Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Napięcia między Rosją a Ukrainą przybierają na sile. Czy dobra passa dla PLN jest zagrożona?

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 19.01.2022
Cena złota (XAU-PLN)
10663,40 PLN/oz
  
+ 118,50 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
127,34 PLN/oz
  
+ 2,87 PLN
TavexNews: Napięcia między Rosją a Ukrainą przybierają na sile. Czy dobra passa dla PLN jest zagrożona?

Zagrożenie inwazją militarną na Ukrainę ze strony Rosji staje się coraz częściej poruszanym tematem we wszelkiej maści mediach. Implikuje to możliwe pogorszenie sentymentu wobec aktywów regionu – inwestorzy rozpoczęli już ucieczkę z giełdy w Moskwie. Niewykluczone, że chociaż groźba zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę nie dotyka bezpośrednio Polski, może wykazać się negatywnym wpływem na złotego i przyczynić się do odpływu kapitału również z naszego kraju. Z punktu widzenia ryzyk dla polskiej waluty nie sposób nie wspomnieć o perspektywie podwyżki stóp procentowych w USA i umocnieniu dolara.

Rentowność 10-letnich polskich obligacji skarbowych najwyżej od 2014 roku

Na tę chwilę złoty radzi sobie jednak całkiem dobrze, co najpewniej związane jest z oczekiwaniami dalszego zacieśniania polityki monetarnej przez Narodowy Bank Polski, którym towarzyszy wzrost rentowności polskich obligacji skarbowych – aktualnie rentowność 10-letnich obligacji jest najwyższa od 2014 roku i wynosi 4,119. Warto jednak zwrócić uwagę, że chociaż kolejne podwyżki stóp są niemal pewne, może okazać się, że polskie władze monetarne nie spełnią oczekiwań rynku pod względem ich docelowego poziomu. Z tej perspektywy szczególnie istotna wydaje się jeszcze jedna kwestia, a konkretnie niepewność wokół nowego składu Rady Polityki Pieniężnej.

W chwili pisania tego tekstu, tj. o godzinie 12:26 kurs EUR/PLN notuje nieznaczny dzienny spadek o 0,07% i kształtuje się na poziomie 4,5246 PLN. Rośnie za to kurs dolara, który aktualnie kosztuje 3,9877 PLN i notuje dzienny wzrost o 0,32%.

Wiele znaków zapytania o przyszłość złotego, jak również dynamicznie rosnące ceny towarów i usług konsumpcyjnych sprawiają, że inwestorzy ze wzmożoną intensywnością lokują oszczędności w fizycznych metalach szlachetnych – na czele ze złotem i srebrem – ufając, że są one w stanie przenieść wartość ich kapitału w czasie.

Możesz chcieć również przeczytać