Stwórz nowe powiadomienie cenowe

W poszukiwaniu najbezpieczniejszego aktywa – inwestycja w fizyczne złoto

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews, Poradniki inwestycyjne dnia 20.08.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9744,92 PLN/oz
  
+ 101,94 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
116,24 PLN/oz
  
+ 1,04 PLN
Fizyczne złoto inwestycyjne – bezpieczna forma inwestowania

Inwestycja w fizyczne złoto

Obecnie na rynku istnieje wiele aktywów, w których warto ulokować oszczędności. Ze względu na ich mnogość, wybór jednego lub kilku staje się coraz bardziej problematyczną kwestią, szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją inwestycyjną przygodę. Aby ochronić kapitał przed niekorzystnymi bodźcami zarówno monetarnymi, jak i fiskalnymi, inwestorzy coraz chętniej skłaniają się ku fizycznemu złotu, które pełni funkcję bezpiecznej przystani, przede wszystkim w czasach niepewności rynkowej oraz podczas wszelkiego rodzaju kryzysów.

Fizyczne złoto – najlepsze długoterminowe zabezpieczenie kapitału

Inwestycja w złoto z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Nie ulega wątpliwości, że na taki stan rzeczy składa się wiele czynników, m.in. zdecydowany wzrost zawirowań na rynkach finansowych na przestrzeni ostatnich lat, które doprowadziły do ograniczenia zaufania wśród inwestorów do różnego typu instytucji finansowych.

Złoto chroni przed inflacją

W tym momencie warto zwrócić uwagę na to, że złoto jest najlepszą formą zabezpieczenia przed inflacją. Historia już nie raz pokazała, że pieniądz fiducjarny w obliczu kryzysów zawsze traci na wartości, ponieważ jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, można go dodrukować tak dużo, jak wymaga tego sytuacja. Unikatową właściwością złota, która sprawia, że jest ono tak bardzo pożądanym aktywem, jest ograniczoność jego zasobów – złota, w przeciwieństwie do pieniędzy, nie da się dodrukować.

Co wyróżnia złoto na tle innych aktywów?

Kiedy rozważamy różne możliwości inwestycyjne, dokładnie analizujemy korzyści, które może przynieść inwestycja w konkretne aktywo. Decyzja o tym, w co warto zainwestować, zależy od wielu czynników i uzależniona jest w dużej mierze od aktualnej sytuacji rynkowej.

W tym akapicie postaramy się przedstawić główne powody, dla których warto zainwestować w fizyczne złoto. Postaramy się wyjaśnić, dlaczego inwestycja w żółty metal jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego.

Złoto jest zwolnione z podatku VAT

Jeśli odprowadzanie podatków od zawsze było dla Was zmorą i spędzało Wam sen z powiek to wybór inwestycji w fizyczne złoto będzie strzałem w dziesiątkę – złoto inwestycyjne jest bowiem zwolnione z podatku VAT. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Złoto a podatki – jakie korzyści niesie za sobą inwestycją w królewski kruszec?„.

Zwolennicy inwestycji w srebro niestety muszą liczyć się z tym, że w przypadku srebrnego metalu ów przywilej nie obowiązuje. Zwolnieniu nie podlegają również usługi, takie jak rafinacja złota, przetop czy obrót złotym złomem

Pełna kontrola nad inwestycją

Inwestycja w fizyczne złoto to nie tylko „korzyści podatkowe”. Istotną zaletą złota jest jego fizyczność – decydując się na ulokowanie kapitału w fizycznym kruszcu mamy pełną kontrolę nad naszą inwestycją, dzięki czemu w razie wystąpienia nagłej potrzeby spieniężenia inwestycji, nie będziemy mieli problemu ze sprzedażą: popyt na złoto, czasami mniejszy, czasami większy, ale zawsze jest.

Fizyczne złoto – inwestycja na każdy portfel

Kolejnym atutem fizycznego złota jest to, że macie możliwość zainwestowania takiej kwoty, na którą pozwala zasobność Waszego portfela. W przypadku inwestycji w królewski kruszec każdy może wybrać, jaką kwotę jest w stanie przeznaczyć na inwestycję. Wiadomo, że w przypadku ulokowania wyższych kwot w złocie cena za uncję będzie korzystniejsza, niż w przypadku inwestycji mniejszego kapitału – różnica nie jest jednak tak duża, jak w przypadku zdecydowanej większości aktywów. Innymi słowy – w złoto warto zainwestować każdą kwotę. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem „Jak inwestować małe kwoty?

Inwestycja w fizyczne złoto ma największy sens wtedy, kiedy jest realizowana systematycznie. I tutaj pojawia się kolejna korzyść płynąca z inwestycji w kruszec – regularne inwestowanie uczy cierpliwości, skrupulatności, prawidłowych reakcji na różnorakie sytuacje rynkowe oraz prawidłowego zarządzania finansami. 

Inwestowanie w fizyczne złoto jest banalnie proste

Kolejną kwestią wartą szczególnej uwagi jest to, że inwestycja w fizyczne złoto sprawdzi się zarówno w przypadku początkujących inwestorów, jak i tych, którzy pierwsze kroki na rynkach finansowych mają już za sobą. Nie wymaga ona bowiem zaawansowanej wiedzy z zakresu ekonomii i znajomości giełdy – wystarczy podstawowa umiejętność śledzenia zaledwie dwóch wykresów – aktualnej ceny złota oraz kursu dolara amerykańskiego (w USD podawana jest rynkowa cena złota ustalana na giełdzie w Londynie).

Łatwo więc domyślić się, że inwestowanie w złoto nie wymaga wsparcia pośredników – oczywiście jeśli zastanawiacie się nad wyborem konkretnego produktu, opłacalności inwestycji w danym okresie i wieloma innymi czynnikami, zawsze możecie zaczerpnąć wiedzy u podmiotu zajmującego się sprzedażą złota, np. dealera.

W firmie Tavex do każdego klienta podchodzimy indywidualnie i staramy się w jak największym stopniu sprostać Waszym oczekiwaniom. Nasi eksperci są skorzy do pomocy i udzielania porad zarówno doświadczonym, jak i początkującym inwestorom.

Jeśli macie jakieś pytania serdecznie zachęcamy do kontaktu za pośrednictwem chatu na stronie internetowej, telefonicznie pod nr 22 114 00 20 lub stacjonarnie w jednym z naszych  oddziałów zlokalizowanych w całej Polsce. Gwarantujemy, że po rozmowie z nami zdobędziecie niezbędną wiedzę, która sprawi, że inwestycja w fizyczne złoto stanie się czystą przyjemnością.

Na podstawie danych z poprzednich dni, lat, miesięcy bardzo łatwo określić czy aktualna cena złota jest korzystna i czy w danym momencie jest dobry moment na inwestycję. Żeby być na bieżąco z aktualnościami na rynku królewskiego kruszcu serdecznie zachęcamy Was do śledzenia aktualności na naszej stronie internetowej, które znajdziecie w zakładce „Aktualności rynek złota”.

Dla początkujących inwestorów, którzy pragną zaczerpnąć wiedzy o podstawowych kwestiach związanych z rynkiem królewskiego kruszcu przygotowaliśmy zbiór poradników dostępnych w zakładce „Poradniki inwestycyjne”.

Możesz chcieć również przeczytać