Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Dolar powoli odrabia ostatnie straty. Dobre dane z USA

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 28.05.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9832,34 PLN/oz
  
- 68,56 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
116,49 PLN/oz
  
- 0,79 PLN
TavexNews: Dolar powoli odrabia ostatnie straty. Dobre dane z USA

Mimo że w ostatnich tygodniach Rezerwa Federalna usilnie trzyma się mantry, że jest za wcześnie na wprowadzenie zmian w zakresie polityki monetarnej, rynki coraz bardziej oczekują ograniczenia skupu aktywów przez bank centralny.

Niezdecydowanie członków FOMC w zakresie ograniczania QE

„Jeśli moje oczekiwania w zakresie wzrostu gospodarczego, zatrudnienia i inflacji w nadchodzących miesiącach się potwierdzą istotnym stanie się, żeby FOMC rozpoczął dyskusję o naszych planach dostosowania tempa skupu aktywów na nadchodzących posiedzeniach” – powiedział dwa dni temu Randal Quarles – Wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej ds. Nadzoru.

Co prawda komentarz Quarlesa stoi w opozycji do poniedziałkowych wypowiedzi innych urzędników Rezerwy Federalnej (więcej informacji znajdziesz tutaj), jednak wyraźnie uzmysławia rozbieżność, która ujawnia się w narracji poszczególnych członków Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku. Warto dodać, że waga wypowiedź Quarlesa stała się tym bardziej istotna, że podczas aukcji reverse repo, która miała miejsce 25 maja, oddział Rezerwy Federalnej z Nowego Jorku przyjął zlecenia o wartości 432,96 miliardów dolarów! Na takim tle komentarz urzędnika nabrał nowego wymiaru i po raz kolejny przywrócił temat potencjalnego zaostrzania polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną. Już samo to wykazało się pozytywnym wpływem na dolara amerykańskiego, którego indeks na powrót przekroczył 90 i w chwili pisania tego tekstu jego wartość wynosi dokładnie 90,165.

Umocnienie dolara przełożyło się na zmianę kierunku na parze walutowej USD/EUR, co z kolei znalazło odzwierciedlenie w bieżącej sytuacji na wykresie USD/PLN. Aktualnie dolar kosztuje 3,6863 PLN, a tym samym odnotowuje dzienny wzrost o 0,32%. Umocnienie amerykańskiej waluty nie pozostało bez znaczenia dla zmian, które zaszły na wykresach cen złota. Aktualna cena uncji tego metalu wyrażona w dolarach kształtuje się na poziomie nieco poniżej 1900 USD i wynosi 1893,07 USD (-0,19% w ciągu dnia). W przeciwnym kierunku poszły zmiany na wykresie ceny złota w polskiej walucie – obecnie cena uncji złota oscyluje w okolicach 6980 PLN, a więc odnotowuje dzienny wzrost o 0,20%.

Seria dobrych danych zza oceanu sprzymierzeńcem dolara

W kontekście ostatniego umocnienia amerykańskiej waluty nie można pominąć korzystnych dla niej danych z USA. Zgodnie z danymi Biura Analiz Ekonomicznych (ang. Bureau of Economic Analysis) 1. kwartał 2021 roku przyniósł znaczący wzrost PKB w USA w ujęciu annualizowanym o 6,4%. Dla porównania w 4. kwartale 2020 roku wzrost PKB ukształtował się na poziomie 4,3%. Wczoraj o 14:30 poznaliśmy również liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, których było zaledwie 406 tysięcy, co rynki zinterpretowały jako kolejny krok w kierunku stabilizacji na amerykańskim rynku pracy.

Niemniej jednak rodzi się pytanie, czy wzrost PKB jest w stanie przyćmić gwałtowne przyspieszenie inflacji, olbrzymie zadłużenie i dalekosiężne skutki olbrzymiego dodruku pieniądza? I czy w takim otoczeniu te dane rzeczywiście powinny cieszyć?

Aleksandra Olbryś – Analityk ds. Rynku Złota w Tavex, autorka serii TavexNews

Możesz chcieć również przeczytać