Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Bośni i Hercegowiny?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 16.05.2019
Cena złota (XAU-PLN)
7 348,01 PLN/oz
  
- 31,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,00 PLN/oz
  
- 1,31 PLN

Bośnia i Hercegowina to wyjątkowo urokliwy kraj, położony w samym sercu Bałkanów. Wciąż rosnące zainteresowanie Bośnią i Hercegowiną jest wynikiem syntezy klimatu śródziemnomorskiego i alpejskiego, które nadają krajowi niezwykłego charakteru, nieskażonego działalnością człowieka. To również zasługa dzikiej przyrody, przepięknych górskich krajobrazów, jezior oraz wodospadów. Zderzenie kultury Wschodu z kulturą Zachodu tworzą niezwykłe połączenie i wspaniale korespondującą harmonijną całość. Ponadto dzięki wciąż rosnącemu zainteresowaniu turystów tym niesłusznie niedocenionym do tej pory regionem, Bośnia i Hercegowina rozwija się w szybkim tempie, dostosowując się do potrzeb turystycznych. Przyjazny i gościnny charakter Bośniaków na pewno w pozytywny sposób wpłynie na nasze samopoczucie w trakcie urlopu. Aby podróż była wyjątkowo udana należy jeszcze przed wyjazdem zastanowić się jaką walutę zabrać do Bośni i Hercegowiny?

Kliknij i przejdź na podstronę waluty…

KUP TERAZ MARKI BOŚNIACKIE

…aby sprawdzić aktualny kurs, wybrać pożądaną ilość i złożyć zamówienie online!


Jaką walutę zabrać do Bośni i Hercegowiny? Jaka waluta jest w Bośni?

Aktualnie obowiązująca jednostka monetarna Bośni i Hercegowiny (waluta w Bośni) to marka bośniacka (marka zamienna). Międzynarodowy standard (trzyliterowy kod waluty) ISO 4217 dla marki bośniackiej (zamiennej) to BAM.

Krótka historia waluty Bośni i Hercegowiny

Marka Bośniacka, czyli aktualna waluta Bośni i Hercegowiny, została uznana za oficjalną na mocy „Ogólnej umowy ramowej o pokoju w Bośni i Hercegowinie”, powszechnie znanej jako porozumienie w Dayton z 1995 roku. W roku 1998 roku marka bośniacka zastąpiła wcześniej używane waluty – dinara Bośni i Hercegowiny, dinara Republiki Serbskiej oraz kunę chorwacką.

Nazwy „marka” oraz „fenig” (stanowiący równowartość 1/100 marki) zostały zainspirowane niemieckimi rzeczownikami „die Mark” i „der Pfennig”. Za emisję waluty odpowiedzialny jest Centralny Bank Bośni i Hercegowiny.

Jaka waluta w Bośni i Hercegowinie? – flaga Bośni

Źródło zdjęcia flagi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Bo%C5%9Bni_i_Hercegowiny

Jeżeli szukasz miejsca gdzie kupić marki bośniackie w Polsce, nie trać dłużej czasu i skorzystaj z naszej oferty. Waluta Bośni i Hercegowiny jest u nas dostępna od ręki – skorzystaj z kalkulatora na stronie głównej Tavex lub w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Następnie złóż zamówienie online – nasza innowacyjna funkcja „Waluta z dostawą do domu” pozwoli Ci szybko i wygodnie zamówić gotówkę, bez wychodzenia z domu! Waluta bośniacka może zostać dostarczona kurierem w 24 godziny lub możesz ją odebrać osobiście w oddziale.

Waluta Bośnia i Hercegowina – jak dzieli się marka bośniacka BAM?

1 marka bośniacka stanowi równowartość 100 fenigów. Obecnie w obiegu znajdują się:

 • monety o nominałach 5, 10, 20 i 50 fenigów oraz 1, 2 i 5 marek;
 • banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 marek;
 • rzadko używany banknot o wartości 200 marek.

Bośnia waluta – jak wyglądają marki bośniackie?

W tym paragrafie postaramy się pokrótce opisać jak wyglądają marki bośniackie. To wszystko po to, aby doskonale wiedzieć, jaka waluta obowiązuje w Bośni i Hercegowinie. Awersy oraz rewersy aktualnej waluty Bośni i Hercegowiny – marki zamiennej, zwanej również marką bośniacką – ukazują:

 1. 10 marek – na awersie portret Mehmedalija Mak Dizdar (jugosłowiańskiego poety pochodzenia bośniackiego), a na rewersie fragment Radimlja Tombstone (nekropolii położonej na terenie Bośni i Hercegowiny, uznawanej za jeden z najpiękniejszych średniowiecznych zabytków, zlokalizowanych na terenie tego kraju);
 2. 20 marek – na awersie portret Antun Branko Šimić (chorwackiego poety oraz krytyka literackiego pochodzenia bośniackiego), a na rewersie fragment Radimlja Tombstone;
 3. 50 marek – na awersie portret Musa Ćazim Ćatić (bośniackiego poety związanego z epoką literacką realizmu – tworzył na przełomie XIX oraz XX wieku), a na rewersie fragment Zgošća Tombstone;
 4. 100 marek – na awersie portret Nikola Šop (bośniackiego pisarza, autora m.in. „Mentre i cosmi appassiscono”), a na rewersie fragment Zgošća Toombstone;
 5. 200 marek – na awersie portret Ivo Andrić (jugosłowiańskiego powieściopisarza oraz nowelisty, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1961), a na rewersie Most na Drinie.

Marka bośniacka – jak wyglądają banknoty?

BAM awers marki bośniackiej (waluty Bośni i Hercegowiny)

BAM rewers marki zamiennej (waluty Bośni i Hercegowiny)

Źródło zdjęć: https://www.cbbh.ba/Content/Read/19


Jak płacić w Bośni i Hercegowinie? Czym najlepiej płacić w Bośni?

W Bośni i Hercegowinie funkcjonuje doskonale rozwinięta sieć bankomatów, które najczęściej zlokalizowane są w pobliżu oddziałów banków oraz większych lokalów świadczących różnorakie usługi. Należy jednak pamiętać, że przy wypłacaniu gotówki bankomat pobiera prowizję za przewalutowanie. Płatność przy pomocy karty jest możliwa w większych supermarketach, restauracjach i centrach handlowych.

Czy warto kupić marki bośniackie w Polsce?

Realizowanie płatności w trakcie pobytu w Bośni i Hercegowinie nie należy do problematycznych kwestii, w przypadku gdy posiadamy przy sobie „bezpieczną” sumę w gotówce. Marki bośniackie w Polsce nie są totalnie egzotyczną walutą, więc warto postarać się odpowiednio wcześniej o ich zakup.

Czy w Bośni i Hercegowinie można płacić euro lub dolarami?

Nie posłużymy się kartą w trakcie pobytu na prowincji, gdzie może pojawić się problem z dostępnością terminala. Tam uratuje nas jedynie gotówka i odpowiednia waluta Bośni. Będzie to najbardziej bezpieczna forma płatności w większości kraju. Bośnia euro to połączenie, które w niektórych miejscach może być przydatne, np. na stacjach benzynowych przy największych i najczęściej uczęszczanych trasach. Generalnie jednak obca waluta bośniacka, taka jak euro czy dolary, najlepiej przyda się w kantorze przy wymianie na marki zamienne.

Gdzie kupić markę bośniacką? Marka bośniacka kantor Warszawa

Z centrum Polski do Bośni i Hercegowiny można dojechać nawet samochodem, a podróż zajęłaby około 14-15 godzin. Wydaje się, że położenie Bośni i Hercegowiny w Europie sprawi, że nikt nie będzie miał dylematu gdzie najtaniej kupić marki bośniackie w Warszawie. Rzeczywistość pokazuje jednak, że z dostępnością tej waluty różnie bywa, a przede wszystkim jeśli szukamy naprawdę atrakcyjnego kursu wymiany.

Kantor Tavex oferuje jedną z najbogatszych tablic walutowych w całej Polsce – w sprzedaży posiadamy już ponad 60 walut z całego świata! Co więcej, większość walut jest u nas dostępna zawsze od ręki, w przeciwieństwie do innych punktów wymiany w kraju, w których na swoje zamówienie trzeba niejednokrotnie czekać kilka dni.

Warszawski kantor wymiany walut Tavex naturalnie posiada w swojej ofercie również marki bośniackie. W celu uzyskania informacji o aktualnym kursie wymiany marek zamiennych Bośni i Hercegowiny, w pierwszej kolejności zachęcamy do skorzystania z tablicy walutowej w zakładce Kantor Warszawa Centrum. Ponadto z poziomu tej podstrony, a także na stronie głównej, można złożyć zamówienie na walutę z dostawą lub z odbiorem osobistym. Oferujemy możliwość ubezpieczonej dostawy gotówki kurierem już w 24 godziny za jedyne 20 PLN, jak również zamówienie złożone online można odebrać w naszym oddziale w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 32 (opcja bezpłatna). Sprzedaż wysyłkowa walut jest dokładnie opisana w zakładce „Waluta z dostawą do domu” – serdecznie polecamy tę formę zakupu waluty!

Dla tych osób, które mogą znaleźć się w centrum Warszawy w ciągu 1 godziny, istnieje też możliwość zarezerwowania aktualnego kursu. Wówczas walutę można opłacić i odebrać na miejscu w oddziale, bez składania zamówienia online. Jak zostało to jednak wyżej wspomniane, rezerwacja jest możliwa tylko na 1 godzinę. Wygodniej jest zatem złożyć normalne zamówienie przez internet, z 24-godzinną dostawą lub odbiorem w dowolnym momencie po opłaceniu, tj. wykonaniu przelewu.

Ceny w Bośni 2019, czyli ile pieniędzy zabrać do Bośni i Hercegowiny?

Ceny w Bośni i Hercegowinie, które prezentuje poniższa tabela, to jedyne wartości poglądowe. Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc, ceny w każdym państwie na świecie ulegają mniejszym bądź większym wahaniom, chociażby ze względu na inflację, czyli spadek wartości pieniądza. Do tego dochodzą również nasze preferencje, takie jak samodzielne zakupy i gotowanie czy jadanie w restauracjach, a także wiele więcej czynników. To wszystko powoduje, że ciężko jest jednoznacznie i pewnie określić, jakie pieniądze w Bośni zapewnią nam spokojny wypoczynek i finalnie ile pieniędzy zabrać do Bośni w 2019 roku. W trakcie planowania budżetu wakacyjnego prosimy nie traktować podanych cen jako bezwzględne i jedyne źródło. Zamiast tego zalecamy zapoznanie się z nimi, żeby wiedzieć, jakich mniej więcej kosztów należy się spodziewać i ile marek wziąć do Bośni i Hercegowiny.

Nazwa produktu i jego waga / ilość Cena w markach bośniackich / markach zamiennych BAM
owoce – jabłka 1 kg 1,60 BAM
pieczywo – chleb krojony 0,5 kg 1,00 BAM
ryż 1 kg 3,60 BAM
mięso – pierś z kurczaka 1 kg 11,00 BAM
jajka 10 szt. 2,25 BAM
mleko 1 l 1,60 BAM
woda 1,5 l 1,00 BAM
piwo 0,5 l 1,25 BAM

Marka bośniacka kurs wymiany

Poniższa tabela przedstawia proponowany kurs wymiany marki bośniackiej kolejno na polskie złotówki, euro i amerykańskie dolary. Należy mieć na uwadze, że kursy były podawane w chwili publikowania artykułu. Przed podjęciem decyzji o zakupie waluty należy sprawdzić aktualny kurs wymiany. W tym celu można przejść na opisywaną powyżej podstronę kantoru. Proponujemy również kontakt telefoniczny pod nr tel. 22 114 00 20 lub za pomocą profilu firmowego na Facebooku, w godzinach pracy oddziału (obecnie od pon. do pt. 9:00-20:00 oraz sob. 10:00-15:00).

Wymieniana waluta – złotówka, euro lub dolar Waluta Bośni i Hercegowiny – 1 marka bośniacka BAM (marka zamienna)
1 złotówka polska PLN 1 BAM = 2,2900 PLN
1 euro EUR 1 BAM = 0,5113 EUR
1 dolar amerykański USD 1 BAM = 0,5775 USD

Oprócz usług sprzedaży i kupna walut znajdujących się w obiegu, Tavex prowadzi również skup wycofanych walut.

BAM Bośnia waluta – awers marki bośniackiej

BAM Bośnia waluta – rewers marki bośniackiej


Podróż do Bośni i Hercegowiny – jak dostać się do Bośni?

Pomiędzy Polską a Bośnią i Hercegowiną nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego, przez co podróż do Bośni jest nieco utrudniona. Największym lotniskiem zlokalizowanym w Bośni i Hercegowinie jest położony w Sarajewie port lotniczy, do którego połączenia organizowane są przez wielu europejskich przewoźników. Narodowe, bośniackie linie lotnicze B&H Airlines, z siedzibą w Sarajewie, oferują loty m.in. do Pragi czy Frankfurtu nad Menem. Połączenie na trasie Bośnia i Hercegowina oraz Wiedeń organizuje natomiast przewoźnik Austrian Star Alliance. W przypadku, gdy uda nam się trafić na atrakcyjna ofertę, bilety lotnicze możemy nabyć w cenie oscylującej w okolicach 500-600 złotych. Do innych przewoźników oferujących połączenie pomiędzy różnymi europejskimi miastami a Bośnią i Hercegowiną należą m.in. SWISS, Lufthansa czy Croatia Airlines.

Wakacje w Bośni samolotem

Czas trwania lotu, w zależności od ilości przesiadek oraz czasu pomiędzy kolejnymi etapami podróży, zaczyna się od 3,5-4 godzin. Wakacje w Bośni samolotem są więc całkiem wygodną opcją.

Regularne ceny biletów lotniczych rozpoczynają się od 800 zł. Warto śledzić aktualne oferty przewoźników, posługując się wyszukiwarkami, które ułatwią realizację tego zadania. Bilety lotnicze do Bośni i Hercegowiny można wówczas nabyć w bardziej atrakcyjnych cenach. Ponadto na terenie Bośni i Hercegowiny znajdują się inne porty lotnicze, takie jak Mostar, Benja Luka oraz Tuzla.

Jak dojechać do Bośni samochodem?

Inną możliwością dotarcia do Bośni i Hercegowiny jest skorzystanie z autobusu lub pociągu, natomiast najczęściej wybieranym przez turystów z Polski środkiem transportu jest samochód. Podróż samochodem do Bośni, na trasie Warszawa-Sarajewo, trwa około 16 godzin i wynosi około 1400 kilometrów. Wybór tego środka transportu może okazać się korzystny z uwagi na to, że w trakcie pobytu na miejscu nie musimy martwić się o przemieszczanie pomiędzy różnymi celami naszej podróży, ponieważ praktycznie wszędzie dojechać możemy samochodem. Ceny paliwa są niższe niż w Polsce, co w znacznym stopniu wpływa na wysokość kosztów podróży.

Jakie dokumenty do Bośni i Hercegowiny? Wiza do Bośni

Obywatele Polscy udający się w podróż do Bośni i Hercegowiny nie mają obowiązku posiadania wizy. Ściślej mówiąc, wiza do Bośni i Hercegowiny nie jest potrzebna, jeśli pobyt na terenie tego kraju nie przekracza okresu 90 dni. Dokumentami uprawniającymi do legalnego przebywania na terenie państwa jest ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu paszport lub dowód osobisty.

Ponadto osoby planujące podróż do Bośni i Hercegowiny samochodem powinny pamiętać o konieczności posiadania Zielonej Karty, która uprawnia do legalnego wjazdu na terytorium kraju. To jedna z tych rzeczy, o których podróżujący najczęściej zapominają, gdy rozważają jakie dokumenty do Bośni i Hercegowiny będą potrzebne. Spieszymy wyjaśnić, że mianem Zielonej Karty określa się dokument w formie certyfikatu, który jest dowodem na to, że samochód posiada niezbędne ubezpieczenie OC. Wówczas, w przypadku wyrządzenia szkód przez prowadzącego, koszty związane z konsekwencjami nieszczęśliwego zdarzenia pokrywa ubezpieczyciel.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki o Bośni i Hercegowinie

 1. Symbolem pojednania Zachodu ze Wschodem jest położony na terenie Bośni i Hercegowiny Most w Mostarze, uznawany za jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych tego państwa. Most jest zabytkiem powstałym w XVI wieku, który został zburzony w 1993 roku. Jego rekonstrukcja została w pełni ukończona w roku 2004.
 2. Festiwal Filmowy w Sarajewie należy do jednego z najbardziej znanych wydarzeń związanych ze sztuką filmową na terytorium całych Bałkanów oraz Europy Południowo-Wschodniej. Został założony w 1995 roku w trakcie trwającej wówczas wojny w Bośni i Hercegowinie.
 3. W 1984 roku w Sarajewie odbyły się XIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Prawo do przeprowadzenia Igrzysk ówczesna Jugosławia (aktualnie Bośnia i Hercegowina) uzyskała w roku 1978, zgodnie z decyzją odbywającego się w tym czasie posiedzenia w Atenach. Zimowe Igrzyska z 1984 roku były drugimi w historii przeprowadzonymi w państwie socjalistycznym.

Bośnia i Hercegowina jaką walutę zabrać? Marka bośniacka BAM!

Według Światowej Organizacji Turystyki do 2020 w Bośni i Hercegowinie będzie miał miejsce trzeci co do liczby osób odwiedzających wzrost turystyki na świecie. To może sprawić, że bośniacka waluta zyska na znaczeniu. Bośniacy skrupulatnie dbają o swoje dziedzictwo kulturowe, świadczące o ich poczuciu odrębności narodowej, ukształtowane przez występujące na tym obszarze wojny oraz napięte stosunki polityczne. Jednym z elementów kultury jest niewątpliwie oficjalna waluta Bośni i Hercegowiny, czyli marka bośniacka, inaczej określana jako marka zamienna. Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie atrakcji w Bośni na własne oczy, koniecznie zapamiętaj jaka waluta obowiązuje w Bośni i skorzystaj z oferty kantoru Tavex!

Możesz chcieć również przeczytać