Po tym, jak w maju Narodowy Bank Polski dodał do krajowych rezerw 1,9 tony złota, w czerwcu zakupił kolejne 40 tysięcy uncji tego metalu.
Narodowy Bank Polski wrócił na rynek złota
W komunikacie banku czytamy, że „NBP w czerwcu kolejny raz zwiększył zasoby złota, tym razem do 7,452 milionów uncji trojańskich”. Poczynione w ubiegłym miesiącu zakupy sprawiły, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy do krajowych rezerw trafiło nieco ponad 3 tony złota! Warto odnotować, że majowy powrót NBP na rynek złota nastąpił po dwuletniej przerwie od ostatnich zakupów w lipcu 2019 roku i po trzech latach od jednych z największych miesięcznych zakupów poczynionych w połowie 2018 roku – wówczas NBP zasilił krajowe rezerwy 100 tonami tego metalu. I chociaż na tle innych krajów ostatnie posunięcia NBP wydają się „skromne”, jednocześnie wskazują, że bank docenia wartość złota jako składnika krajowych rezerw.
Złoto istotnym składnikiem rezerw Narodowego Banku Polskiego
„NBP uważa złoto za szczególnie istotny element swoich oficjalnych aktywów rezerwowych. Cechy złota sprawiają, że kruszec ten bardzo dobrze wpisuje się w ostrożnościową funkcję utrzymywania rezerw walutowych i gromadzenia kapitału w długiej perspektywie, przetrzymania okresów stresu i stawienia czoła zmiennym warunkom rynkowym” – pisał w lipcu Adam Glapiński – Prezes NBP – w artykule „Inwestowanie w długim okresie: złoto jako filar strategii zarządzania rezerwami przez NBP”, który ukazał się na łamach magazynu Capital Finance International. „Złoto oferuje wyjątkowe walory inwestycyjne – jest pozbawione ryzyka kredytowego, jego wartość nie spada pod wpływem błędnie prowadzonej polityki pieniężnej lub fiskalnej kraju, i chociaż jego ogólna podaż jest ograniczona, właściwości fizyczne gwarantują jego trwałość i niezniszczalność”.
20% docelowym udziałem złota w krajowych rezerwach
Większość aktywnych obserwatorów działań NBP z pewnością pamięta marcowe słowa Prezesa Adama Glapińskiego na temat przyszłości polskich rezerw złota. Wówczas Glapiński oświadczył, że w ciągu kilku lat NBP planuje dokupić jeszcze co najmniej 100 ton. Czy ostatnie zakupy są pierwszym krokiem w kierunku realizacji tego celu? Podczas lipcowej konferencji Prezes NBP wskazał, że były one jedynie przejściowym zwiększeniem zasobów.
„NBP nie zwiększył strategicznych zasobów złota. Przejściowe zwiększenia wynikają z realizowanej działalności operacyjnej banku. Codziennej, rutynowej działalności banku, która ma różne konkretne szczegółowe cele. Jak będziemy podejmować decyzje o zwiększeniu strategicznych zapasów, to będzie to raz a dobrze” – oznajmił Glapiński.
Jak widać NBP nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, a poczynione w maju i czerwcu zakupy są jedynie przedsmakiem skali przyszłych działań banku w tym zakresie. Podczas marcowej konferencji online Glapiński wyraźnie zaakcentował potrzebę poszerzenia polskich rezerw złota wskazując, że najbliższym celem NBP jest osiągnięcie 10% udziału złota w krajowych rezerwach, a poziomem docelowym jest 20%.