Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Co przyniesie II połowa 2020 roku? Złoto w dalszym ciągu na szczycie - FXTM

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 14.07.2020
Cena złota (XAU-PLN)
10947,80 PLN/oz
  
+ 116,30 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
128,64 PLN/oz
  
- 0,42 PLN

Od jakiegoś czasu mamy okazję obserwować najwyższe poziomy cenowe od 2011 roku – porównując aktualną sytuację na rynku złota do pierwszej połowy 2018 roku mamy do czynienia ze wzrostem o 18,5%.

Cena kruszcu w II połowie 2020 roku

Zdaniem Lukmana Otunuga – starszego specjalisty ds. badań rynku w FXTM – złoto wykazuje duży potencjał do pokonywania kolejnych pułapów cenowych. W ostatnim wywiadzie Otunuga powiedział, iż niewykluczonym jest, że cena królewskiego kruszcu wzrośnie do 1900 USD za uncję do końca 2020 roku, aby w 2021 roku sięgnąć nowego rekordu.

„Gwałtowny wzrost wartości złota na przestrzeni ostatnich kilku dni jest rezultatem harmonizacji wielu wskaźników makroekonomicznych – oznajmił Otunuga.

Czynniki wspierające wzrost cen złota w II połowie bieżącego roku

Jeśli chodzi o kwestię czynników, wspierających dalszy wzrost cen złota, Otunuga wskazał nieustannie rosnącą niepewność gospodarczą, dla której niebagatelne znaczenie ma pandemia COVID-19, niskie stopy procentowe, oraz korektę na giełdzie. Otunuga zaznaczył jednak, że czynnikiem, odgrywającym kluczową rolę, jeśli chodzi o dalszy wzrost cen złota, są stymulujące bodźce fiskalne, wprowadzone przez rząd USA.

Działania rządu USA są jednym z narzędzi używanych do zwalczania niebezpieczeństwa, związanego z pandemią COVID-19. Zdaniem Otunuga zwiększone wydatki nie pozostaną jednak bez znaczenia dla zwiększenia deficytu budżetowego. Najprawdopodobniej jest to kluczowe ryzyko, które może uderzyć w nastroje rynkowe w ostatnim kwartale 2020 roku.

Rynek złota a rynek akcji – co warto wybrać w tym roku?

Dowodem na nienasycenie rynku złotem inwestycyjnym jest to, że w obliczu ożywienia na rynku akcji, jednocześnie byliśmy świadkami rosnącego zainteresowania złotem wśród inwestorów.

Otunuga wskazał na to, że wzrost na rynku akcji jest odzwierciedleniem braku połączenia pomiędzy rynkami a rzeczywistością gospodarczą.

Główną przyczyną tak wysokich zysków na rynkach akcji jest wprowadzenie przez banki centralne sztucznych środków stymulujących – oznajmił Otunuga. „(…) porównaj sobie rynki akcji do dziecka, które dostało nagłego przypływu energii, spowodowanego nadmierną ilością spożytego cukru. W końcu energia z cukru zniknie, a kiedy to się stanie, może doprowadzić do gwałtownej korekty.

Możesz chcieć również przeczytać