Nieoczekiwany spadek cen złota związany jest z napływem wyjątkowo korzystnych danych ekonomicznych. Według najnowszego raportu Institute for Supply Management – największego na świecie stowarzyszenia, odpowiedzialnego za zarządzanie dostawami – widoczna jest znaczna poprawa nastrojów w sektorze usług.
Znacząca poprawa nastrojów w sektorze usług
W środowym raporcie ISM podało, że wskaźnik aktywności finansowej PMI (Purchasing Managers’ Index) wzrósł do 45,4% w stosunku do kwietniowego wyniku, który ukształtował się na poziomie 41,8%. Prognozy dotyczące procentowej wartości wskaźnika PMI były zdecydowanie mniej optymistyczne, bowiem przewidywano, że będzie oscylował w okolicach 44,2%.
Niebagatelne znaczenie dla wspomnianej poprawy nastrojów w sektorze usług ma nieustanne luzowanie obostrzeń w USA, nałożonych w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem COVID-19. Według raportu ISM poprawa sytuacji w sektorze usług może jednak okazać się tymczasowa, dlatego w dalszym ciągu istnieją poważne obawy co do przyszłości gospodarki.
„Respondenci w dalszym ciągu pozostają zaniepokojeni wpływem koronawirusa na globalną gospodarkę. Wielu z nich, szczególnie tych prowadzących firmy, ma nadzieję na poprawę sytuacji i planuje wznowienie działalności.” – oznajmił Anthony Nieves, Przewodniczący Komisji ds. Badań niezwiązanych z produkcją przemysłową ISM.
W przypadku tego typu wskaźników, odczyty powyżej 50% są postrzegane jako oznaka wzrostu gospodarczego. Im wyższa jest wartość wskaźnika powyżej 50% (lub poniżej) tym większa (lub mniejsza) jest szybkość zmian.
Spadki cen złota na początku czerwca 2020 roku
Ubiegłodniowe spadki cen złota są odpowiedzią na wzmożone zainteresowanie rynkiem akcji w USA wśród inwestorów, w obliczu coraz bardziej optymistycznych nastrojów na globalnych rynkach. Według najnowszego raportu ISM, BAI (Business Activity Index) wzrósł do 41%. Dla porównania wartość wspomnianego Indeksu w kwietniu ukształtowała się na poziomie 26%.
Dane z rynku pracy, pełniące funkcję zapowiedzi wczorajszych informacji o płacach (odnoszących się do działalności gospodarczej niezwiązanej z rolnictwem), wzrosły nieznacznie o 1,8% w stosunku do kwietniowego wyniku, który uplasował się na poziomie 30%.
Jak interpretować dane PMI?
Andrew Grantham – Starszy Ekonomista w CIBC – zinterpretował dane PMI jako stabilizację sektora:
„Oczekujemy znaczącego wzrostu wskaźnika PMI w przyszłym miesiącu, ponieważ państwa dopiero teraz zaczynają ponownie otwierać swoje gospodarki.” – powiedział Grantham i dodał „Pamiętajmy jednak, że ponieważ badania ISM mierzą raczej szerokość ruchów niż ich skalę, odczyty na przestrzeni najbliższych miesięcy mogą wyglądać zdecydowanie bardziej optymistycznie niż „prawdziwe” dane ekonomiczne, które pojawią się w późniejszym czasie”.
Optymistyczne dane a prędkość wzrostu gospodarczego
Chociaż dane wyglądają zdecydowanie lepiej niż początkowo przypuszczano, Michael Pearce – Starszy Ekonomista w Capital – powiedział, że według jego opinii gospodarka USA w dalszym ciągu będzie wykazywała spowolniony wzrost gospodarczy:
„Niewielkie odbicie indeksu ISM sugeruje, że sektor usług radzi sobie w obecnej sytuacji nieco lepiej niż sektor produkcyjny, w związku ze zniesieniem obostrzeń. Ogólny przekaz jest jednak taki, że na długotrwałe ożywienie gospodarcze przyjdzie nam jeszcze poczekać”.