Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Ogromny odpływ z funduszy ETF opartych na złocie – World Gold Council

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 11.12.2020
Cena złota (XAU-PLN)
11111,60 PLN/oz
  
- 13,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,65 PLN/oz
  
+ 0,03 PLN
TavexNews: Ogromny odpływ z funduszy ETF opartych na złocie – World Gold Council

Z najnowszego raportu Światowej Rady Złota (WGC) wynika, że w listopadzie po raz pierwszy od 12 miesięcy fundusze ETF oparte na złocie odnotowały odpływy netto. Co warto podkreślić, tempo listopadowych odpływów z ETF-ów opartych na złocie było drugim pod względem wielkości w historii.

Listopadowy odpływ z funduszy ETF opartych na złocie

W listopadzie spadek udziałów funduszy ETF opartych na złocie w skali globalnej ukształtował się na poziomie 107 ton, co stanowi równowartość 6,8 miliardów USD. Bezpośredni wpływ na taki stan rzeczy, miały ruchy na wykresach cen złota. W listopadzie 2020 roku odnotowany został spadek na poziomie 6,3% w skali miesiąca do 1763 USD/oz, co jest równoznaczne z najgorszym wynikiem od czterech lat (-7,4% w listopadzie 2016 roku).

W listopadzie odpływy z funduszy ETF opartych na złocie w skali lokalnej, kształtowały się następująco:

  • Ameryka Północna – 62,3 tony;
  • Europa – 42,6 tony;
  • Azja – 0,4 tony;
  • Pozostaje regiony – 2,0 tony.

Jakie czynniki zdominowały tempo odpływów z ETF-ów opartych na złocie w listopadzie?

Zdaniem twórców raportu dwa główne ryzyka, podejrzane o dominację nastrojów inwestycyjnych – kontrowersje wokół wyborów w USA oraz dalszy rozwój pandemii – szybko ustąpiły miejsca wszechobecnemu optymizmowi związanemu z informacjami na temat postępów przy produkcji szczepionki. Inwestorzy z całego świata w ubiegłym miesiącu chętniej kierowali kapitał w stronę bardziej ryzykownych klas aktywów.

 Rynki akcji w niektórych krajach przekroczyły wcześniejsze rekordy, a indeks MSCI World Stock osiągnął najlepsze miesięczne wyniki w historii, tym samym podkreślając znaczenie względnego spokoju powyborczego i wieści na temat szczepionki.

W momencie, gdy oba kluczowe czynniki poniekąd odeszły w niepamięć, inwestorzy ograniczyli popyt na aktywa stanowiące formę zabezpieczenia kapitału, co znalazło odzwierciedlenie m.in. w miesięcznym odpływie z ETF-ów opartych na złocie.

Podczas ostatniego webinaru, Specjalista ds. Inwestycji w World Gold Council – Adam Perlaky – zwrócił uwagę na to, że w obliczu poprawy nastrojów wśród inwestorów, krótkoterminowy ruch cen złota na przestrzeni ostatniego miesiąca nie jest większym zaskoczeniem. Perlaky wskazał, że na wyniki złota w ubiegłym miesiącu mogła mieć wpływ sezonowość, ponieważ w ujęciu historycznym, listopad jest najgorszym miesiącem dla kruszcu.

Popyt na ETF-y oparte na złocie w 2020 roku

Mimo stosunkowo słabych wyników złota w listopadzie, twórcy raportu podkreślili, że 2020 rok w dalszym ciągu pozostaje wyjątkowy pod względem popytu na złoto.

Listopadowy spadek nie zdołał zniwelować całokształtu popytu na fundusze ETF oparte na złocie w 2020 roku, których udział w skali globalnej wzrósł niemal o 50% w porównaniu do 2019 roku. W ciągu roku, poczynając od listopada, do funduszy ETF napłynęło aż 916 ton złota!

Łączne globalne udziały kształtują się obecnie na poziomie 3 793 ton, czyli 215 miliardów USD – dowiadujemy się z raportu.

Możesz chcieć również przeczytać