Względem początku bieżącego tygodnia nastroje inwestorów uległy widocznej poprawie. Być może jest to związane z rozpoczęciem tzw. rajdu świętego Mikołaja, który z historycznego punktu widzenia sprzyja notowaniom na światowych giełdach. Nie można jednak wykluczyć, że inwestorom dodatkowo udzielił się pozorny optymizm, którym napawają najnowsze informacje napływające z ośrodków naukowych z różnych stron świata. Wynika z nich, że ryzyko hospitalizacji w przypadku wariantu Omikron jest od dwóch do pięciu razy mniejsze niż w przypadku odmiany Delta. Warto mieć jednak na względzie, że ryzyko zakażenia się nowym wariantem jest zdecydowanie większe, co sprawia, że odsetek hospitalizacji może utrzymać się na poziomie zbliżonym do dotychczasowego, a według niektórych źródeł nawet go przewyższyć.
Oczekiwania inflacyjne sprzyjają zainteresowaniu złotem
Wzrost apetytu na ryzyko w pewnym stopniu ograniczył zyski złota. Mimo to cena metalu korzystając ze spadku indeksu dolara amerykańskiego zdołała powrócić w okolice tygodniowego maksimum i w chwili pisania tego tekstu, tj. o godzinie 12:49 wynosi 1806,11 USD/oz (+0,87 w ciągu dnia). Podobny dzienny wzrost obserwujemy na wykresie ceny złota wyrażonej w polskiej walucie – aktualna cena uncji kruszcu wynosi 7387,32 PLN (+0,89% w ciągu dnia).
Złotu sprzyjają utrzymujące się obawy inflacyjne, które według agencji Bloomberg będą głównym czynnikiem ryzyka w nadchodzącym roku. Na drugiej pozycji jest niepewność związana z koronawirusem, co pokazuje skalę obaw, które generują oczekiwania inflacyjne. Wyniki ankiety przeprowadzonej przez agencję Bloomberg są zbieżne z wynikami badań przeprowadzonych przez firmę SW Research na zlecenie Tavex pod koniec listopada 2021 roku, z których wynika, że niemal 85% ankietowanych wyraziło zaniepokojenie inflacją, natomiast co czwarty respondent wskazał, że jego zdaniem inflacja pod koniec przyszłego roku zawrze się w przedziale 6% – 7,99%. Jako że złoto niezmiennie uchodzi za formę zabezpieczenia kapitału przed inflacją, z miesiąca na miesiąc cieszy się rosnącą popularnością wśród inwestorów, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku inwestycyjnych metali szlachetnych. Od początku grudnia firma Tavex sprzedała przeszło 30 000 uncji fizycznego złota w postaci sztabek i monet, co doskonale odzwierciedla skalę zainteresowania tym metalem.
W imieniu pracowników Tavex życzę wszystkim czytelnikom naszego bloga zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz samych pomyślnych decyzji inwestycyjnych w nadchodzącym roku.