Część analityków jest zdania, że jedno z nadchodzących w najbliższym tygodniu wydarzeń, może diametralnie zmienić sytuację na rynku królewskiego kruszcu. Uważają oni, że owo wydarzenie może wesprzeć ceny złota i pomóc im odzyskać stabilność po dwóch tygodniach strat.
Czym spowodowane są ostatnie spadki na rynku złota?
Jedną z kluczowych kwestii, która ma niebagatelne znaczenie dla ceny złota, jest „kondycja” dolara amerykańskiego – umocnienie waluty na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni wywarło presję na rynek królewskiego kruszcu, tym samym pociągając ceny ku niższym wartościom.
„Głównym czynnikiem, który wpłynął na cenę złota w tym tygodniu, była reakcja rynku na ostatni protokół Rezerwy Federalnej” – oznajmił Peter Hug – dyrektor w Kitco Metals Global Trading. „Umocnienie dolara amerykańskiego spowodowało wzrost wyprzedaży metali. Dolar ustabilizował się, a metale znalazły się na dnie (…)”.
Po krótkim spadku poniżej 1920 USD za uncję, grudniowe kontrakty terminowe na złoto Comex ustabilizowały się na poziomie 1943,80 USD. Jest to równoznaczne ze spadkiem o 0,14% w ciągu dnia i o 0,31% w ciągu tygodnia. W momencie pisania artykułu, indeks dolara amerykańskiego uplasował się poziomie 93,35 (wzrost o 0,60% w ciągu dnia).
Zdaniem Caroline Bain – głównej analityk ds. surowców w Capital Economics – spadek ceny złota w ostatnich dwóch tygodniach spowodowany jest przede wszystkim wzmożoną chęcią realizacji zysków przez dużą grupę inwestorów oraz umocnieniem dolara amerykańskiego.
Sympozjum w Jackson Hole – nowa szansa dla złota
Wydarzeniem, o którym mowa była na samym wstępie tekstu, jest doroczne sympozjum w Jackson Hole. Podczas tegorocznego sympozjum poruszone zostaną m.in. kwestie związane z prowadzeniem polityki pieniężnej. Przemówienie przewodniczącego Rezerwy Federalnej – Jerome Powella – rozpocznie się 27 sierpnia o godzinie 9:10 czasu wschodniego.
Wspomniane przemówienie ma wielką wagę – na jego podstawie analitycy będą mogli wyciągnąć pewne wnioski, co do aktualnej sytuacji i przyszłości rynku. Zdaniem Petera Huga, ewentualne zaniepokojenie, czy też zmartwienie Powella aktualną sytuacją, może spowodować wzrost niepewności rynkowej, a co za tym idzie korzystnie wpłynąć na ceny królewskiego metalu.
Według George’a Gero – dyrektora w RBC Wealth Management – przemówienie Powella jest jednym z najważniejszych wydarzeń w nadchodzących tygodniach. „Ludzie wstrzymają handel, dopóki nie przetrawią przesłania płynącego z wypowiedzi przewodniczącego Fed” – zaznaczył Gero.
„Wszystkie sektory gospodarki będą bacznie obserwować wszelkie komunikaty dotyczące przeglądu polityki pieniężnej Fed” – oznajmił Chris Weston– dyrektor ds. badań rynku w Pepperstone.