Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Definitywny koniec nadziei na „przejściową” inflację. CPI w USA najwyżej od 1982 roku

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 12.01.2022
Cena złota (XAU-PLN)
8925,35 PLN/oz
  
+ 169,38 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
99,75 PLN/oz
  
+ 1,35 PLN
TavexNews: Definitywny koniec nadziei na „przejściową” inflację. CPI w USA najwyżej od 1982 roku

Inflacja w USA ani myśli zwalniać – tak najkrócej można podsumować najnowsze dane U.S. Bureau of Labor Statistics, z których wynika, że w grudniu dynamika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych okazała się najwyższa od niemal 40 lat i wyniosła 7% w ujęciu rok do roku (+0,5% w zestawieniu miesiąc do miesiąca). Najnowszy odczyt nie okazał się zaskoczeniem dla ekonomistów, bowiem konsensus oczekiwań rynkowych zakładał dokładnie takie przyspieszenie inflacji w ujęciu rocznym i nieznacznie niższe w zestawieniu miesiąc do miesiąca (+0,4%).

Inflacja w USA najwyższa od niemal 40 lat

Z kolei inflacja bazowa, która nie uwzględnia cen paliw, żywności i energii wyniosła w grudniu 5,5% w ujęciu rok do roku (+0,6% w zestawieniu miesiąc do miesiąca), tym samym nieznaczenie przewyższając prognozy, które zakładały odczyt niższy o 0,1 punktu procentowego. Najnowsze dane U.S. Bureau of Labor Statistics są równoznaczne z najwyższą dynamiką inflacji bazowej od marca 1991 roku.

Grudzień przyniósł pierwszy od kwietnia 2021 roku nieznaczny spadek cen paliw, jednak wciąż pozostają one wyższe o niemal 50% w zestawieniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W przeciwnym kierunku posunęły się za to ceny energii elektrycznej, jak również gazu ziemnego, które odnotowały wzrost odpowiednio o 6,3% i 24,1% w ujęciu rok do roku. Do podwyższenia wskaźnika swoją cegiełkę dołożyły m.in. kategorie: żywność (+6,3%), nowe i używane samochody (odpowiednio 11,8%, 37,8%), meble (5,8%), utrzymanie mieszkania (+4,1%).

Kurs USD/PLN w okolicach 2-miesięcznego minimum

Najnowsze dane o inflacji wykazały się pozytywnym wpływem na cenę złota, która skorzystała na osłabieniu dolara. Mimo to zyski metalu zostały ograniczone przez rosnące oczekiwania względem zacieśniania polityki monetarnej w USA. Wraz z poprawą sytuacji na amerykańskim rynku pracy, którego kondycja w ostatnich miesiącach determinowała prowadzoną przez Rezerwę Federalną politykę i utrwalającą się presję inflacyjną – czego najlepszym odzwierciedleniem jest grudniowy odczyt CPI – coraz więcej uczestników rynku przyjmuje scenariusz podwyżki stóp procentowych w ciągu najbliższych miesięcy za pewnik.

W chwili pisania tego tekstu, tj. o godzinie 15:48 cena uncji złota wyrażona w dolarach amerykańskich wynosi 1823,68 USD/oz i notuje dzienny wzrost na poziomie 0,98%.  Z kolei cena złota wyrażona w polskiej walucie kształtuje się na poziomie 7239,52 PLN (-0,14% w ciągu dnia). Negatywne zmiany na wykresie ceny złota w złotówkach zostały zdeterminowane przez spadek kursu USD/PLN do najniższego poziomu od listopada – aktualnie dolar kosztuje 3,9696 PLN.

Możesz chcieć również przeczytać