Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Waluta Bułgarii – lew bułgarski – co warto o niej wiedzieć?

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Artykuły walutowe na 18.05.2016
Cena złota (XAU-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN

Kolejnym przystankiem w naszej podróży po wypoczynkowych krajach jest Bułgaria położona nad Morzem Czarnym. Bułgaria słynie ze Słonecznego Brzegu i Złotych Piasków, najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych. Zanim jednak rozbijemy parawan na plaży zapraszamy do zapoznania się z tym, jak korzystnie rozliczać się w Bułgarii. W dzisiejszym artykule w roli głównej waluta Bułgarii, czyli:

Lew bułgarski – wzory banknotów

Lew bułgarski w monetach występuje w następujących nominałach: 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinek (odpowiednik groszy, 1 lewa = 100 stotinek) oraz 1, 2 lewa.

Banknoty bułgarskiego lewa występują w następujących nominałach: 2, 5, 10, 20, 50, 100. Obecnie w Bułgarii w obiegu jest zarówno moneta 2 lewa jak i banknot.

Lew bułgarski – orientacyjny przelicznik

Lew bułgarski jest w tej chwili wart około 2,25 zł (dokładny kurs lewa bułgarskiego). Dla wygody przeliczania cen warto przygotować sobie małą “ściągawkę” – w Tavex, można ją otrzymać od razu przy wymianie, wystarczy poprosić o taką naszego specjalistę.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Jak wygodnie i bezpiecznie płacić w Bułgarii i o czym warto pamiętać?

Zgodnie z naszymi doświadczeniami lew bułgarski jest bardzo rzadko podrabiany, stąd ryzyko otrzymania falsyfikatu jest bardzo niskie. W razie wątpliwości warto sprawdzić hologram obecny na każdym z banknotów – powinien on płynnie zmieniać barwę pod różnymi kątami padania światła oraz wyglądać dokładnie tak jak na wzorcach zamieszczonych wyżej. Więcej łatwych i szybkich metod sprawdzenia bułgarskich lewa można poznać pytając naszych specjalistów w oddziałach.

Będąc w Bułgarii może się zdarzyć, że zabraknie nam pieniędzy wymienionych wcześniej w Polsce. Mamy dla Państwa miłą wiadomość, nasze kantory znajdują się także w Bułgarii.

Dzięki obecności Tavex w Bułgarii możemy skorzystać z usługi Tavex Wise – szybkiego przesyłu pieniędzy pomiędzy oddziałami Tavex we wszystkich krajach. W ciągu 5 min ktoś z Polski może przesłać nam pieniądze wprost do oddziału np. w Warnie.

Dla Polaków najwygodniejszymi w wakacyjnym użytkowaniu będą banknoty 20 i 50 lewa – można powiedzieć, że jest to mniej więcej odpowiednik 50 i 100 złotych. Warto też pamiętać, że w polskich kantorach, monety bułgarskiego lewa są bardzo ciężko zbywalne – w większości są po prostu nieakceptowane.

Jeśli po wyjeździe pozostały nam jakieś bułgarskie lewa, najlepiej wymienić je jeszcze w okresie wakacji lub tuż przed nim (maj – połowa września). W tym okresie większość kantorów ma jeszcze wielu klientów na tę walutę i będzie w stanie zapłacić wyższą cenę niż poza sezonem.

Podsumowując – życzymy udanego urlopu!

Źródła: Banknote News, Bułgarski Bank Centralny

Cena złota (XAU-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN

Możesz chcieć również przeczytać