Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na trzecią z rzędu podwyżkę stóp procentowych. Referencyjna stopa procentowa wzrosła o 50 punktów bazowych do 1,75%, tym samym osiągając najwyższy poziom od marca 2015 roku.
Stopy procentowe w Polsce w górę trzeci raz z rzędu
Teoretycznie decyzja o podwyżce stóp procentowych powinna sprzyjać złotemu, jednak tak się nie stało. Prawdopodobnie straty polskiej waluty związane są z tym, że rynek zdołał zawczasu zdyskontować to posunięcie. Z perspektywy przyszłych decyzji Rady Polityki Pieniężnej szczególnie istotne wydaje się dzisiejsza konferencja prasowa z udziałem Adama Glapińskiego – Prezesa Narodowego Banku Polskiego – po której uczestnicy rynku oczekują dokładniejszych wskazówek, co do charakteru zmian w parametrach polityki pieniężnej. Jeśli Glapiński zasugeruje, że polskie władze monetarne mogą nieco spowolnić zacieśnianie polityki, istnieje ryzyko, że zła passa dla złotego ponownie da się we znaki. W chwili pisania tego tekstu, tj. o godz. 12:52 euro kosztuje 4,6123 PLN, natomiast dolar 4,0769 PLN.
Spadek kursu USD/PLN i jego stabilizacja w okolicach 4,07 PLN (po tym jak w drugiej połowie listopada sięgnął najwyższego poziomu od maja ubiegłego roku) przyczyniła się do spadku ceny złota wyrażonej w polskiej walucie, która w minionym miesiącu osiągnęła historyczne maksimum. Aktualna cena uncji tego metalu wynosi 7259,12 PLN i notuje dzienny spadek na poziomie 0,21%. Większe dzienne zmiany widoczne są na wykresie ceny złota w dolarach – w chwili pisania cena uncji złota wynosi 1779,67 USD (-0,39% w ciągu dnia).
Gęstnieje atmosfera przed ostatnim w tym roku posiedzeniem FOMC
Ogólnie rzecz biorąc ostatnie dni na rynku złota upłynęły pod znakiem konsolidacji ceny tego metalu w okolicach 1775-1790 USD/oz. Za tę sytuację w dużej mierze odpowiada brak jakiegokolwiek impulsu, który byłby w stanie przeważyć szalę na którąś ze stron. Aktualnie inwestujący w złoto skupiają się na jutrzejszym odczycie wskaźnika CPI w USA. Jeśli okaże się on zgodny z konsensusem oczekiwań rynkowych, który zakłada przyspieszenie inflacji do 6,7% w ujęciu rok do roku, może okazać się, że podczas najbliższego posiedzenia FOMC zapadnie niekorzystna dla złota decyzja o przyspieszeniu taperingu. Warto mieć jednak na względzie, że rynek już od dłuższego czasu spekuluje nad tym ruchem ze strony amerykańskich władz monetarnych, przez co decyzja może wykazać się nieznacznym wpływem na cenę złota. Zdecydowanie bardziej „drażliwym” tematem jest kwestia podwyżki stóp procentowych za oceanem, a o tej przedstawiciele Komitetu na tę chwilę wspominają raczej niechętnie