Finansowy portal informacyjny Bloomberg informuje, że inwestorzy z całego świata przenieśli rekordową ilość aktywów na złoto. Całkowity wolumen funduszy indeksowanych złotem przekroczył 2573 ton na dzień 3 stycznia 2020 roku, tym samym przekraczając maksimum z 2012 roku!
Wzrost rezerw złota
Znaczący wzrost rezerw złota widoczny był przez ostatnie 4 lata. Głównym powodem wzrostu indeksowanych funduszy zabezpieczonych złotem jest:
- utrzymująca się wyjątkowo niska stopa procentowa oraz polityka drukowania pieniędzy przez Amerykański Bank Centralny, który zajmuje się emisją światowej waluty rezerwowej (60 mld USD miesięcznie);
- napięcia geopolityczne;
- kryzys zdrowotny w Chinach.
Adrian Bachmann – komentarz głównego analityka Tavex Group:
Dane dostarczone przez Bloomberg nie pokrywają się z ostatnimi danymi opublikowanymi przez Światową Radę Złota, zgodnie z którymi rezerwy złota funduszy indeksowanych zabezpieczonych złotem przekroczyły już 2900 ton na koniec 2019 roku. Biorąc pod uwagę wartości danych liczbowych uwzględnionych przez wspomniane źródła, różnica pomiędzy nimi nie jest zbyt duża.
Najbardziej bezpieczne aktywo? Złoto!
Od czasu, kiedy złoto zyskało miano najbezpieczniejszego aktywa w niepewnych czasach minionych tysiącleci i stało się dodatkowym sposobem zabezpieczenia majątków, zainteresowanie tym metalem szlachetnym wzrosło, szczególnie w najbardziej burzliwych i niestabilnych geopolitycznie czasach. Warto jednak mieć na uwadze to, że zabezpieczenie własności złotem ma sens tylko wówczas, gdy odbywa się to w sposób zgodny z naturą złota jako nieruchomości fizycznej.
Jednostka ETF nie gwarantuje dostępu do bazowego złota, które nie jest spersonalizowane i z reguły, zgodnie z prawem, jest własnością funduszu, a nie osoby posiadającej fundusz. Co najważniejsze, na świecie jest znacznie więcej roszczeń do ETFów dotyczących „złota w papierze”, niż złota fizycznie posiadanego przez fundusze. Kiedy „muzyka się kończy” i nadchodzi naprawdę katastrofalny w skutkach kryzys finansowy, większość właścicieli funduszy albo całkowicie traci swoje aktywa, albo wpada w absurdalną pozycję “trumny”, tzn. posiada swoje aktywa w złocie, ale nie może wymienić ich na weksel. Jednak fundusze zabezpieczone złotem posiadają jedynie niewielki procent światowych rezerw złota, wynoszący około 1,3%, w stosunku do 193 472 ton złota.
Opracowanie na podstawie artykułu tavid.ee.