Niedługo po tym, jak Rezerwa Federalna ogłosiła decyzję o utrzymaniu dotychczasowych paramentów w polityce monetarnej i nie zapowiedziała potencjalnego terminu zacieśniania warunków finansowych, indeks dolara oddał większą część wypracowanych na przestrzeni ostatnich sześciu tygodni zysków.
Rynek złota w trybie oczekiwania
W rezultacie niekorzystnego dla amerykańskiej waluty obrotu spraw – wraz ze zmianami w kursie USD/PLN – spadkowi uległa cena złota wyrażona w polskiej walucie. W chwili pisania tego tekstu cena złota wyrażona w dolarach wynosi 1827,53 USD/oz i notuje dzienny wzrost na poziomie 0,86%. Z kolei cena złota wyrażona w polskiej walucie, która obecnie oscyluje w okolicach 3-tygodniowych minimów – 6980 PLN/oz – notuje wzrost na poziomie 0,58% w ciągu dnia i wynosi 6979,46 PLN/oz.
Dzisiejszy wzrost ceny złota podyktowany jest przede wszystkim oczekiwaniami inwestorów na dane o zatrudnieniu w USA, które są postrzegane jako kluczowe z perspektywy dalszych kroków Rezerwy Federalnej. Jeszcze dziś poznamy raport ADP (konsensus oczekiwań rynkowych zakłada utworzenie 700 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym), jednak najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia pozostaje piątkowy raport NFP o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym (tutaj konsensus oczekiwań rynkowych opiewa na utworzenie niespełna 930 tysięcy nowych miejsc pracy). Oczekuje się, że piątkowe dane z rynku pracy w USA rozjaśnią obraz przyszłości polityki monetarnej w kraju po gołębim komentarzu Jerome Powella – Przewodniczącego Rezerwy Federalnej – z ubiegłego tygodnia.
Czy złoto ma szansę wrócić na ścieżkę wzrostów?
W opinii Jeffrey’a Halley’a – Starszego Analityka w OANDA – piątkowy raport może wykazać się znaczącym wpływem na przyszłe zmiany na wykresach ceny złota.
„Złoto pozostaje w konsolidacji, jednak na poziomie strukturalnym warunki są pozytywne, co wskazuje na dalsze zyski. Zbieżność 100- i 200-dniowej średniej kroczące sugeruje, że nadchodzi przełamanie, a piątkowe dane z USA będą katalizatorem” – skomentował Halley.
Istotne wsparcie cenom złota zapewniają również amerykańskie Treasuries. W chwili pisania tego tekstu rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła w okolice dwutygodniowego minimum i obecnie wynosi 1,139. W opinii Michaela Hewsona – Głównego Analityka w CMC Markets – dalszy spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych – które w powszechnej opinii zwiększają koszt alternatywny posiadania złota – obok raportu o zatrudnieniu będzie kluczowym czynnikiem mającym wpływ na rynek kruszcu.