Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Wpływ drugiej fali koronawirusa na rynek złota – R. Hayes, CEO Perth Mint

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 06.05.2020
Cena złota (XAU-PLN)
10665,50 PLN/oz
  
+ 120,60 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
126,47 PLN/oz
  
+ 2,01 PLN
Prezes Perth Mint Richard Hayes o drugiej fali koronawirusa

Według Richarda Hayesa – prezesa australijskiej mennicy Perth Mintceny złota w dalszym ciągu będą wykazywały tendencję wzrostową w obliczu negatywnych, ekonomicznych skutków pandemii COVID-19.

Kliknij i przejdź na podstronę produktu…

KUP TERAZ ZŁOTEGO KANGURA

…aby sprawdzić aktualną cenę i złożyć zamówienie przez stronę!

Wpływ koronawirusa na rynek złota

Na korzyść cen kruszcu “pozytywnie” wpływa panika przed drugą falą koronawirusa oraz działania banków centralnych, które prowadzą do znacznego spadku wartości pieniądza, czyniąc złoto jeszcze bardziej atrakcyjnym. Nie powinno więc nikogo dziwić, że popyt na złoto w ostatnim czasie znacząco wzrósł i dalej będzie rósł.

„Uważam, że złoto w dalszym ciągu będzie wykazywało tendencję wzrostową.” – oznajmił Hayes, wskazując, że pandemia COVID-19 jest głównym „motorem napędowym” dla cen złota, nawet gdy gospodarki powoli będą się „odmrażać”. “Stopniowe znoszenie wszystkich obostrzeń oraz ponowne otwieranie się firm z pewnością będzie miało wpływ na ceny metali szlachetnych. Biorąc pod uwagę komentarze CDS oraz WHO, powiedziałbym, że istnieje wysokie niebezpieczeństwo wystąpienia drugiej fali COVID-19.” – zauważył Hayes i dodał, że jeśli te pesymistyczne prognozy się ziszczą, wzrost cen złota z pewnością będzie osiągalny.

Nowe rekordy cen złota

Prezes Perth Mint uważa za wysoce prawdopodobne to, że cena uncji złota w dolarach amerykańskich w najbliższym czasie jeszcze bardziej zbliży się do rekordowych poziomów z lat 2011-2012. Zdaniem Hayesa możliwe jest również ustanowienie nowego rekordu cenowego dla uncji złota.

„To tylko kwestia czasu, kiedy dotychczasowa bariera cenowa zostanie złamana. Być może nie nastąpi to jeszcze teraz, ale z pewnością będzie miało miejsce wraz z wejściem w 2021 rok.” – przewiduje Hayes.

Poluzowanie polityki pieniężnej a cena złota

Kolejną kwestią, która według Hayes’a zasługuje na szczególną uwagę, są działania banków centralnych na całym świecie. Prezes Perth Mint uważa, że nieograniczony bodziec monetarny może pozytywnie wpłynąć na dalszy wzrost cen kruszcu. Dodaje jednak, że w dalszym ciągu nie jest jasne, jaki dokładnie wpływ na globalną gospodarkę będzie miało dopuszczenie do obiegu bilionów dolarów, szczególnie jeśli chodzi o wartość waluty fiducjarnej.

CEO Perth Mint komentuje: „Opinia, że ostatnia runda stymulacyjna ma bardziej inflacyjny charakter niż poprzednie, przez wielu uznawana jest za szczególnie wartą uwagi. Jeśli weźmiemy pod lupę przewidywania związane z dość wysokim poziomem inflacji podczas kryzysu finansowego z lat 2008-2009, zdamy sobie sprawę, że były one błędne. W obliczu pandemii koronawirusa fundamenty są jednak zdecydowanie inne niż podczas kryzysu finansowego. W obecnej sytuacji większość dodatkowych pieniędzy w obrocie trafia na Main Street, a nie na Wall Street.”

Kryzys gospodarczy i finansowy

Istnieje również uzasadniona obawa o dużą liczbę potencjalnych bankructw lub niespłaconych pożyczek, z którymi banki będą musiały się uporać.

„Jednym z głównych powodów, dla którego coraz więcej inwestorów będzie zwracało się ku złotu w celu powiększenia zasobów tego kruszcu, są właśnie wszystkie potencjalne bankructwa. Powolne likwidowanie kolejnych obostrzeń, związanych z pandemią, sprawia, że do banków dociera z jaką liczbą niespłaconych pożyczek przyjdzie im się zmierzyć. Uważam jednak, że sytuacja nie będzie kształtować się aż tak źle, jak mogłoby się wydawać.” – powiedział Hayes.

Pandemia COVID-19 spowodowała, że wiele mniejszych przedsiębiorstw musiało zaprzestać swojej działalności, z nadzieją, że będą mogły ją wznowić wraz ze zniesieniem obostrzeń. Niestety istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będzie cały szereg firm, które zbankrutują. „Banki będą musiały stworzyć duże rezerwy finansowe na wątpliwe pożyczki.” – zaznaczył Hayes.

Czy fizycznego złota brakuje?

Kolejnym elementem, mającym pozytywny wpływ na cenę złota, jest „psychologiczne poczucie braku fizycznego kruszcu na rynku”.

Źródła ograniczenia dostępności fizycznego kruszcu w marcu i kwietniu możemy upatrywać we wstrzymanych łańcuchach dostaw oraz czasowym zamknięciu rafinerii, odpowiadających za niemal ⅔ światowej produkcji złota z powodu COVID-19. Taka sytuacja przyczyniła się do paniki wśród inwestorów, którym wydawało się, że rynek odczuwa deficyt fizycznego kruszcu, którego dostępność była problematyczną kwestią.

„Przewidywana druga fala koronawirusa pociągnie za sobą psychologiczne konsekwencje, które znacznie odbiją się na cenie złota. Podobnie sytuacja kształtowała się teraz, podczas pierwszej fali COVID-19 – najpierw całkowite zamknięcie, a potem ograniczona produkcja szwajcarskich rafinerii.” – skomentował Richard. „W dużej mierze jest to spowodowane tym, co wydarzyło się na rynku Comex. Mowa tu oczywiście o bardzo dużym przesunięciu między fizycznym a papierowym rynkiem kruszcu. Wpływ takiego stanu rzeczy jest tymczasowy, ale z pewnością wpłynie na cenę złota pod kątem psychologicznym.”

Mennica Perth Mint w obliczu pandemii

Mennica Perth była jedną z niewielu, które oparły się konsekwencjom pandemii koronawirusa. Australijska rafineria wprowadziła dodatkowo zmiany w produkcji, które miały na celu zaspokoić wzmożony popyt w jak największym stopniu.

Wzmożone zapotrzebowanie inwestorów na złoto w pierwszym kwartale u podstaw miało potrzebę ochrony przed niestablilnością rynkową. „W ciągu ostatnich dwóch miesięcy mogliśmy zaobserwować znaczny wzrost popytu na złoto, szczególnie jeśli chodzi o monety bulionowe. Oczywiście nie pozostało to bez znaczenia, jeśli chodzi o wzrost marż dealerów, które były szczególnie widocznie w przypadku najpopularniejszych, jednouncjowych monet – Orłów, Klonów czy Kangurów.”.

 „Ostatnie trzy tygodnie po raz pierwszy od stosunkowo długiego czasu przyniosły nieoczekiwanie wysoki popyt na kilogramowe sztabki, które zwykle kończą w Stanach Zjednoczonych, gdzie są dostarczane w celu rozliczenia kontraktów Comex.” – poinformował prezes Perth Mint. „Popyt na kilogramowe sztabki jest jednak zjawiskiem przejściowym, ponieważ Comex wprowadził nowy kontrakt, który pozwala na dostawę londyńskiego złota w formie 400-uncjowych sztabek w celach rozliczeniowych. Gdy rozpocznie się proces finalizacji nowego kontraktu, będziemy świadkami znaczącego zmniejszenia zapotrzebowania na kilogramowe sztabki. Taką sytuację można uznać za rynkową anomalię, spowodowaną tak doskonałym postrzeganiem braku fizycznego złota. Jest mnóstwo złota, ale znajduje się ono po prostu w złej formie, w niewłaściwym miejscu.”.

Hayes zwraca również uwagę na to, że ogólny popyt na złoto będzie względnie stabilny w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy, ponieważ nie przewiduje tendencji wśród inwestorów do gromadzenia „nadprogramowych” ilości złota.

Nie tylko pozytywne aspekty

Mimo, że mogłoby się wydawać, iż ekonomiczne okoliczności całkowicie sprzyjają rynkowi fizycznego złota, nie do końca jest to prawdą. Stosunkowo dużą przeszkodą dla dalszego wzrostu cen złota jest zmniejszenie zakupów kruszcu przez banki centralne – w tym Bank Centralny Rosji – które zadeklarowały ograniczenie lub całkowite wstrzymanie dalszych zakupów złota.

„Rynek ropy z pewnością znacząco odbił się na rosyjskiej gospodarce. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, jednak na ich czele stoi fakt, że świat w obecnej sytuacji zużywa mniej ropy. Nie ma znaczenia, jakie ograniczenia w podaży wprowadzi OPEC, ponieważ nie poprawią one ceny ropy w najbliższym czasie.” – stwierdził Hayes. Centralny Bank Rosji – podobnie jak Centralny Bank Chin – był jednym z dominujących nabywców złota od 2018 do 2019 roku.

Czy warto zainwestować w fizyczne złoto?

Wspomniane wyżej „przeszkody” dla dalszego wzrostu cen złota nie są jednak na tyle istotne, aby mogły przyćmić wszystkie plusy, jakie idą za inwestycją w fizyczny kruszec.

Złoto w dalszym ciągu odgrywa rolę bezpieczniej przystani w obliczu kryzysu i jest gwarancją schronienia w trudnych ekonomicznie czasach dla inwestorów na całym świecie. Takie postrzeganie złota z pewnością nie ulegnie zmianie w najbliższym czasie.” – uspokoił Hayes. Rekomendowana przez prezesa Perth Mint inwestycja w kruszec powinna stanowić od 5% do 10% całych oszczędności. „Złoto to świetna polisa ubezpieczeniowa. Niezależnie od tego, co by się nie działo, Twoje złoto zawsze będzie Cię zabezpieczać. Działa to niezmiennie od tysięcy lat.” – zakończył CEO Perth Mint.

Opracowanie własne na podstawie artykułu kitco.com.

Jak kupić złote monety lub sztabki złota?

Zadbaj o swoje oszczędności i – zgodnie z rekomendacją prezesa Perth Mint – zastanów się nad ulokowaniem części swoich środków w fizycznym złocie. Najbardziej popularna złota moneta bulionowa w Australii i jedna z najbardziej popularnych na świecie, czyli Złoty Australijski Kangur 1 oz., to najtańsza „bulionówka” w ofercie Tavex. Monety z mennicy Perth Mint, wysyłamy w dni robocze już w 24-48 godzin od momentu odnotowania wpłaty na terenie całego kraju!

Kliknij i przejdź na podstronę produktu…

KUP TERAZ ZŁOTEGO KANGURA

…aby sprawdzić aktualną cenę i złożyć zamówienie przez stronę!

Możesz chcieć również przeczytać