Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Indeks dolara najniżej od czerwca. Rynek koncentruje się na danych z USA

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 04.08.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9322,35 PLN/oz
  
- 230,42 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
110,07 PLN/oz
  
- 5,13 PLN
TavexNews: Indeks dolara najniżej od czerwca. Rynek koncentruje się na danych z USA

Niedługo po tym, jak Rezerwa Federalna ogłosiła decyzję o utrzymaniu dotychczasowych paramentów w polityce monetarnej i nie zapowiedziała potencjalnego terminu zacieśniania warunków finansowych, indeks dolara oddał większą część wypracowanych na przestrzeni ostatnich sześciu tygodni zysków.

Rynek złota w trybie oczekiwania

W rezultacie niekorzystnego dla amerykańskiej waluty obrotu spraw – wraz ze zmianami w kursie USD/PLN – spadkowi uległa cena złota wyrażona w polskiej walucie. W chwili pisania tego tekstu cena złota wyrażona w dolarach wynosi 1827,53 USD/oz i notuje dzienny wzrost na poziomie 0,86%. Z kolei cena złota wyrażona w polskiej walucie, która obecnie oscyluje w okolicach 3-tygodniowych minimów – 6980 PLN/oz – notuje wzrost na poziomie 0,58% w ciągu dnia i wynosi 6979,46 PLN/oz.

Dzisiejszy wzrost ceny złota podyktowany jest przede wszystkim oczekiwaniami inwestorów na dane o zatrudnieniu w USA, które są postrzegane jako kluczowe z perspektywy dalszych kroków Rezerwy Federalnej. Jeszcze dziś poznamy raport ADP (konsensus oczekiwań rynkowych zakłada utworzenie 700 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym), jednak najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia pozostaje piątkowy raport NFP o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym (tutaj konsensus oczekiwań rynkowych opiewa na utworzenie niespełna 930 tysięcy nowych miejsc pracy). Oczekuje się, że piątkowe dane z rynku pracy w USA rozjaśnią obraz przyszłości polityki monetarnej w kraju po gołębim komentarzu Jerome Powella – Przewodniczącego Rezerwy Federalnej – z ubiegłego tygodnia.

Czy złoto ma szansę wrócić na ścieżkę wzrostów?

W opinii Jeffrey’a Halley’a – Starszego Analityka w OANDA – piątkowy raport może wykazać się znaczącym wpływem na przyszłe zmiany na wykresach ceny złota.

„Złoto pozostaje w konsolidacji, jednak na poziomie strukturalnym warunki są pozytywne, co wskazuje na dalsze zyski. Zbieżność 100- i 200-dniowej średniej kroczące sugeruje, że nadchodzi przełamanie, a piątkowe dane z USA będą katalizatorem” – skomentował Halley.

Istotne wsparcie cenom złota zapewniają również amerykańskie Treasuries. W chwili pisania tego tekstu rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła w okolice dwutygodniowego minimum i obecnie wynosi 1,139. W opinii Michaela Hewsona – Głównego Analityka w CMC Markets – dalszy spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych – które w powszechnej opinii zwiększają koszt alternatywny posiadania złota – obok raportu o zatrudnieniu będzie kluczowym czynnikiem mającym wpływ na rynek kruszcu.

Aleksandra Olbryś – Analityk ds. Rynku Złota w Tavex, autorka serii TavexNews

Możesz chcieć również przeczytać