Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Nowy miesiąc, stare problemy. Korekta na rynku złota trwa

Autorem artykułu jest Aleksandra Olbryś – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 03.03.2021
Cena złota (XAU-PLN)
9237,19 PLN/oz
  
+ 84,38 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,69 PLN/oz
  
+ 4,63 PLN
TavexNews:Nowy miesiąc, stare problemy. Korekta na rynku złota trwa

Kolejny tydzień z rzędu złoto pogłębia straty, mimo że oczekiwania inflacyjne coraz bardziej przybierają na sile.

Rynek długu przyćmiewa blask złota

W chwili pisania tego tekstu ceny złota wyrażone w dolarach amerykańskich oscylują w okolicach 1720 USD/oz, a tym samym odnotowują dzienny spadek na poziomie 0,48%. Analogicznie trend spadkowy obserwujemy na wykresach cen złota w polskiej walucie, które praktycznie z dnia na dzień zmniejszają dystans do minimów po raz ostatnich widzianych w drugiej połowie marca ubiegłego roku.

Co prawda, „aktywność” amerykańskiego rynku długu nieco ostygła po tym, jak w ubiegłym tygodniu rentowność 10-letnich obligacji skarbowych ustanowiła nowe roczne maksimum. Niemniej jednak, zyskowność z amerykańskich Treasuries utrzymuje się na wciąż – jak na aktualne realia – wysokim poziomie powyżej 1,4.

„Wyceniona” rola pakietu fiskalnego w USA

Chociaż na początku tygodnia rynki obiegła informacja, że Izba Reprezentantów zagłosowała za przyjęciem zaproponowanego przez Joe Bidena pakietu stymulacyjnego o wartości 1,9 biliona dolarów reakcja złota okazała się nieznaczna. Niewykluczone, że u podstaw takiego obrotu sprawy leży kwestia związana z brakiem „elementu zaskoczenia” – o pakiecie mówiło się już od dłuższego czasu, a więc jak najbardziej uzasadnione wydaje się przypuszczenie, że informacja w pewnym sensie została już przez rynki „wyceniona”.

„Dopóki bodźce fiskalne będą wpompowywane w gospodarkę USA, a Rezerwa Federalna będzie powściągliwa w podejmowaniu działań, które przyczyniłyby się do ograniczenia rentowności, ceny złota będą musiały walczyć” – ocenił Analityk IG Market – Kyle Rodda.

Rezerwa Federalna na drodze do zmiany kierunku?

Chociaż perspektywy dla gospodarki Stanów Zjednoczonych uległy poprawie, Lael Brainard – członkini Zarządu Rezerwy Federalnej – we wczorajszej wypowiedzi jasno określiła, że zanim bank centralny zacznie rozważać zmiany w polityce monetarnej „będzie musiał uzbroić się w cierpliwość” i upewnić, że jest na właściwej drodze do realizacji celów w zakresie zatrudnienia i inflacji.

W uwagach przygotowanych dla CFR (ang. Council on Foreign Relations) Brainard przedstawiła argumenty, które przemawiają za szybszym od dotychczas prognozowanego wzrostem gospodarczym w USA. Jednocześnie podkreśliła, że nadrzędnym celem Rezerwy Federalnej będzie utrzymanie akomodacyjnej polityki monetarnej tak długo, aż sytuacja na rynku pracy nie wróci do poziomu sprzed pandemii. Jednocześnie Brainard wskazała, że oczekiwany tej wiosny skok inflacji prawdopodobnie będzie miał tymczasowy charakter, a osiągnięcie celu inflacyjnego na poziomie 2% „będzie wymagało cierpliwości”.

Z perspektywy ostatnich wzrostów rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, Brainard stwierdziła, że „zwraca na nie szczególną uwagę”. Jest to o tyle istotne, że komentarz jest pewnym kontrastem w stosunku do dotychczasowego przekazu Rezerwy Federalnej, według którego zmiany na rynku długu należy utożsamiać z nadzieją na rychły powrót gospodarki na właściwe tory (podczas ostatniej wypowiedzi Przewodniczący Rezerwy Federalnej – Jerome Powell uspokajał nastroje na rynkach inwestycyjnych, celem likwidacji obaw o przedwczesne wprowadzanie zmian w zakresie polityki monetarnej).

Aleksandra Olbryś – Analityk ds. Rynku Złota w Tavex, autorka serii TavexNews

Cena złota (XAU-PLN)
9237,19 PLN/oz
  
+ 84,38 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
123,69 PLN/oz
  
+ 4,63 PLN

Możesz chcieć również przeczytać