Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Indonezji?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 25.09.2018
Cena złota (XAU-PLN)
7 348,01 PLN/oz
  
- 31,00 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,00 PLN/oz
  
- 1,31 PLN

Indonezja jest niezwykle interesującym pod względem turystycznym państwem, przyciągającym co roku rzesze turystów z całego świata. Najczęściej wakacje w Indonezji opierają się na pobycie na rajskiej wyspie Bali, która cieszy się największą popularnością wśród turystów. Można tu nie tylko opalać się na malowniczych plażach, ale także nurkować, żeglować czy wspinać się na wulkaniczne szczyty. Bali posiada świetnie rozwiniętą infrastrukturę turystyczną – wiele kurortów, hoteli i restauracji. Jeżeli brzmi to dla Państwa jak udany wypoczynek, to ostatnim krokiem przed podróżą będzie rozwianie wątpliwości dotyczących tego jaką walutę zabrać do Indonezji?


Jaką walutę zabrać do Indonezji? Jaka waluta w Indonezji?

Walutą obowiązującą w Indonezji jest rupia indonezyjska, oznaczana międzynarodowym skrótem IDR. Obecna waluta Indonezji – rupia indonezyjska – została wprowadzona 17 sierpnia 1945 roku, po odzyskaniu przez państwo niepodległości od Holandii, której podlegało od 1781 roku, po likwidacji kampanii.

Pierwsze banknoty rupii indonezyjskiej emitowane były przez rząd Indonezji. Sama nazwa rupia pochodzi od starożytnego miernika wartości w handlu.

Do dnia dzisiejszego w części regionów tego kraju funkcjonuje wymiana towarowa, dlatego turyści powinni być przygotowani na propozycje tubylców oferujących przeniesienie bagażów w zamian za np. paczkę papierosów.

Jak dzieli się rupia indonezyjska? Podział waluty Indonezji

1 rupia indonezyjska (Rp) dzieli się na 100 senów. Obecnie w obiegu znajdują się:

  • monety: 50, 100, 200, 500 i 1000 rupii;
  • banknoty o nominałach: 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000 i 100 000 rupii.

Z uwagi na wysoki poziom inflacji, monety o niższych nominałach niż 50 Rp nie występują w powszechnym obiegu.

Jak wygląda rupia indonezyjska? Banknoty IDR

19 grudnia 2016 roku Bank Sentral Republik Indonesia wydał nową serię banknotów. Rupia indonezyjska pojawiła się w obiegu w 7 nominałach: 1000, 2000, 5000, 10000, 20000, 50000 i 100000. Awersy banknotów zdobią bohaterowie narodowi Indonezji.

IDR awers rupii indonezyjskiej (waluty Indonezji)

IDR rewers rupii indonezyjskiej (waluty Indonezji)


Jak płacić w Indonezji?

Istnieje kilka możliwości dokonywania płatności w trakcie pobytu w Indonezji. Bankomaty dostępne są z reguły w większych miejscowościach turystycznych, w centrach handlowych i hotelach o wysokim standardzie. Warto jednak przed skorzystaniem z wypłaty niezbędnej gotówki z bankomatu sprawdzić wysokość prowizji pobieranej przez bank.

Dokonywanie płatności za zakupy i usługi przy pomocy kart płatniczych możliwe jest wyłącznie w większych ośrodkach turystycznych, dlatego w trakcie pobytu w mniejszym mieście, rzadko odwiedzanym przez grupy turystów, mogą wystąpić trudności z wykonaniem transakcji.

Rupia indonezyjska – kantor Warszawa

Aby uniknąć jakichkolwiek niedogodności związanych z płatnościami, najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w gotówkę jeszcze przed wyjazdem. Nieliczne kantory posiadają w swojej ofercie rupie indonezyjskie, dlatego najczęściej turyści decydują się na zakup euro lub dolarów amerykańskich, a po przyjeździe do Indonezji wymieniają je na obowiązującą w kraju walutę. Należy jednak pamiętać, że w większości indonezyjskich kantorów wymianie podlegają wyłącznie niezniszczone, wyemitowane po 2001 roku dolary.

Kantor wymiany walut Tavex w Warszawie jako jeden z nielicznych posiada w swojej ofercie rupie indonezyjskie. Walutę Indonezji – rupię indonezyjską – wymienią Państwo zawsze od ręki, a po uprzednim zatelefonowaniu istnieje możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy rupii indonezyjskiej oraz aktualnego kursu. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odwiedzić naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24h na terenie całego kraju!

Jakie są ceny w Indonezji?

Orientacyjne koszty w Indonezji, które poniesiemy odwiedzając dowolny sklep spożywczy, przedstawia poniższa tabela.

Produkt Cena w Indonezji (orientacyjna)
chleb (sztuka) 12 000,00 IDR
masło (200 g) 40 000,00 IDR
jajka (10 sztuk) 20 000,00 IDR
ryż (400 g) 6 000,00 IDR
cukier (1 kg) 11 500,00 IDR
woda mineralna (1,5 l) 8 000,00 IDR

Kurs rupia indonezyjska – przelicznik IDR

Rupia indonezyjska (IDR) Cena (stan w dn. 25.09.18 r., g. 9:00)
1 rupia indonezyjska ok. 0,00024492 PLN
1 rupia indonezyjska ok. 0,00005699 EUR
1 rupia indonezyjska ok. 0,00006700 USD

Podróż do Indonezji – jakie dokumenty?

Obywatele Polscy udający się w podróż do Indonezji na okres krótszy niż 30 dni nie mają obowiązku posiadania wizy turystycznej. Wówczas dokumentem uprawniającym do przebywania na terenie Indonezji jest ważny przez co najmniej sześć miesięcy paszport oraz bilet powrotny (w paszporcie zostaje wstawiona pieczątka wjazdowa).

W Indonezji nie ma możliwości przedłużenia pobytu, dlatego planując podróż trwającą powyżej 30 dni (jeśli nie jest ona w celach biznesowych) trzeba być świadomym konieczności posiadania wizy. Dokument uzyskać można w Ambasadzie Republiki Indonezji w Warszawie.

Warto wiedzieć! W momencie wprowadzenia ruchu bezwizowego w Indonezji, aby móc przebywać na jej obszarze przez okres 30 dni należało przekroczyć i opuścić granice kraju w jednym z kilku punktów granicznych (było to wyłącznie pięć lotnisk międzynarodowych oraz nieliczne porty morskie). W późniejszym okresie lista punktów granicznych ulegała coraz większemu zwiększeniu – obecnie takich punktów jest 124. Ponadto nie ma już znaczenia którędy opuścimy Indonezję.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Jak dostać się do Indonezji?

Najwygodniejszym i najszybszym środkiem transportu umożliwiającym dotarcie do Indonezji jest samolot. W Indonezji znajduje się 61 lotniczych portów, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, które obsługują największe miejscowości na obszarze całego państwa. Międzynarodowe linie lotnicze posiadają połączenie z lotniskami w Denpasar, Dżakarcie oraz Medan. Największe lotnisko (Soekarno-Hatta) zlokalizowane jest w mieście Tangerang (w dzielnicy Cengkareng) na obszarze metropolitarnym Dżakarty. Jest to centralny ośrodek doskonale rozwiniętej sieci lotniczej w Indonezji, która skupia loty największych międzynarodowych i krajowych linii lotniczych.

Ciekawostki indonezyjskie

  1. W pobliżu miasta Magelang na Jawie znajduje się powstała pomiędzy 750 a 850 r. n.e. największa buddyjska świątynia – Borobudur, w której podziwiać można reliefy przedstawiające sceny z życia Buddy.
  2. W całej Indonezji występuje wiara w magię, silnie związana z kulturą kraju. Jest ona obecna nawet w tak dużych miastach jak Surabaya, Dżakarta czy Medan. Nagłe zachorowanie Indonezyjczyka z reguły tłumaczone jest jako efekt rzuconego na chorego uroku. Na terenie państwa znajduje się wielu uzdrowicieli oraz osób uprawiających magię.
  3. Indonezja zamieszkiwana jest przez ponad 300 grup etnicznych, które porozumiewają się ponad 700 językami i dialektami, dlatego pochodzenie motta Indonezji brzmiącego „jedność w różnorodności” nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem.
  4. Wyspę Borneo zamieszkują plemiona, w których – według prawa rytualnego – tatuowania dokonywać mogą wyłącznie kobiety. Ból spowodowany wykonywaniem tatuażu przy pomocy naostrzonego bambusa ma przygotować kobietę do porodu.
  5. W Indonezji występuje bardzo duża ilość gatunków endemicznych – za endemiczne uznane zostało prawie 40% ssaków i około 35% ptaków występujących w tym państwie.

Jaka waluta w Indonezji? Rupia Indonezyjska!

Nie ulega wątpliwości, że przepiękna Indonezja, będąca krajem tysiąca wysp zróżnicowanych pod względem kulturowym i geograficznym, jest obowiązkowym punktem podróży każdego turysty pragnącego odpoczynku. Nieziemskie plaże Indonezji gwarantują fantastyczny wypoczynek i oderwanie od codziennej rzeczywistości. W tej podróży towarzyszyć Państwu powinna rupia indonezyjska wymieniona w kantorze Tavex w Warszawie!

Możesz chcieć również przeczytać