Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Jakiego poziomu cen złota możemy spodziewać się w tym tygodniu? – dalszy spadek dolara

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 27.07.2020
Cena złota (XAU-PLN)
9966,06 PLN/oz
  
+ 62,89 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
118,88 PLN/oz
  
+ 3,16 PLN

Nie ulega wątpliwości, że z dnia na dzień dolar amerykański coraz bardziej słabnie tym samym sprzyjając gwałtownemu wzrostowi cen złota.

Czym spowodowany jest gwałtowny wzrost cen złota?

Zaledwie kilka dni temu z niecierpliwością oczekiwaliśmy przebicia dotychczasowego rekordu z 2011 roku, a już dziś cena złota uplasowała się powyżej poziomu 1970 USD za uncję, co jest równoznaczne ze złamaniem ostatniej bariery – 1920 USD za uncję.

Zdaniem strategów ds. metali szlachetnych w TD Securities kluczową rolę w dalszej ekspansji złota odgrywa deprecjacja dolara amerykańskiego. „Dolar słabnie w wyniku potężnych bodźców fiskalnych i centralnych, rosnącego zadłużenia i powolnego wzrostu gospodarczego”.

Według strategów nie bez znaczenia dla wzrostu cen złota jest to, że realne stopy procentowe idą w dół”.

Sierpniowe kontrakty terminowe na złoto Comex nie zwalniają tempa – w momencie pisania artykułu, sprzedawane były po cenie 1 935,90 USD, co jest równoznaczne ze wzrostem o 2,02% w ciągu dnia.

2000 USD za uncję jeszcze w tym tygodniu?

Optymistycznych komentarzy, co do sytuacji na rynku żółtego metalu nie szczędzą również analitycy z Commerzbanku, którzy uważają, że cena złota na przestrzeni zaledwie kilku dni, może wzrosnąć do 2000 USD za uncję.

„Dynamika, którą obecnie obserwujemy, wskazuje na to, że wzrost w dalszym ciągu będzie się utrzymywał, dlatego nie wykluczamy możliwości, że złoto pokona granicę 2000 USD za już w ciągu najbliższych kilku dni (…)” – oznajmił Carsten Fritsch – jeden z analityków Commerzbanku.

Czy możemy spodziewać się korekty na rynku złota w niedalekiej przyszłości?

Nagły wzrost cen może zmartwić niektórych inwestorów, ze względu na oczekiwaną korektę. Nie zmienia to jednak faktu, że znaczący spadek cen wydaje się być mało prawdopodobny, zauważył Fritsch. Sytuacja ma się nieco inaczej, jeśli chodzi o srebrny metal – zdaniem Fritischa korekta na rynku srebra jest zdecydowanie bardziej prawdopodobna.

Analitycy z Commerbanku są zgodni ze strategami z TD Securities – głównym motorem napędowym dla wzrostu cen złota jest osłabienie dolara amerykańskiego.

„Jedną z głównych sił napędowych tego wzrostu jest słabszy dolar amerykański, który stracił na wartości i obecnie utrzymuje się na najniższym poziomie od niemal dwóch lat – zaznaczył Fritsch.

Możesz chcieć również przeczytać