 oraz 2020 roku mieliśmy do czynienia z silnym, rynkowym krachem i charakterystycznym dla niego poszukiwaniem płynności (wówczas sprzedawane jest nawet papierowe złoto, byle pokryć wezwania do uzupełnienia depozytów na innych, zalewarowanych aktywach), o tyle ostatnie tygodnie nie mają nic wspólnego z taką sytuacją. Można więc przyjąć, że jednym z tropów spadającego zaangażowania na rynku kontraktów jest topniejące zaufanie do rzetelności jego wyceny. I między innymi to zaufanie próbuje w ostatnim tygodniu odbudować uzupełniający swoimi zapasami pozycję Registered JP Morgan, który od lat jest beneficjentem funkcjonowania rynku „szlachetnych derywatów”.

Tomasz Gessner

Możesz chcieć również przeczytać