Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Gdzie przechowywać złoto inwestycyjne?

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews, Poradniki inwestycyjne dnia 09.09.2020
Cena złota (XAU-PLN)
10946,90 PLN/oz
  
+ 117,60 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
128,65 PLN/oz
  
- 0,45 PLN
Złoto dla każdego - gdzie przechowywać złoto

Przechowywanie złota inwestycyjnego

Bardzo często osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę na rynku fizycznego złota są zaskoczone, jak niewielkie rozmiary mają dostępne w sprzedaży produkty. W większości przypadków nasze wyobrażenie o tym, jak wygląda fizyczne złoto, zostało ukształtowane na podstawie filmów akcji, gdzie „przedmiotem kradzieży” są złote sztaby, których waga może sięgać nawet kilkunastu kilogramów. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jedna „filmowa sztaba” może kosztować kilka milionów złotych. 

Dopiero, kiedy po raz pierwszy zdecydujemy się odwiedzić dealera złota, przekonujemy się, że produkty inwestycyjne w „realnym świecie” swoimi gabarytami znacząco odbiegają od tego, co mieliśmy okazję zobaczyć na filmach. Obawy o przechowywanie złota początkowo odchodzą w niepamięć, ponieważ wydaje się, że mniejszy produkt będzie zdecydowanie łatwiej odpowiednio zabezpieczyć.

Sztabka złota 0,25g

Już zaczynasz myśleć o schowaniu monety do książki czy też zakurzonej szkatułki, do której nie zaglądałeś od lat… i nagle uzmysławiasz sobie, że prawdopodobnie takie miejsca jako pierwsze sprawdzi złodziej plądrując dom czy mieszkanie w poszukiwaniu wartościowych przedmiotów.

Serdecznie zachęcamy do lektury artykułu, w którym postaramy się odpowiedzieć na pytanie, gdzie przechowywać fizyczne złoto, aby mieć możliwie największą pewność, że inwestycja będzie bezpieczna w razie wizyty nieproszonych gości.

Przechowywanie złota w banku

Sposobami na przechowywanie złota inwestycyjnego, które cieszą się powszechnym zainteresowaniem są miniaturowa skrytka lub kasetka bankowa. Mimo licznych zawirowań na rynkach finansowych banki w dalszym ciągu cieszą się powszechnym zaufaniem wśród zdecydowanej większości inwestorów.

Czy warto przechowywać złoto w banku?

Podejmując decyzję o przechowywaniu złota w skrytce, bądź kasetce warto mieć na uwadze, że tylko nieliczne banki oferują wspomnianą usługę. Uboga oferta przekłada się na stosunkowo wysokie kwoty, które trzeba zapłacić za „utrzymanie” inwestycji – koszty związane z przechowywaniem złota w banku oscylują w okolicach 500 – 600 złotych rocznie. Dlatego, przechowywanie złota w zabezpieczonej skrytce lub kasetce to doskonałe rozwiązanie dla inwestorów, którzy mają do „stracenia” naprawdę dużo i przedkładają bezpieczeństwo nad stopę zwrotu z inwestycji.

Co więcej, mieszkańcy mniejszych miast czy wsi muszą liczyć się z tym, że w ich miejscu zamieszkania przechowywanie złota w banku może okazać się niemożliwe. W takim przypadku, dostęp do inwestycji staje się bardzo ograniczony i wiąże z koniecznością odwiedzenia większego miasta, w którym zlokalizowany jest odział banku odpowiedzialny za ochronę inwestycji.

Przechowywanie złota „na własną rękę”

Koszty związane z przechowywaniem złota w banku, skłaniają inwestorów do szukania tańszych, alternatywnych rozwiązań. W następnych akapitach postaramy się odpowiedzieć na pytanie, gdzie najlepiej przechowywać kruszec w domu, aby zagwarantować inwestycji jak najwyższy poziom bezpieczeństwa, przy jak najniższym nakładzie finansowym.

Prywatny sejf

Pierwszym skojarzeniem, które nasuwa się niemal każdemu z nas, kiedy myślimy o przechowywaniu złota w domu, jest oczywiście sejf. Rozważając zakup sejfu, warto zainwestować większą kwotę, żeby gwarantował on jak najwyższy poziom zabezpieczeń. Kwestią, którą również warto uwzględnić przed zakupem jest waga wybranego sejfu – im będzie wyższa, tym większe prawdopodobieństwo, że złodziej odpuści z obawy przed problemami z transportem.

Część inwestorów prawdopodobnie będzie wolała zapłacić zewnętrznemu podmiotowi za przechowywanie inwestycji i co roku uiszczać odpowiednią opłatę na wspomnianą usługę. Tym, co wyróżnia wybór sejfu na tle innych rozwiązań, jest to, że jego zakup jest wydatkiem jednorazowym.

Sztabka złota 1 uncja Valcambi
Sztabka złota o masie 1 uncji. Producent: Valcambi

System alarmowy

Przechowując w domu złoto oraz inne kosztowności warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu, jakim jest system alarmowy, który w razie wizyty nieproszonych gości odpowiednio zasygnalizuje ich obecność.

Znaleźć złoty środek, czyli którą opcję najlepiej wybrać?

Zastanawiając się nad wyborem sposobu na przechowywanie złota nie należy zapominać o unikatowej cesze, która wyróżnia kruszec na tle innych aktywów – głównym atutem złota jest przecież jego fizyczność, która umożliwia stały dostęp do inwestycji. Co prawda oddając złoto w ręce banku w dalszym ciągu można w każdym momencie odebrać własność, jednak wymaga to chociaż minimalnego zachodu.

Tak naprawdę, wszystkie opcje mają zarówno zalety, jak i wady, dlatego ciężko wskazać najlepszą. Wszystko zależy od przyjętych kryteriów oraz indywidualnych preferencji każdego inwestora.

Najlepszym rozwiązaniem jest dokładna analiza własnych priorytetów oraz tego, czym dla nas jest inwestycja w złoto i czego od niej oczekujemy. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze jednego z opisanych rozwiązań, warto przeanalizować zalety i wady każdego z nich w odniesieniu do indywidualnych potrzeb. W tym celu zachęcamy do zapoznania się z artykułem „Jak inwestować w złoto?”.

Możesz chcieć również przeczytać