Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Czy Rezerwa Federalna ukróci aspiracje rynku długu?

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 08.03.2021
Cena złota (XAU-PLN)
10756,40 PLN/oz
  
- 211,40 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,08 PLN/oz
  
- 2,25 PLN
TavexNews: Czy Rezerwa Federalna ukróci aspiracje rynku długu?
TavexNews: Czy Rezerwa Federalna ukróci aspiracje rynku długu?

W świetle ostatnich negatywnych ruchów na wykresach, inwestorzy coraz intensywniej poszukują odpowiedzi na pytanie, jak daleko może posunąć się złoto, zanim trend się odwróci.

Złoto poniżej 1700 USD/oz

Pierwszy tydzień marca wykazał się destrukcyjnym wpływem na ceny złota, które spadły poniżej psychologicznego oporu na poziomie 1700 USD/oz. Po raz kolejny do głosu doszły rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, które zwiększają koszt alternatywny posiadania nierentownego złota. Jednocześnie dolar amerykański umocnił swoją pozycję względem kluczowych walut, co najlepiej odzwierciedla obecna sytuacja na indeksie DXY – w chwili pisania tego tekstu kształtuje się on na poziomie 92,24 (umocniony dolar czyni złoto droższym w oczach posiadaczy innych walut).

W pewnym stopniu przyczyny tego stanu rzeczy można doszukiwać się w ubiegłotygodniowej wypowiedzi Przewodniczącego Rezerwy Federalnej – Jerome Powella – któremu nie udało się zdusić obaw o inflację, która jak wiadomo jest jednym z głównych motorów napędowych dla wzrostu rentowności.

Niepowodzenie Powella w kwestii powstrzymania niedawnego wzrostu rentowności obligacji częściowo odebrało blask złotu – wskazał Edward Moya – Starszy Analityk Rynku w OANDA. Zapewniło to krótkoterminową, byczą perspektywę dla dolara, który ciąży złotu. Następne półtora tygodnia będzie wolne od komentarzy Fed [Rezerwy Federalnej – przyp. red.] (…) W tej chwili istnieje pewna krótkoterminowa presja, która może sprawić, że złoto będzie podatne na zagrożenia”.

Na tropie czerwonego światła dla amerykańskich obligacji

Zdaniem Petera Huga – Dyrektora ds. Rynku Metali Szlachetnych w Kitco – brak reakcji ze strony Rezerwy Federalnej na wzrost rentowności obligacji skarbowych nie będzie trwał wiecznie. Zdaniem eksperta szala tolerancji w końcu się przeleje – najprawdopodobniej, kiedy 10-letnie rentowności będą kontynuowały trend wzrostowy po przekroczeniu poziomu 1,75.

„Wzrost rentowności 10-letnich obligacji skarbowych powyżej 1,7% nie jest wielkim problemem. Jeśli jednak posuniemy się dalej na północ od 1,75% i zaczniemy flirtować z 2%, może się to okazać znaczące – wskazał Hug. „Na północ od 1,75% Fed zacznie patrzeć na to poważniej”.

Podobnego zdania jest Bart Melek – Dyrektor ds. Globalnych Strategii w TD Securities – który stwierdził, że jeśli 10-letnie obligacje skarbowe zaczną rzucać wyzwanie poziomowi 2%, wówczas w głowach urzędników z Rezerwy Federalnej zapali się czerwona lampka.

„To zniweczy ideę środowiska stabilnych warunków monetarnych” – powiedział specjalista. „Tym, na co patrzy Fed, są nie tylko rentowności, ale przede wszystkim szersza kondycja finansowa. Gdy bank centralny rozwieje wątpliwości, że istnieje czerwona linia dla rentowności, być może złoto zacznie radzić sobie lepiej”.

Na co zwrócić uwagę w tym tygodniu?

W chwili pisania tego tekstu rentowność 10-letnich obligacji USA wynosi 1,610 (+3,60%), a więc jest najwyższa od stycznia ubiegłego roku. Nic więc dziwnego, że złoto ma trudności z pokonaniem cenowej stagnacji, co skutecznie hamuje wyczekiwane ożywienie na rynku kruszcu. Wobec tego, bieżąca sytuacja na rynku długu w dalszym ciągu będzie jednym z najważniejszych determinantów kondycji złota w rozpoczynającym się tygodniu.

Jednocześnie kalendarz danych makroekonomicznych na nadchodzące dni przewiduje trzy istotne wydarzenia – komunikaty Banku Kanady i Europejskiego Banku Centralnego w zakresie polityki pieniężnejzaplanowane odpowiednio na środę i czwartek. Dodatkowo oczy inwestorów będą w tym tygodniu skierowane w kierunku danych o inflacji w USA.

Aleksandra Olbryś – Analityk ds. Rynku Złota w Tavex, autorka serii TavexNews

Możesz chcieć również przeczytać