Wczorajsza publikacja danych o produkcji przemysłowej w USA nie napawa optymizmem – we wrześniu spadła ona o 1,3% wobec prognozowanego wzrostu na poziomie 0,2%. Negatywne zmiany objęły swoim zasięgiem również produkcję fabryczną, która w minionym miesiącu spadła o 0,7% (konsensus oczekiwań rynkowych zakładał wzrost na poziomie 0,1%). Jak podaje agencja Reuters, głównym winowajcom osiągniętego wyniku jest rynek motoryzacyjny – we wrześniu produkcja aut i części motoryzacyjnych spadła o 7,2%, a tym samym odnotowała najmocniejszy spadek od kwietnia.
Ograniczenia po stronie podaży coraz bardziej dają się we znaki
Niedobór półprzewodników w olbrzymim stopniu odbija się na branży motoryzacyjnej. Półprzewodniki znajdują zastosowanie w produkcji nowych samochodów osobowych, przy czym zapotrzebowanie na nie w pojazdach elektrycznych jest dwukrotnie większe niż w przypadku samochodów o napędach konwencjonalnych. Jak podaje KPMG „według szacunków, branża [motoryzacyjna – przyp. red.] może ponieść nawet 80 proc. ogółu strat wywołanych problemami z ich dostępnością”. Globalny niedobór półprzewodników jest więc kolejnym elementem układanki pt. „podaż pozostaje daleko w tyle za popytem”.
Dzisiejsza sesja przyniosła osłabienie dolara i spadek rentowności amerykańskich Treasuries. Amerykańska waluta, która w ostatnich tygodniach budowała swoją siłę na oczekiwaniach względem rozpoczęcia ograniczania skali dodruku, nieco wyhamowała. Perspektywa zmniejszenia skali QE nie wywiera już większego wrażenia na uczestnikach rynku– aktualnie „gorącym” tematem jest podwyżka stóp procentowych w USA. Póki, co nie zapowiada się jednak, żeby Rezerwa Federalna rozważała dyskusję na ten temat, a co dopiero postawienie tego kroku. Z racji, że na dzisiaj zaplanowane jest kilka wystąpień przedstawicieli Rezerwy Federalnej, uczestnicy rynku będą uważnie analizować ich wypowiedzi pod kątem potencjalnych przyszłych posunięć banku.
Osłabienie dolara szansą dla posiadaczy polskiej waluty
Osłabienie dolara przełożyło się na wzrost ceny złota. W chwili pisania tego tekstu cena uncji złota wynosi 1781,12 USD i notuje dzienny wzrost na poziomie niemalże 1%. Nieco mniejszy wzrost obserwujemy na wykresie ceny złota w polskiej walucie, bowiem osłabienie dolara przełożyło się na 0,58% spadek kursu USD/PLN, czyniąc metal tańszym w oczach posiadaczy złotego. Aktualna cena uncji złota wynosi 6983,36 PLN (+0,31% w ciągu dnia).