Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Rubel białoruski – denominacja

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Artykuły walutowe na 24.05.2016
Cena złota (XAU-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN

Rubel białoruski – zmiana nominałów

1 lipca 2016 r. nastąpi denominacja białoruskiego rubla. Wprowadzone zostaną nowe banknoty i monety. Skala denominacji wynosi 1: 10 000, tzn. jeden nowy białoruski rubel będzie miał wartość 10 000 starych rubli. Do obiegu wprowadzonych zostanie siedem nowych banknotów o nominałach: 5-, 10-, 20-, 50-, 100-, 200-, i 500 rubli  a także osiem monet: 1-, 2-, 5-, 10-, 20-, i 50- kopiejek, 1-,  2- ruble.

Do końca 2016-go roku nowe i stare ruble będą funkcjonować równolegle. Od 1-go stycznia 2017 starymi rublami nie będzie już można płacić, do 2021 r. można będzie je jeszcze wymienić na nowe ruble w Narodowym Banku Białorusi.

Rubel białoruski – wzory banknotów

BYN awers rubla białoruskiego (waluty Białorusi)

BYN rewers rubla białoruskiego (waluty Białorusi)

Ciekawostki o rublu białoruskim

  • To już druga denominacja od czasu wprowadzenia narodowej waluty Białorusi w 1992 roku.
  • W międzyczasie wprowadzono dwie nieoczekiwane dewaluacje.
  • Proces denominacji i wymiany pieniądza był pierwotnie przygotowywany na 2009 rok. Wtedy też zamówiono i wydrukowano nowe banknoty. Dlatego banknoty mają rok emisji 2009.
  • Z tego samego powodu na banknotach o nominale 50 rubli widnieje napis пяцьдзесят – niezgodny z obecnie obowiązującymi zasadami białoruskiej ortografii.

Jak sprawdzić czy banknot jest autentyczny

Wszystkie banknoty nowej serii mają takie same, łatwe do sprawdzenia zabezpieczenia:

  • Znak wodny na jasnym, pustym polu w środkowej części banknotu. Gdy patrzymy pod światło, widzimy na nim powtórzenie elementu architektury z głównego obrazka banknotu.
  • Recto-verso powyżej znaku wodnego. Na obu stronach banknotu wydrukowano część nominału (np. „5”), w taki sposób, że gdy patrzymy pod światło, obie części idealnie bez żadnego przesunięcia składają się w pełen i kompletny obraz (w tym wypadku „5”).
  • Nitka zabezpieczająca. Zatopiona w banknocie – na prawo od pustego pola ze znakiem wodnym.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Nowy rubel białoruski – orientacyjny przelicznik

Kurs starego rubla białoruskiego do złotówki to około 0.0002 co oznacza, że 10.000 starych rubli warte jest około 2 złote. (Aktualny kurs rubla białoruskiego) Możemy więc przyjąć, że na chwilę tworzenia artykułu, nowe ruble białoruskie będą warte około 2 złote za jednego nowego rubla. Jeśli planujemy wyjazd na Białoruś warto przygotować sobie tabelkę z wartością poszczególnych banknotów – ułatwi to orientację w cenach w obcym kraju. Przy zakupie waluty w Tavex taką „ściągawkę” można otrzymać przy wymianie, od razu z dokładnym kursem po jakim była dokonana transakcja.

Źródło: http://www.nbrb.by/Press/?nId=124&l=en

Cena złota (XAU-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN

Możesz chcieć również przeczytać