Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Złoto a podatki – jakie korzyści niesie za sobą inwestycja w królewski kruszec?

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews, Poradniki inwestycyjne dnia 11.08.2020
Cena złota (XAU-PLN)
11081,90 PLN/oz
  
- 48,90 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,42 PLN/oz
  
- 0,11 PLN
Złoto dla każdego - złoto a podatki

Jedną z głównych zalet inwestycji w fizyczne złoto są podatki, a właściwie korzyści podatkowe, które niesie za sobą ulokowanie kapitału w żółtym metalu. Wiadomo jednak, że podobnie jak w przypadku innych inwestycji, tak i w przypadku złota korzyści fiskalne nie zawsze są takie same i zależą od wielu czynników, np. od tego, gdzie i od kogo zdecydujecie się zakupić złoto, czy też kiedy spieniężycie Waszą inwestycję.

Dlaczego warto wybrać złoto?

Na początku warto zaznaczyć, że złoto na tle innych aktywów wyróżnia znaczące ograniczenie opodatkowania, a co za tym idzie inwestycja w królewski kruszec jest doskonałym wyborem dla inwestorów, dla których odprowadzanie różnego typu podatków jest odwieczną zmorą.

Wiedeński Filharmonik 1 oz

Fizyczne złoto – aktywo zwolnione z podatku VAT

Tym co przyciąga inwestorów do rynku królewskiego kruszcu jest fakt, że fizyczne złoto jest zwolnione z podatku VAT. Co to oznacza w praktyce? Jeśli podejmiecie decyzję o zakupie (lub sprzedaży) złota – niezależnie czy od osoby prywatnej czy dealera – nie jesteście zobligowani do zapłacenia podatku VAT. W tym momencie warto zaznaczyć, że inwestorzy, którzy swój kapitał lokują w fizycznym srebrze niestety nie posiadają tego przywileju.

Wyjątek od reguły

Podatek VAT pojawia się dopiero w momencie, kiedy pierwsze skrzypce odgrywają usługi takie jak przetop, rafinacja kruszcu czy obrót złotym złomem – rzadkością jest jednak, żeby wspomniane obszary, dotyczyły inwestycji w złoto.

Sztabki złota Tavex

Złoto a podatek od zysków kapitałowych

Jedną z często przywoływanych zalet inwestycji w fizyczne złoto, poza zwolnieniem z podatku VAT, jest brak konieczności odprowadzenia podatku od zysków kapitałowych, potocznie określanego podatkiem Belki przy sprzedaży po 6 miesiącach od momentu zakupu. Wynika to z faktu, że fizyczny kruszec nie jest traktowany na takiej samej zasadzie, jak inwestycja w papiery wartościowe.

Sprzedaż złota a podatek dochodowy od osób fizycznych

W momencie, kiedy decydujecie się na sprzedaż złota pojawia się kwestia podatku PIT. I tym razem sprzedający są w komfortowej sytuacji – w przypadku sprzedaży złota, co najmniej po 6 miesiącach od dnia zakupu, nie ma konieczności odprowadzenia podatku PIT. Jeśli natomiast podejmiecie decyzję o sprzedaży złota wcześniej, będziecie zobligowani do zapłaty podatku PIT w wysokości 12% lub 32% (w zależności od tego, w którym progu podatkowym jesteście).

Czy warto inwestować w złoto

Poznaj 10 powodów, dla których watro inwestować w złoto.

Czytaj

Możesz chcieć również przeczytać