Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Złoty suweren „widziany pod innym kątem”

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 05.02.2016
Cena złota (XAU-PLN)
11109,60 PLN/oz
  
- 7,20 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,25 PLN/oz
  
+ 0,32 PLN

W tym cyklu chcemy przybliżyć Wam najpopularniejsze wśród inwestorów złote monety historyczne, historie z nimi związane oraz z postaciami, których wizerunki można na nich spotkać. Jedną z nich jest Brytyjski Złoty Suweren, niezwykle poważana moneta zawierająca 7.3149 grama czystego złota.

Królowa Wiktoria mniej purytańska niż jej zasady

Od jej imienia wzięła nazwę epoka znana głównie z pruderyjnej moralności. Mimo że była królową największego imperium, sama wybrała sobie męża i sama mu się oświadczyła. Bardzo kochała księcia Alberta i po jego śmierci do końca swego życia przez 39 lat nosiła po nim żałobę. Mimo wprowadzania purytańskich cnót i zasad na dworze i w całym społeczeństwie sama miała kochanków, z których pierwszy był wiecznie pijanym koniuszym, a ostatnim pochodzącym z niskiej kasty Hindusem. Znana z żarłoczności, przy wzroście 149 cm ważyła 81 kilogramów. Jej potomkowie panują obecnie w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Belgii, Danii i Hiszpanii.

Edward VII najbardziej frywolny syn najbardziej pruderyjnej królowej

Właściwie Albert Edward powszechnie zwany przez współczesnych Bertie był rozrzutny, rozpustny, towarzyski, ujmujący i niezwykle elegancki. Zasłynął przede wszystkim z niezliczonych romansów, z których tylko nieliczne doprowadziły do głośnych skandali. Do najbardziej znanych kochanek króla należała Randolph Churchill (matka Winstona). Ostatnią oficjalną kochanką Bertiego była Alice Keppel, której prawnuczką jest Camilla Parker Bowles, obecna żona Karola, księcia Walii (praprawnuka Edwarda VIIgo). Oprócz kobiet miłował alkohol i cygara (zabronione na dworze Królowej Wiktorii). Miał także pociąg do hazardu w tym nielegalnego bakarata. Elegancja Bertie’go połączona z subtelną nonszalancją, wzbudzała zachwyt i inspirowała ówczesnych mu mężczyzn. Edward VII uczynił modnym noszenie tweedu, kapeluszy Homburg i kurtek Norfolk. Do historii mody przeszła anegdota, według której pewnego razu król zapomniał zapiąć dolnego guzika kamizelki i zwyczaj ten do dziś jest wyrazem elegancji i świadomego ubierania się.

Jerzy V i jego „brat bliźniak”

Dnia 6 lipca 1893 r. w kaplicy królewskiej w Londynie odbył się ślub Jerzego Fryderyka Ernesta Alberta księcia Yorku, następcy tronu Wielkiej Brytanii z księżniczką Marią Teck. Po uroczystości The Times opisywał jak to ślubni goście nie mogli odróżnić pana młodego od carewicza Mikołaja następcy cesarza Rosji – tak byli do siebie podobni!

Losy obu monarchów były jednak absolutnie odmienne

Dość powiedzieć, że za czasów panowania Jerzego V Imperium Brytyjskie osiągnęło rozmiar 36,6 mln km², stając się największym imperium w historii ludzkości. Natomiast car Mikołaj II stracił najpierw koronę a potem życie w wyniku zwycięstwa Rewolucji Październikowej. Przykrym akcentem tej historii jest jej koniec: w marcu 1917 roku car Mikołaj II zwrócił się do Jerzego z prośbą o zgodę na emigrację dla siebie, carycy i dzieci – a Jerzy z powodów politycznych odmówił.

Możesz chcieć również przeczytać