Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Inflacja w Polsce liderem w UE. Czy inwestorzy mają powody do obaw?

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 17.03.2021
Cena złota (XAU-PLN)
10397,60 PLN/oz
  
+ 57,80 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
125,68 PLN/oz
  
+ 2,19 PLN

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że Polska po raz kolejny stanęła na pierwszym miejscu podium w rankingu wysokości inflacji w UE.

Inflacja w UE w lutym 2021 roku

W ubiegłym miesiącu w Polsce inflacja mierzona zharmonizowanym wskaźnikiem cen konsumpcyjnych (HICP) ukształtowała się na poziomie 3,6% rok do roku. Jednocześnie, w ujęciu miesięcznym wskaźnik ten pokazał o 0,5% więcej.

Z tej perspektywy warto zwrócić uwagę, że inflacja jedynie u nas i na Węgrzech przekroczyła próg 3%. Kolejne miejsca w rankingu przypadły Rumunii, Czechom i Holandii, gdzie inflacja wyniosła odpowiednio 2,5%, 2,1%, 1,9%. Z kolei po drugiej stronie inflacyjnego, a w zasadzie deflacyjnego łańcucha, znalazły się Grecja, Słowienia i Cypr (kolejno: -1,9%, -1,1%, -0,9%). Finalnie, w całej UE inflacja w lutym wyniosła 1,3% rok do roku.

Inflacja w Polsce liderem w UE. Czy inwestorzy mają powody do obaw?

Jak presja inflacyjna przekłada się na decyzje inwestycyjne?

Presja ze strony inflacji nie pozostaje bez znaczenia dla kieszeni obywateli. Jak wiadomo, jej wzrost przekłada się na spadek siły nabywczej pieniądza, a to z kolei – w dużym uproszczeniu – uderza w przeciętnego obywatela wyższymi cenami towarów na sklepowych półkach. Nic więc dziwnego, że nawet teraz, kiedy fala niepewności związanej z pandemią częściowo odeszła w niepamięć, inwestorzy wciąż chętnie sięgają po aktywa, które są w stanie zagwarantować – a przynajmniej częściowo zwiększyć szansę – na przeniesienie wartości pieniądza w czasie. I tu pojawia się złoto, które na przestrzeni całego 2020 roku wypadło bardzo korzystnie na tle innych aktywów, jeśli chodzi o maksymalną wielkość zysku i ryzyko potencjalnych strat.

Inflacja w Polsce liderem w UE. Czy inwestorzy mają powody do obaw?

Relatywnie wysoka inflacja w świetle obecnej sytuacji gospodarczej zdominowanej przez rekordowo niskie stopy procentowe, nieco zawęża inwestorom pole wyboru aktywów, w których warto ulokować oszczędności. Wobec tego, w aktualnych realiach, dotychczas chętnie wybierane lokaty bankowe nie są w stanie zapewnić naszym pieniądzom wystarczającej ochrony przed inflacją – średnie oprocentowanie bankowych depozytów jest zdecydowanie niższe od wskaźnika inflacji.

Czy inwestorzy nadal chętnie wybierają złoto?

W tej sytuacji nie dziwi fakt, że zainteresowanie złotem utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie ze względu na bardzo niski koszt alternatywny jego posiadania. Najlepszym tego dowodem są wyniki koncernu finansowego Tavex, który posiada oddziały w 9 europejskich krajach, w tym: Polsce, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Łotwie, Norwegii, Rumunii, Szwecji. W ubiegłym miesiącu Tavex jako grupa sprzedał aż 21 000 uncji złota (ponad 650 kg) w formie lokacyjnych sztabek i monet! Lutowy rezultat potwierdza, że inwestorzy z Europy zdecydowanie doceniają wartość jaką niesie za sobą inwestycja w złoto.

Aleksandra Olbryś – Analityk ds. Rynku Złota w Tavex, autorka serii TavexNews

Cena złota (XAU-PLN)
10397,60 PLN/oz
  
+ 57,80 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
125,68 PLN/oz
  
+ 2,19 PLN

Możesz chcieć również przeczytać