Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Ignorowanie danych cennym sygnałem z rynku

Autorem artykułu jest Tomasz Gessner – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 05.12.2022
Cena złota (XAU-PLN)
11147,70 PLN/oz
  
+ 69,50 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
126,88 PLN/oz
  
+ 3,39 PLN
TavexNews 05-12-2022a

Za nami tydzień, który pozostawia po sobie kilka ciekawych wydarzeń. Kwestii danych wskazujących na cofającą się inflację w wielu krajach, w tym również w Polsce, przyglądaliśmy się już na łamach poprzedniego wpisu (https://tavex.pl/wplyw-dezinflacyjnych-tendencji-na-decyzje-rpp/). Da to teraz pewne pole manewru bankom centralnym, które mogą ograniczyć już nieco skalę restrykcyjnej polityki monetarnej.

Globalny rynek w sporej mierze skupił się na środowym wystąpieniu (w Brookings Institution) szefa Rezerwy Federalnej, Jerome Powella. Zasugerował on, że zbliża się czas zmniejszenia tempa podwyżek stóp procentowych i prawdopodobnie efekty tego zobaczymy już na grudniowym posiedzeniu, które zaplanowane jest na 14.12. Ostatnie cztery podwyżki stóp wynosiły po 75 pb, prowadząc przy okazji do największej z ostatnich cykli dynamiki wzrostu ceny pieniądza.

TavexNews Aktualności 05-12-2022 wykres

Może to zatem obecnie sugerować, że grudniowe posiedzenie zakończy się podwyżką stóp już o 50 pb. Rynek od dłuższego już czasu i tak ten scenariusz wyceniał, ale teraz usłyszał to wprost z ust Jerome Powella. Widać to zresztą po wycenie kolejnego ruchu Fedu, gdzie szanse na przynajmniej 50 pb wyceniane są na 100%. Niespełna 22% prawdopodobieństwa przypada jeszcze na scenariusz podwyżki stóp piąty raz z rzędu o 75 pb.

Tavex News aktualności 05-12-2022, wykres 2

Reakcja rynku na słowa Powella była jednoznaczna, a więc optymizm i apetyt na ryzyko na całej linii. Dzięki osłabieniu dolara wyraźniej ruszyły się też metale szlachetne, gdzie w przypadku złota udało się zakończyć tydzień tuż pod 1800 USD, a w przypadku srebra powyżej 23 USD.

Próba zignorowania piątkowego raportu z rynku pracy

Jak powszechnie wiadomo, dane są ważne, ale jeszcze bardziej cenną wskazówką jest reakcja na nie. Za nami pierwszy piątek miesiąca, a to oznacza, że jesteśmy już po publikacji raportu z amerykańskiego rynku pracy. Kluczowe dane, na które patrzy rynek (bo patrzy na nie Fed) to stopa bezrobocia oraz zmiana raportowanego przez firmy zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Bezrobocie pozostaje na poziomie 3,7%, natomiast dane o zmianie zatrudnienia wskazują na to, że przybyło 263 tys. nowych miejsc pracy.

Tavex News, aktualności 05-12-2022, wykres 3

Tavex News, aktualności 05-12-2022, wykres 4

Ponieważ prognozy oscylowały wokół 200 tys., dane okazują się od nich lepsze. A lepsze dane, to z kolei jastrzębi element dla Fedu. Jak zareagował rynek? W pierwszym odruchu optymizm natychmiast szybko się ulotnił. Ważniejsze było jednak to, to wydarzyło się do końca dnia.

Tavex News aktualności, 05-12-2022, wykres 5
Powyżej wykresy intraday złota (górny panel) i srebra (panel dolny). Złoto po trzech godzinach od publikacji wróciło do punktu wyjścia. Jeszcze ciekawiej zachowało się srebro, które zakończyło piątkowe notowania zdecydowanie powyżej miejsca, w którym pojawiły się podażowe (jastrzębie) dane z rynku pracy w USA. Taka reakcja, a więc w zasadzie zignorowanie negatywnych dla rynku informacji, to jeden z bardziej czytelnych sygnałów w zakresie kształtowania się sentymentu. Rynek ewidentnie nie ma ochoty spadać i wycenia w ten sposób rosnące szanse wykonania przez Fed kroku wstecz względem tego, co było w cenach w poprzednich tygodniach. Posiłkuje się przy tym danymi o cofającej się inflacji i pogłębiającej inwersji krzywej dochodowości obligacji (zapowiedź recesji), o których szerzej wspominałem niedawno również w materiale video.

 

Kolejne rekordy rozbieżności na rynku pracy

Choć inwestorzy reagują na wspomniane wyżej dane z amerykańskiego rynku pracy, z poprzednich materiałów im poświęconych wiemy już, jak duże rozbieżności tworzą się ze względu na metodologię liczenia pomiędzy badaniem wśród firm, a badaniem na gospodarstwach domowych. O ile firmy raportowały przyrost 263 tys. miejsc pracy w listopadzie, o tyle w przypadku gospodarstw domowych było to… -138 tys. I był to drugi z rzędu miesiąc spadku, po październikowym -328 tys.

Tavex News, aktualności, 05-12-2022, wykres 6Źródło: Zerohedge.com

Tym samym luka pomiędzy tymi badaniami pobija kolejny rekord i rośnie od marca już do 2,7 mln.
Tavex News aktualności, 05-12-2022, wykres 7
Źródło: Zerohedge.com

Gdy tylko główne dane z rynku pracy (stopa bezrobocia i zmiana raportowanego przez firmy zatrudnienia) zaczną się pogarszać, zapełniając powyższą lukę, będzie to kolejny argument dla Fedu (po inflacji i inwersji krzywej) za odejściem od restrykcyjnej polityki monetarnej. Na każde, słabsze dane z rynku pracy rynki powinny więc reagować pozytywnie, a przez słabszego dolara także sektor metali szlachetnych.

Tomasz Gessner

Możesz chcieć również przeczytać