Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Frank szwajcarski – kluczowa waluta w Polsce

Opublikowano przez Aleksander w kategorii Artykuły walutowe na 26.09.2016
Cena złota (XAU-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN

W dzisiejszym artykule przybliżymy jedną z najważniejszych walut we współczesnej historii Polski  franka szwajcarskiego. Waluta tego liczącego około 8.000.000 mieszkańców kraju należy do najistotniejszych walut całego świata, uczestnicząc w rozliczaniu ponad 3.4% wszystkich międzynarodowych transakcji. (Zgodnie z danymi za 2007 rok). W Polsce, Frank szwajcarski oczywiście kojarzy się z kwestią kredytów hipotecznych denominowanych w tej walucie. Sytuacja ta jest o tyle ciekawa, że w żadnym kraju Unii Europejskiej proces udzielania kredytów na dom lub mieszkanie denominowany w obcej walucie nie był tak powszechny, jak w naszym kraju  aż 17% wartości wszystkich kredytów hipotecznych w Polsce jest denominowana w CHF! Do tego kredyty były udzielane również w euro i dolarach stąd można przypuszczać, że udział kredytów denominowanych w obcej walucie to ponad 20%. Zostawmy jednak na razie kredyty i wróćmy do Franka szwajcarskiego.

Wzory banknotów franka szwajcarskiego

Frank Szwajcarski występuje w nominałach 10, 20, 50, 100, 200 i 1000 CHF. Warto tutaj podkreślić, że 1000 Franków szwajcarskich to w tej chwili banknot o największej wartości dostępny w obiegu w Europie (na świecie ustępuje banknotowi 10.000 singapurskich Dolarów wartego około 28.000 PLN). Banknoty Franka wyróżniają się na tle innych znanych walut orientacją  są one drukowane w orientacji pionowej, a nie poziomej. W tej chwili wdrażane są nowe banknoty, lecz na ten moment w obiegu znajduje się tylko nowa 50-frankówka.

Frank szwajcarski – orientacyjny przelicznik

Frank szwajcarski jest w tej chwili wart około 4 PLN (Aktualny kurs Franka szwajcarskiego). Dla wygody przeliczania cen przed ewentualną podróżą do Szwajcarii, warto przygotować sobie małą “ściągawkę” – w Tavex można ją otrzymać od razu przy wymianie po dokładnie tej cenie, po której dokonana została wymiana  wystarczy poprosić o taką naszego specjalistę.

Bezpieczne i wygodne płatności frankiem szwajcarskim

Jeśli będziemy mieli przyjemność jechać do tego alpejskiego kraju, ze względu na znacznie wyższy poziom cen warto jechać z banknotami 100 frankowymi  są one powszechnie akceptowane, a przez to wygodne w użyciu. Banknoty Franka szwajcarskiego należą do najlepiej zabezpieczonych banknotów na świecie  ich podróbki są absolutną rzadkością i mogą być bardzo łatwo wykryte. Warto też pamiętać o wymianie złotówek w Polsce, a nie w Szwajcarii  popularność Franka w Polsce sprawiła, że kantory oferują niezwykle konkurencyjne ceny na tę walutę.

Kup bilety lotnicze przez eSky


Źródło: Bank Centralny Szwajcarii

Cena złota (XAU-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
1,00 PLN/oz
  
- 0,00 PLN

Możesz chcieć również przeczytać