Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Kontynuacja drenażu skarbców srebra

Autorem artykułu jest Tomasz Gessner – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 05.06.2023
Cena złota (XAU-PLN)
9257,49 PLN/oz
  
- 46,04 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
106,79 PLN/oz
  
- 0,91 PLN

Za nami kolejny raport CoT, obrazujący strukturę pozycjonowania na kontraktach terminowych na złoto i srebro. Jest on teraz o tyle warty śledzenia, że ostatnie tygodnie stały pod znakiem cenowej korekty metali. Takie warunki są jak wiemy idealne do korygowania ekspozycji po krótkiej stronie rynku. Jak zawsze warto przypomnieć, że raport pojawia się po zakończeniu piątkowego handlu, ale obrazuje sytuację na wtorek. Innymi słowy nie pokazuje trzech ostatnich dni handlowych.

Poprzednie trzy tygodnie spadków cen metali stały pod znakiem korygowania ekspozycji short netto przez banki bulionowe oraz producentów. Poniżej wykres pozycjonowania dla złota.

Na szczególną uwagę zasługiwać mogą producenci, zobrazowani czerwoną linią w dolnym panelu. Zauważmy, że praktycznie nie zwiększali oni w trakcie ostatniego wzrostu cen swojego zabezpieczenia przed cenową korektą. Obecnie ich krótka pozycja netto ma charakter wręcz symboliczny, co sugeruje, że bardzo realnie liczą się z możliwością wybicia cen złota na nowe ATH. Największą siłą podażową są natomiast banki bulionowe (zielona linia w dolnym panelu), które w trakcie ostatniego cofnięcia korygowały swoje krótkie pozycje, choć ich ekspozycja netto jest wciąż na wysokich poziomach, co może być potencjalną przeszkodą do odbudowania się ceny w najbliższym czasie.

Dalej przechodzimy do srebra, na którym to z kolei banki bulionowe w trakcie ostatniego cofnięcia wykazywały się znacznie większą ostrożnością, aniżeli zabezpieczający się producenci. W kontekście srebra wydarzeniem ostatnich dni na COMEX jest też rozbicie poziomu 30 mln uncji na poziomie zapasów będących podstawą zabezpieczenia kontraktów terminowych, a więc srebra gotowego do wydania (ciemniejsza zielona linia na poniższym wykresie).


Zauważmy, że po 80% spadku zapasów w tej kategorii (od lutego 2021 – SilverSqueeze), okolice 30 mln uncji stały się pewnego rodzaju „wsparciem”, po którym poziom zapasów od jesieni dryfował. Obecnie został on rozbity, a zapasy srebra schodzą do nieco powyżej 28 mln uncji. Widząc podobne tendencje w Londynie oraz Szanghaju, może być tym razem problem z ich uzupełnieniem.

Chętnych do przesuwania srebra z Eligible (prywatni właściciele) do Registered po aktualnych cenach specjalnie nie ma. Tak wyraźny spadek zapasów to obecnie argument dla liczących na potencjalny shortsqueeze, wzorem ubiegłorocznego, marcowego przypadku niklu na LME. Do kwestii zapasów dodać można także ponownie spadającą ilość otwartych kontraktów na srebrze, która po niedawnym odreagowaniu ponownie zmierza w kierunku wieloletnich minimów.

W przeszłości niewielkie zaangażowanie na kontraktach szło zwykle w parze z rosnącym potencjałem do odreagowania ceny. Technicznie ostatnia korekta cenowa zbliżyła już srebro do potencjalnych wsparć.

Najbliższym są okolice testowanej już od góry linii spadkowej. Natomiast niżej mamy do dyspozycji także bardzo ważny obszar 22 USD, gdzie uaktywnić powinien się ponownie popyt. Innymi słowy srebro wydaje się być na dobrej drodze do odhaczenia kolejnego, cyklicznego (i co ważne, położonego wyżej) dołka .

Tomasz Gessner

Możesz chcieć również przeczytać