Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Bośni i Hercegowiny?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Artykuły walutowe na 16.05.2019
Cena złota (XAU-PLN)
4 914,69 PLN/oz
  
- 0,66 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
55,63 PLN/oz
  
- 0,00 PLN

Bośnia i Hercegowina to wyjątkowo urokliwy kraj, położony w samym sercu Bałkanów. Wciąż rosnące zainteresowanie Bośnią i Hercegowiną jest wynikiem syntezy klimatu śródziemnomorskiego i alpejskiego, które nadają krajowi niezwykłego charakteru, nieskażonego działalnością człowieka. To również zasługa dzikiej przyrody, przepięknych górskich krajobrazów, jezior oraz wodospadów. Zderzenie kultury Wschodu z kulturą Zachodu tworzą niezwykłe połączenie i wspaniale korespondującą harmonijną całość. Ponadto dzięki wciąż rosnącemu zainteresowaniu turystów tym niesłusznie niedocenionym do tej pory regionem, Bośnia i Hercegowina rozwija się w szybkim tempie, dostosowując się do potrzeb turystycznych. Przyjazny i gościnny charakter Bośniaków na pewno w pozytywny sposób wpłynie na nasze samopoczucie w trakcie urlopu. Aby podróż była wyjątkowo udana należy jeszcze przed wyjazdem zastanowić się jaką walutę zabrać do Bośni i Hercegowiny?


Jaką walutę zabrać do Bośni i Hercegowiny? Jaka waluta w Bośni?

Jednostką monetarną obowiązującą w Bośni i Hercegowinie jest marka bośniacka (zamienna), oznaczana międzynarodowym skrótem BAM. Marka Bośniacka została uznana za oficjalną walutę na mocy „Ogólnej umowy ramowej o pokoju w Bośni i Hercegowinie”, powszechnie znanej jako porozumienie w Dayton z 1995 roku. W roku 1998 roku marka bośniacka zastąpiła wcześniej używane waluty – dinara Bośni i Hercegowiny, dinara republiki Serbskiej oraz kunę chorwacką.

Nazwy „marka” oraz „fenig” (stanowiący równowartość 1/100 marki) zostały zainspirowane niemieckimi rzeczownikami „die Mark” i „der Pfennig”. Za emisję waluty odpowiedzialny jest Centralny Bank Bośni i Hercegowiny.

Jak dzieli się marka bośniacka? Podział waluty Bośni i Hercegowiny

1 marka bośniacka stanowi równowartość 100 fenigów. Obecnie w obiegu znajdują się:

 • monety o nominałach 5, 10, 20, 50 fenigów oraz 1, 2, 5 marek;
 • banknoty o nominałach: 10, 20, 50, 100 marek;
 • rzadko używany banknot o wartości 200 marek.

Jak wygląda waluta Bośni i Hercegowiny – marka zamienna?

Awersy oraz rewersy jednostki monetarnej Bośni i Hercegowiny – marki bośniackiej – ukazują:

 • 10 marek – na awersie portret Mehmedalija Mak Dizdar, jugosłowiańskiego poety pochodzenia bośniackiego, a na rewersie fragment Radimlja Tombstone, nekropolii położonej na terenie Bośni i Hercegowiny, uznawanej za jeden z najpiękniejszych średniowiecznych zabytków, zlokalizowanych na terenie tego kraju;
 • 20 marek – na awersie portret Antun Branko Šimić, chorwackiego poety oraz krytyka literackiego pochodzenia bośniackiego, a na rewersie fragment Radimlja Tombstone;
 • 50 marek – na awersie portret Musa Ćazim Ćatić, bośniackiego poety związanego z epoką literacką realizmu (tworzył na przełomie XIX oraz XX wieku), a na rewersie fragment Zgošća Tombstone;
 • 100 marek – na awersie portret Nikola Šop, bośniackiego pisarza, autora m.in. „Mentre i cosmi appassiscono”, a na rewersie fragment Zgošća Toombstone;
 • 200 marek – na awersie portret Ivo Andrić, jugosłowiańskiego powieściopisarza oraz nowelisty, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1961, a na rewersie Most na Drinie.

Marka bośniacka – jak wyglądają banknoty?

BAM awers marki bośniackiej (waluty Bośni i Hercegowiny)

BAM rewers marki zamiennej (waluty Bośni i Hercegowiny)

Źródło zdjęć: https://www.cbbh.ba/Content/Read/19


Jak płacić w Bośni i Hercegowinie?

Realizowanie płatności w trakcie pobytu w Bośni i Hercegowinie nie należy do problematycznych kwestii, w przypadku gdy posiadamy przy sobie „bezpieczną” sumę w gotówce. W Bośni i Hercegowinie funkcjonuje doskonale rozwinięta sieć bankomatów, które najczęściej zlokalizowane są w pobliżu oddziałów banków oraz większych lokalów świadczących różnorakie usługi. Należy jednak pamiętać, że przy wypłacaniu gotówki bankomat pobiera prowizję za przewalutowanie. Płatność przy pomocy karty jest możliwa w większych supermarketach, restauracjach i centrach handlowych. Nie posłużymy się kartą w trakcie pobytu na prowincji, gdzie może pojawić się problem z dostępnością terminala.

Warszawski kantor Tavex posiada w swojej ofercie marki bośniackie. Waluta Bośni i Hercegowiny – marka bośniacka – dostępna jest zawsze od ręki. Istnieje także możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy drama armeńskiego oraz uzyskania informacji dotyczącej aktualnego kursu waluty. W tym celu prosimy o kontakt telefoniczny lub za pomocą Facebooka. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odebrać dolarów australijskich z naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24 h na terenie całego kraju!

Jak najlepiej dostać się do Bośni i Hercegowiny?

Pomiędzy Polską, a Bośnią i Hercegowiną nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego. Największym lotniskiem zlokalizowanym w Bośni i Hercegowinie jest położony w Sarajewie port lotniczy, do którego połączenia organizowane są przez wielu europejskich przewoźników. Narodowe, bośniackie linie lotnicze B&H Airlines z siedzibą w Sarajewie oferują loty m.in. do Pragi czy Frankfurtu nad Menem. Połączenie na trasie Bośnia i Hercegowina oraz Wiedeń organizuje natomiast przewoźnik Austrian Star Alliance. W przypadku, gdy uda nam się trafić na atrakcyjna ofertę, bilety lotnicze możemy nabyć w cenie oscylującej w okolicach 500-600 złotych. Do innych przewoźników oferujących połączenie pomiędzy różnymi europejskimi miastami, a Bośnią i Hercegowiną należą m.in.: SWISS, Lufthansa czy Croatia Airlines. Czas trwania lotu, w zależności od ilości przesiadek oraz czasu pomiędzy kolejnymi etapami podróży, zaczyna się od 3,5-4 godzin. Natomiast regularne ceny biletów lotniczych rozpoczynają się od 800 zł. Warto śledzić aktualne oferty przewoźników, posługując się wyszukiwarkami, które ułatwią realizację tego zadania. Ponadto na terenie Bośni i Hercegowiny znajdują się inne porty lotnicze, takie jak Mostar, Benja Luka oraz Tuzla.

Inną możliwością dotarcia do Bośni i Hercegowiny jest skorzystanie z autobusu lub pociągu, natomiast najczęściej wybieranym przez turystów z Polski środkiem transportu jest samochód. Podróż na trasie Warszawa-Sarajewo trwa około 16 godzin i wynosi około 1400 kilometrów. Wybór tego środka transportu może okazać się korzystny z uwagi na to, że w trakcie pobytu na miejscu nie musimy martwić się o przemieszczanie pomiędzy różnymi celami naszej podróży, ponieważ praktycznie wszędzie dojechać możemy samochodem. Ceny paliwa są niższe niż w Polsce, co w znacznym stopniu wpływa na wysokość kosztów podróży.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Niezbędne dokumenty do Bośni i Hercegowiny

Obywatele Polscy udający się w podróż do Bośni i Hercegowiny nie mają obowiązku posiadania wizy, jeśli ich pobyt na terenie tego kraju nie przekracza okresu 90 dni. Dokumentami uprawniającymi do legalnego przebywania na terenie tego kraju jest ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu paszport lub dowód osobisty. Ponadto osoby planujące podróż do Bośni i Hercegowiny samochodem powinny pamiętać o konieczności posiadania Zielonej Karty, która uprawnia do legalnego wjazdu na terytorium kraju. Mianem Zielonej Karty określa się dokument w formie certyfikatu, który jest dowodem na to, że samochód posiada niezbędne ubezpieczenie OC. Wówczas, w przypadku wyrządzenia szkód przez prowadzącego, koszty związane z konsekwencjami nieszczęśliwego zdarzenia pokrywa ubezpieczyciel.

Ciekawostki o Bośni i Hercegowinie

 1. Symbolem pojednania Zachodu ze Wschodem jest położony na terenie Bośni i Hercegowiny Most w Mostarze, uznawany za jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych tego państwa. Most jest zabytkiem powstałym w XVI wieku, który został zburzony w 1993 roku. Jego rekonstrukcja została w pełni ukończona w roku 2004.
 2. Festiwal Filmowy w Sarajewie należy do jednego z najbardziej znanych wydarzeń związanych ze sztuką filmową na terytorium całych Bałkanów oraz Europy Południowo-Wschodniej. Został założony w 1995 roku w trakcie trwającej wówczas wojny w Bośni i Hercegowinie.
 3. W 1984 roku w Sarajewie odbyły się XIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Prawo do przeprowadzenia Igrzysk ówczesna Jugosławia (aktualnie Bośnia i Hercegowina) uzyskała w roku 1978, zgodnie z decyzją odbywającego się w tym czasie posiedzenia w Atenach. Zimowe Igrzyska z 1984 roku były drugimi w historii przeprowadzonymi w państwie socjalistycznym.

Jaka waluta do Bośni i Hercegowiny? Marka bośniacka!

Według Światowej Organizacji Turystyki do 2020 w Bośni i Hercegowinie będzie miał miejsce trzeci co do liczby osób odwiedzających wzrost turystyki na świecie. Bośniacy skrupulatnie dbają o swoje dziedzictwo kulturowe, świadczące o ich poczuciu odrębności narodowej, ukształtowane przez występujące na tym obszarze wojny oraz napięte stosunki polityczne. Jeśli chcesz zobaczyć to na własne oczy, koniecznie skorzystaj z oferty kantoru Tavex, gdzie marka bośniacka (marka zamienna) dostępna jest zawsze od ręki!

Cena złota (XAU-PLN)
4 914,69 PLN/oz
  
- 0,66 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
55,63 PLN/oz
  
- 0,00 PLN

Możesz chcieć również przeczytać