Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Rial Katarski – waluta najbogatszego narodu świata

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Artykuły walutowe na 01.02.2017
Cena złota (XAU-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN

Katar posiada narodową walutę od 1973 r. Rial katarski dzieli się na 100 dirhamów.  Obecnie w obiegu funkcjonują banknoty o nominałach 1, 5, 10, 50, 100 i 500 riali.

Banknoty waluty Kataru

Fronty wszystkich banknotów mają zasadniczo ten sam wygląd. Banknoty różnią się kolorami i wielkością. Na awersie widzimy kompozycję arabesek oraz godła państwa. Godło Kataru to dwie arabskie szable, między którymi znajduje się wizerunek morza, a na nim – jednomasztowy żaglowiec płynący w kierunku brzegu z dwiema palmami.

W wypadku banknotów o nominałach 100 i 500 godło znajdziemy także w hologramie w lewej górnej części banknotu oraz w przezroczystym owalnym okienku  w środkowej części banknotu.

Wszystkie napisy na froncie banknotu, w tym wartość nominału, wydrukowane są alfabetem arabskim, natomiast na rewersie znajdziemy niektóre z tych informacji zapisane alfabetem łacińskim.
Druga strona banknotu nawiązuje ornamentami do strony przedniej. Dodatkowo umieszczane są na niej motywy charakterystyczne dla Kataru, czyli elementy architektury lub krajobrazu czy zwierzęta.

W przypadku banknotu 500 riali są to budynki Amiri Diwan – pałacu w stolicy kraju Doha pełniące role administracyjne oraz głowa sokoła.

Banknoty o nominałach 1-, 5- i 10 riali zabezpieczone są pionową metalową nitką widoczną na przedniej stronie banknotu.

Front banknotu 50 riali zabezpieczono pionową taśmą z hologramem, na którym widoczne są głowa sokoła oraz godło państwa zamiennie z nominałem (zapisanym alfabetem arabskim). Tył banknotu zabezpieczono pionową taśmą zmieniającą kolor z czerwonego na zielony z napisami „QCB” i „50″.

Przelicznik katarskiej waluty

Wartość riala katarskiego obecnie wynosi około 1 PLN (aktualny kurs riala katarskiego).

Waluta ma ustalony stały parytet względem dolara amerykańskiego w wysokości 3,64 QAR za jednego USD. Na rynku międzybankowym Bank Centralny Kataru skupuje USD bo sztywnym kursie 3,6385, a sprzedaje po 3,6415 QAR.

Ważne informacje o Katarze

Katarczycy to najbogatszy naród świata. Według statystyk Międzynarodowego Funduszu Walutowego Katar zajmuje pierwsze miejsce pod względem produktu krajowego brutto na mieszkańca (wg parytetu siły nabywczej).  Siła gospodarki kraju opiera się na wydobyciu gazu ziemnego i ropy naftowej – oprócz tego Katar staje się coraz istotniejszym centrum bankowości. Co ciekawe – 94% siły roboczej to obcokrajowcy.

Państwo również sporo inwestuje w promocję kraju poprzez sport – Katar jest organizatorem pierwszych na Bliskim Wschodzie Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które odbędą się w 2022 roku. Kraj był również organizatorem Mistrzostw Świata w piłce ręcznej w 2015 roku – na tym turnieju polska reprezentacja zajęła 3-cie miejsce!

Dzięki regularnemu bezpośredniemu połączeniu z Warszawy do Doha (stolicy Kataru), pasażerowie z Polski mają bardzo szeroki wybór destynacji azjatyckich z tylko jedną przesiadką na bardzo dynamicznie rozwijającym się lotnisku Hamad – w pierwszym półroczu 2016 roku obsłużyło ono ponad 17,5 miliona pasażerów!

Kup bilety lotnicze przez eSky

Źródła zdjęć: Bank Centralny KataruWiki Commons

Cena złota (XAU-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN

Możesz chcieć również przeczytać