Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Idealny moment na inwestycję, czyli 10 powodów, dla których warto wybrać złoto właśnie teraz – Barry Stuppler

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 16.09.2020
Cena złota (XAU-PLN)
10957,40 PLN/oz
  
+ 67,40 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
129,04 PLN/oz
  
- 0,68 PLN

Po osiągnięciu rekordowego poziomu 2070 USD za uncję 7 sierpnia i realizacji zysków 12 sierpnia (spadek ceny do 1870 USD) w chwili obecnej jesteśmy na etapie budowania bazy. Na przestrzeni ostatniego miesiąca – od 13 sierpnia do 13 września – cena złota wahała się między 1902 USD, a 1998 USD za uncję. Zdaniem Barry’ego Stupplera – byłego Prezesa American Numismatic Association (ANA) i Professional Numismatists Guild (PNG) – nadszedł czas na sięgnięcie nowych historycznych wyżyn na poziomie 2200 USD za uncję.

Dlaczego teraz jest dobry moment na inwestycję w złoto?

Uważany za jednego z czołowych ekspertów w dziedzinie rzadkich monet i metali szlachetnych Barry Stuppler – zawodowy numizmatyk, który już od 60 lat związany jest z rynkiem złota – wskazał 10 powodów, które są w stanie potwierdzić gotowość kruszcu do osiągnięcia nowego rekordu do końca tego roku.

  1. Pierwszym powodem jest nieustanna deprecjacja najważniejszych światowych walut, oparta na drukowaniu bilionów dolarów, euro, jenów, juanów, co w znaczącym stopniu niszczy ich siłę nabywczą. Na globalnych rynkach zaszły nieodwracalne zmiany, a to jeszcze nie koniec – dług publiczny w dalszym ciągu rośnie w zawrotnym tempie.
  2. Stopy procentowe na całym świecie znajdują się na historycznie niskich poziomach, a Rezerwa Federalna ani myśli o ich podniesieniu. Niskie stopy procentowe sprawiają, że trzymanie pieniędzy na lokatach jest zdecydowanie mniej opłacalne, a to z kolei tworzy atrakcyjne podłoże dla lokowania kapitału w złocie.
  3. Kolejnym czynnikiem przemawiającym za królewskim kruszcem jest rosnący popyt ze strony rządów i korporacji finansowych. Centralny Bank Federacji Rosyjskiej, Bank Centralny Chin i wiele innych banków centralnych chętnie wymienia dolary amerykańskie na złoto, celem zwiększenia krajowych rezerw. Warto nadmienić, że na złoto postawiło wielu szanowanych menadżerów finansowych, m.in. Warren Buffett.
  4. Zgodnie z decyzją Banku Światowego fizyczne złoto zostało zaliczone do Tier 1. Dzięki temu rządy i wiele korporacji finansowych ma możliwość inwestycji w złoto.
  5. 12 stanów opowiedziało się za projektem ustawy, zgodnie z którym złoto i srebro zyskałyby miano legalnego środka płatniczego. Mowa tu o Zachodniej Wirginii, Utah, Luizjanie, Teksasie, Oklahomie, Wyoming, Arizonie, Kansas, Indianie, Missouri, Tennessee oraz Południowej Karolinie. Wymienione stany są zaniepokojone poziomem deprecjacji dolara amerykańskiego i chcą zagwarantować swoim obywatelom możliwość posiadania PRAWDZIWYCH PIENIĘDZY, czyli złota i srebra.
  6. Ostatnia deklaracja Rezerwy Federalnej, co do kwestii utrzymania stóp procentowych na niższym poziomie w połączeniu ze zmianą celu inflacyjnego sprzyja dalszemu wzrostowi cen złota. Coraz częściej można usłyszeć również o kolejnej rundzie „luzowania ilościowego” w trzecim kwartale tego roku i na początku 2021. Wspomniane działania mają na celu zapewnienie wsparcia globalnej gospodarce i przynajmniej częściową pomoc w niwelacji ekonomicznych skutków pandemii COVID-19.
  7. Przybierające na sile konflikty i problemy geopolityczne na całym świecie, przede wszystkim mowa tu o Chinach, Rosji, Iranie, ale również innych krajach, zagrażają demokracji w USA.
  8. Chiny pracują nad zastąpieniem dolara amerykańskiego chińskim juanem w celu uczynienia go światową walutą rezerwową/referencyjną. Biliony chińskich instrumentów rezerwowych w połączeniu z powiększającymi się rezerwami złota stawiają Chiny w niezwykle komfortowej sytuacji, czego nie można powiedzieć o USA – Stany Zjednoczone nieustannie zmagają się ze skalą rosnącego zadłużenia. Biorąc pod uwagę wspomniane czynniki, trudno wykluczyć, że starania Chin zakończą się powodzeniem.
  9. Złoto jest światowym aktywem finansowym i każdego dnia wyceniane jest w setkach walut. Patrząc na aktualną sytuację w USA można wysnuć wniosek, że tendencja spadkowa dolara utrzyma się jeszcze przez długi czas, tym samym powodując wzrost wartości złota w innych walutach. Jest to związane przede wszystkim z tym, że światowe gospodarki „wychodzą” z kryzysu zdecydowanie szybciej niż Stany Zjednoczone.
  10. Popyt na popularne złote i srebrne produkty inwestycyjne wzrósł w tym roku o ponad 200%. Zarówno mennica amerykańska jak i wiele innych mennic na całym świecie, odnotowały wzrost zamówień na najbardziej popularne sztabki i monety. Gwałtowny wzrost popytu doprowadził do rekordowej sprzedaży wśród „największych graczy”.

Możesz chcieć również przeczytać