Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Słabszy dolar i napięcia geopolityczne sprzyjają rynkowi złota – Commerzbank

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 15.07.2020
Cena złota (XAU-PLN)
11053,50 PLN/oz
  
+ 154,80 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
129,84 PLN/oz
  
+ 0,11 PLN

Ceny złota w dalszym ciągu balansują powyżej granicy 1800 USD za uncję. Zdaniem analityków z Commerzbanku – drugiego co do wielkości bank w Niemczech z siedzibą we Frankfurcie nad Menem – niebagatelne znaczenie dla takiego stanu rzeczy ma słabszy dolar amerykański oraz rosnące napięcia geopolityczne.

Dolar w obliczu rozwoju pandemii COVID-19 w USA

Według jednego z analityków Commerzbanku – Carstena Fritischa – z kluczowych czynników, wspierającym dalszy wzrost cen złota, pozostaje dolar amerykański. Początkowe „dobre samopoczucie” dolara w dużej mierze spowodowane było rosnącą liczbą nowych przypadków zakażeń COVID-19 w USA i niepewnością o przyszłość rynku. Wiadomym jednak było niemal od początku, że nadejdzie moment, kiedy wprowadzenie przez rząd USA środków stymulujących osłabi amerykańską walutę.

Ożywienie gospodarcze w USA a rosnąca liczba nowych przypadków zakażeń

Biorąc pod uwagę niepokojące dane, napływające z USA, związane z rosnącą liczbą nowych zakażeń, Fritsch spodziewa się, że ożywienie gospodarcze w Stanach będzie przebiegało zdecydowanie wolniej niż w innych krajach.

„W ostatnim czasie Stany Zjednoczone wyprzedziły nawet Brazylię pod względem liczby nowych przypadków na 100 000 mieszkańców – powiedział Fritsch. Ożywienie gospodarcze może okazać się zdecydowanie wolniejsze, pomimo napływu pozytywnych danych gospodarczych z USA i wzrostu na rynkach akcji”.

Napięcia geopolityczne pomiędzy USA i Chinami a rynek złota

Nie bez znaczenia dla rynku złota pozostają nasilające się w ostatnim czasie napięcia geopolityczne pomiędzy USA, a Chinami.

„Złoto znajduje również wsparcie w napięciach geopolitycznych, które wciąż przybierają na sile. Prezydent USA – Donald Trump podpisał dekret, na mocy którego Hongkongowi odebrany został specjalny status w relacjach handlowych. Co więcej, podpisał projekt ustawy, który zezwala na nakładanie sankcji na osoby odpowiedzialne za tłumienie opozycji politycznej w Hongkongu – zaznaczył Fritsch.

Wpływ aktualnych stosunków pomiędzy USA i Chinami na rynek złota

Oliwy do ognia dolewa spór między USA i Chinami o suwerenność terytorialną i szlaki morskie na Morzu Południowochińskim. Popyt na złoto w takich warunkach nie jest zagrożony, o czym świadczy ciągłe zainteresowanie złotem”.

Możesz chcieć również przeczytać