Według opinii amerykańskiego analityka finansowego – Davida Kranzlera – procesy aktualnie zachodzące na rynku papierów wartościowych oraz rynku złota wskazują na zbliżające się nadejście globalnego kryzysu finansowego!
Drukowanie pieniędzy a kryzys finansowy
David Kranzler – analityk Goldman Sachs i bankier inwestycyjny – w swoim artykule odsyła do ostatniego przemówienia Jerome Powella, przewodniczącego Rezerwy Federalnej USA, który z kolei w swojej wypowiedzi odniósł się do decyzji o ponownym zastosowaniu środków „łagodzenia ilościowego”. Słowa Powella powtórzyło kilku innych pracowników amerykańskiego banku centralnego, którzy potwierdzili informację o planowanym zintensyfikowaniu rozpoczętego we wrześniu procesu drukowania pieniędzy.
Według Kranzlera powodem tych działań jest to, że dotychczasowe drukowanie pieniędzy nie znalazło odzwierciedlenia we wzroście gospodarczym. Przyspieszone drukowanie gotówki przez Bank Centralny USA ma być konsekwencją “dziur” w bilansach banków, które powstały w wyniku zbyt optymistycznej polityki kredytowej oraz niewłaściwej wyceny instytucji pochodnych. Stanowi to również powód, dla którego rezerwy banków amerykańskich od 2014 roku zmniejszyły się w znacznym stopniu (kiedy wycofano drukowanie gotówki przez Rezerwę Federalną).
Koronawirus i obciążona gospodarka
Pomimo, że uwaga większości analityków badających zachodzące w gospodarce procesy ekonomiczne została pochłonięta przez rozprzestrzeniający się koronawirus, nie jest to główna przyczyna nadchodzącego kryzysu. Gospodarka USA jest przeciążona na każdym poziomie od gospodarstw domowych, przez przedsiębiorstwa, aż do finansów publicznych. Banki w Stanach Zjednoczonych oraz Europie obciążone są przez dysfunkcyjne aktywa, m.in. pożyczki o niskim ratingu kredytowym, które podlegają całej rzeszy instytucji pochodnych na rynku. Globalna gospodarka zwalniała już przed pojawieniem się koronawirusa, który przyspiesza nieuchronnie nadchodzący kryzys.
Czy nadchodzi kryzys finansowy?
Rynki akcji „upadają” z powodu drukowania pieniędzy przez Bank Centralny, ceny złota eksplodują, stopy procentowe 30-letnich obligacji rządowych są na najniższym w historii poziomie, a banki centralne sygnalizują rynkom pojawienie się nowych wydruków gotówkowych. Ogólny efekt dramatycznych sygnałów rynkowych, zdaniem Kranzlera, sygnalizuje nadchodzący kryzys finansowy, który przyćmiewa wydarzenia z 2008 roku. Potencjalne “tsunami finansowe” nieuchronnie uderzy we wszystkich uczestników rynku. Według amerykańskiego analityka najlepszą strategią obronną jest inwestycja w fizyczne złoto oraz zajmowanie pozycji w spółkach wydobywających złoto.
Opracowanie na podstawie artykułu tavid.ee.