Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jak dane z raportów o rynku pracy wpłynęły na ceny złota?

Autorem artykułu jest Aleksander – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 06.06.2020
Cena złota (XAU-PLN)
10952,40 PLN/oz
  
- 107,40 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
126,50 PLN/oz
  
- 3,25 PLN

Kończący się tydzień przyniósł dwa niezwykle istotne dla rynku pracy raporty zawierające dane, które odegrały kluczową rolę w kwestii zmiany nastrojów wśród inwestorów.

Reakcje rynków na pozytywne nastroje inwestorów

Gwałtowny spadek cen złota, którego mieliśmy okazję być świadkami w tym tygodniu, spowodowany jest przede wszystkim wzmożonym zainteresowaniem inwestorów amerykańskim rynkiem akcji.

Raport ADP

W środę ADP przekazało do opinii publicznej raport, z którego wynika, że w maju zatrudnienie w sektorze prywatnym spadło o 2,76 miliona osób. Mogłoby się wydawać, że wspomniana liczba jest bardzo wysoka, jednak biorąc pod uwagę „wyjątkowe” warunki, z którymi przyszło zmierzyć się globalnej gospodarce, nie robi już tak dużego wrażenia. Wręcz przeciwnie – można interpretować ją jako powolne wracanie gospodarki USA do normalności.

Dodatkowo prognozy ekonomistów i analityków rynku co do wspomnianej kwestii były zdecydowanie mniej optymistycznie, bowiem przewidywali oni, że w maju pracę straci około 8,9 miliona osób. Rozbieżność pomiędzy stanem faktycznym a przypuszczeniami analityków i ekonomistów może wskazywać na to, że gospodarka USA najgorsze ma już za sobą, a pandemia COVID-19 powoli będzie chyliła się ku końcowi.

Raport DOL

Pod koniec tygodnia DOL – United States Department of Labor – opublikował raport dotyczący zatrudnienia za maj. Dane okazały się być niezwykle zaskakujące – DOL odnotował gwałtowny skok zatrudnienia o 2,5 miliona osób, które zostały dodane do listy płac. Wspomniany wynik jest równoznaczny ze spadkiem stopy bezrobocia do 13,3%.

Dane z raportów a rynek złota

Dane z obu raportów stanowiły zielone światło dla inwestorów, którzy czekali na znak, aby przekierować swoją uwagę na amerykański rynek akcji. Nagły wzrost zainteresowania giełdą był bezpośrednią przyczyną spadku cen złota o około 60 USD za uncję. Kończący się tydzień przyniósł więc spadek cen kruszcu poniżej 1700 USD.

Cena najbardziej aktywnego w piątek sierpniowego kontaktu futures na złoto o godzinie 17:00 czasu wschodniego ukształtowała się na poziomie 888,60 USD.

Stopa bezrobocia w najbliższych miesiącach

Mimo nieustannie rosnącego optymizmu, którego kulminacyjnym momentem było pojawienie się danych z omówionych wyżej raportów, wielu analityków rynku podziela opinię, że poziom bezrobocia w USA wzrośnie do niemal 20%. W przypadku sprawdzenia się wspomnianego scenariusza, będziemy mieli do czynienia z najwyższą stopą bezrobocia w Stanach Zjednoczonych od czasu wielkiego kryzysu z 2008 roku.

Dane z obu raportów wskazują na to, że najgorszą część pandemii COVID-19 mamy już za sobą. Kwestią, która ma teraz kluczowe znaczenie dla globalnych rynków, jest prędkość powrotu do normalności. W dalszym ciągu pod wielkim znakiem zapytania pozostaje kwestia ogromnego długu zaciągniętego w celu wsparcia obywateli w tym trudnym czasie, z którym w najbliższych dniach przyjdzie się zmierzyć Rezerwie Federalnej oraz Departamentowi Skarbu USA.

Mimo trudności, które z pewnością pojawią się przy rozwiązywaniu wspomnianej kwestii, na dzień dzisiejszy najważniejsze są korzyści, które przyniosła amerykańskim obywatelom pomoc finansowa zapewniona przez Rezerwę Federalną.

Możesz chcieć również przeczytać