Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jaką walutę zabrać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Opublikowano przez Jakub w kategorii Rynek walut na 26.09.2018
Cena złota (XAU-PLN)
7 353,08 PLN/oz
  
+ 27,66 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
101,24 PLN/oz
  
- 0,21 PLN

Chęć wyjazdu do nowego kraju, zwłaszcza tak egzotycznego i odległego jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, zawsze idzie w parze z wątpliwościami dotyczącymi wyboru odpowiedniej waluty. Ciężko jednak oprzeć się tak nowoczesnej infrastrukturze hotelowej i sportowej, jak również niskim cenom towarów (w wyniku braku podatków i cła). Potwierdzenie tych słów znajdujemy co roku, gdy ZEA przyciągają do siebie tłumy zagranicznych turystów oraz handlowców z krajów arabskich i europejskich, Japonii, USA, a nawet Rosji. Pytań dotyczących finansowej strony wyprawy do Emiratów jest równie dużo, co turystów. Najczęściej pojawiającą się kwestią jest to jaką walutę zabrać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?


Jaką walutę zabrać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich? Jaka waluta w ZEA?

Walutą obowiązującą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest dirham, oznaczany międzynarodowym skrótem AED. Waluta Zjednoczonych Emiratów Arabskich – dirham ZEA – został wprowadzony 19 maja 1973 r. Zastąpił on tym samym riala katarskiego, który krążył w obiegu od 1966 roku w praktycznie wszystkich emiratach. Wyjątek stanowił emirat Abu Dhabi, gdzie dirhamy zastąpiły dinary bahrański, w przeliczeniu 1 dirham = 1/10 dinara.

Przed 1966 r. wszystkie emiraty, które miały tworzyć ZEA, wykorzystywały rupię zatokową.

Jak dzieli się dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich? Podział waluty ZEA

1 dirham dzieli się na 100 filsów. W obiegu występują:

  • monety o nominałach 1 dirhama oraz 1, 5, 10, 25 i 50 filsów;
  • banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200 (nie jest już dodrukowywany), 500 i 1000 dirhamów.

Jak wygląda dirham ZEA? Oznaczenia banknotów AED

AED awers dirhama zea (waluty Dubaju)

AED rewers dirhama zea (waluty Emiratów)


Jak płacić w Emiratach?

Dirham jest ściśle połączony z amerykańskimi dolarami (USD), wobec czego alternatywną opcję stanowi podwójne przewalutowanie. Możemy zatem w polskim kantorze wymienić złotówki na dolary (lub euro), a następnie już na miejscu wymienić je na dirhamy. Lokalnie transakcji można dokonać w jednym z licznych kantorów, oddziałów banków czy nawet w hotelowej recepcji. Istnieje również możliwość pobrania gotówki bezpośrednio z bankomatów, których sieć jest bardzo dobrze rozbudowana. W zasadzie w Emiratach można płacić amerykańską walutą, jednak ze względu na niekorzystny przelicznik wykorzystywanie USD w sklepach (a tym bardziej miejscowa zamiana dolarów na dirhamy) nie jest dobrym pomysłem.

W Emiratach większość punktów handlowych oferuje możliwość zapłaty kartą kredytową bądź bankomatową, są one powszechnie akceptowane. Warto mieć ją w zanadrzu, gdyby ilość gotówki okazała się niewystarczająca.

Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich – kantor Warszawa

Jakie rozwiązanie jest najlepsze? Powszechnie utarło się, że zakup tej egzotycznej waluty w Polsce jest ciężki do zrealizowania z 2 powodów: kantory rzekomo nie prowadzą sprzedaży, a jeżeli już uda nam się znaleźć ofertę, to kurs będzie wielce niekorzystny. Nic bardziej mylnego!

Aby uniknąć jakichkolwiek niedogodności związanych z dokonywaniem transakcji najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w gotówkę jeszcze przed wyjazdemKantor wymiany walut Tavex w Warszawie jako jeden z nielicznych posiada w swojej ofercie dirhamy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tavex oferuje znakomity kurs sprzedaży dirhamów emirackich i w takim układzie bez wątpienia jest to obecnie najlepsza opcja wymiany waluty planując podróż do ZEA.

Walutę Emiratów – dirham ZEA – wymienią Państwo zawsze od ręki, a po uprzednim zatelefonowaniu istnieje możliwość dokonania rezerwacji odpowiedniej sumy dirhama Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz aktualnego kursu. Dla tych z Państwa, którzy nie mogą odwiedzić naszego biura przy Świętokrzyskiej 32 w Warszawie, oferujemy rewolucyjną usługę “Waluta z dostawą do domu“. Gotówkę dostarczamy w ciągu 24h na terenie całego kraju!

Jakie są ceny w Emiratach?

Orientacyjne koszty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (na przykładzie Dubaju), które poniesiemy odwiedzając dowolny sklep spożywczy, przedstawia poniższa tabela.

Produkt Cena w Emiratach (orientacyjna)
chleb (sztuka) 4,75 AED
masło (200g) 7,00 AED
jajka (10 sztuk) 11,00 AED
mleko (1 l) 6,00 AED
makaron (400g) 7,00 AED
woda (1,5 l) 2,00 AED
lokalne piwo (0,5 l) 5,50 AED

Kurs dirham ZEA – przelicznik AED

Dirham Zjednoczone Emiraty Arabskie (AED) Cena (stan w dn. 26.09.19 r., g. 10:00)
1 dirham ZEA ok. 0,99156 PLN
1 dirham ZEA ok. 0,23150 EUR
1 dirham ZEA ok. 0,27225 USD

Podróż do Emiratów

Wyjazd turystyczny do Emiratów wiąże się z obowiązkiem wizom. Obywatele Polski otrzymują wizę bezpłatnie na lotniku, na okres maksymalnie 90 dni, jeżeli przedstawiony paszport będzie ważny przynajmniej przez kolejne pół roku. Wizy nie można przedłużyć – cudzoziemcy nie mogą zostać na pobyt stały, a przy przekraczaniu granic ZEA każdorazowo skanuje się tęczówkę oka.

Warto jeszcze przed wyjazdem zaplanować miejsca, które zamierzamy odwiedzić. Mimo, że według informacji MSZ tereny Emiratów są wolne od epidemii i zagrożeń sanitarnych, a szczepienia nie są wymagane, to zainteresować się wykupieniem ubezpieczenia oraz przyswoić sobie kilka miejscowych zasad. M.in. nie należy jeść surowych owoców, warzyw i potraw, a wodę pić jedynie przegotowaną lub butelkowaną; starajmy się zachować stosowny ubiór (zakryte ramiona, dekolt, brzuch i kolana); w miejscach publicznych nie można się całować, przytulać, a taniec możliwy jest tylko w wyznaczonych miejscach.

Jak dostać się do Dubaju?

>Dubaj kojarzy się z nowoczesnością i luksusem, jest świetnym miejscem na odpoczynek. Do Dubaju można polecieć na kilka sposobów: lot czarterowy z biura podróży, samolot niskobudżetowy (tzw. tanie linie) czy samolot lepszej klasy. Z Warszawy można polecieć linią Emirates, z Katowic linią Wizz Air, a z czeskiej Pragi dubajskimi liniami FlyDubai.

Kup bilety lotnicze przez eSky

Ciekawostki o Emiratach

  1. Podobnie jak większość państw Zatoki Perskiej, Zjednoczone Emiraty Arabskie czerpią (czerpały) ogromne zyski z wydobycia ropy naftowej. Większość zasobów znajduje się w największym emiracie Abu Dabi, co znajduje odzwierciedlenie w strategiach rozwoju poszczególnych regionów. Znakomicie widać to na przykładzie Dubaju – złoża ropy znajdowały się na wyczerpaniu już ponad 20 lat temu, więc Dubaj szukał szans w rozwoju nowoczesnej gospodarki (inwestycje w technologię, silny sektor usług), dzięki czemu szybko zyskał miano jednego ze światowych centrów handlu i finansów.
  2. Sektor budownictwa należy do najbardziej zaawansowanych technologicznie na świecie, co jest skutkiem napływu turystów. Jedną z największych atrakcji turystycznych są tzw. palmowe wyspy, otaczane przez łuki falochronów celem ochrony przed niszczycielskim wpływem morza. Usypywanie pierwszej sztucznej wyspy – Jumeirah – zostało rozpoczęte w 2001 roku. Powstał tam ogromny kompleks hotelowy Atlantis. Obecnie największa z wysp ma 18 km długości i aż 400 km linii brzegowej!
  3. Ogromny rozwój Emiratów najłatwiej przedstawić na przykładzie samochodów. W 1968 roku w Dubaju zarejestrowanych było jedynie 13 pojazdów… Dziś – 50 lat później – jest to już PONAD 1,5 MILIONA!
  4. 1 peso filipińskie jest rozmiarowo równe emirackiej monecie o nominale 1 dirham. Peso filipińskie ma jednak ok. 12 razy mniejszą wartość, co powoduje, że nieuczciwi klienci często wrzucają peso do automatów na terenie ZEA.

Jaka waluta w Emiratach? Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich!

Ciepłe morze, gorący piasek i wysokie temperatury co roku ściągają do Emiratów turystów z całego świata. Najlepszy okres na wyjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich to czas pomiędzy listopadem a kwietniem. Temperatury są wtedy najprzyjemniejsze – jest gorąco, ale spokojnie da się funkcjonować na zewnątrz. Taki urlop wskazany jest więc szczególnie w naszym okresie zimowym, kiedy zamiast zmagać się z niskimi temperaturami, mamy ochotę wygrzać się na basenie lub plaży na jednej ze sztucznych wysp, lub po prostu zobaczyć na własne oczy cuda nowoczesności Dubaju czy innych zakątków Emiratów. W spełnieniu tej zachcianki niewątpliwie pomoże wizyta w kantorze Tavex w Warszawie i wymiana waluty na dirhamy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (AED).

Możesz chcieć również przeczytać