Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Majówka z Fedem

Autorem artykułu jest Tomasz Gessner – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 02.05.2023
Cena złota (XAU-PLN)
11029,10 PLN/oz
  
+ 121,10 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
130,47 PLN/oz
  
+ 1,87 PLN
TavexNews: Majówka z Fedem

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, posiedzenie FOMC wypadło w kontekście krajowych inwestorów nieco niefortunnie, bowiem w tygodniu, w którym wielu z nas celebruje wolne dni z tytułu majówki. Jest to posiedzenie bardzo ważne, bowiem to na nim możemy się dowiedzieć (oficjalnie, bądź co równie prawdopodobne między wierszami), czy Fed wciska pauzę w obecnym cyklu podwyżek stóp, czy też jastrzębia retoryka (jakby nie patrzeć inflacja jest 2,5-krotnie powyżej celu), pomimo napięć w systemie bankowym, utrzymywana będzie dalej.

Co zrobi Fed?

Jeśli spojrzymy na aktualne wyceny kontraktów na stopę funduszy federalnych, 84% szans przypisuje się scenariuszowi, w którym na środowym posiedzeniu dojdzie do kolejnej podwyżki ceny pieniądza o 25 pb.

To co interesuje inwestorów najbardziej, to jakie decyzje zobaczymy na kolejnych posiedzeniach. I tu z kolei obecne wyceny wskazują na to, że po pierwsze środowa podwyżka stóp będzie najprawdopodobniej ostatnią w tym cyklu, natomiast na posiedzeniu listopadowym rozpoczęty zostanie cykl obniżek stóp procentowych, po 25 pb na każdym kolejnym posiedzeniu (niebieskie pola w poniższej tabeli).

Źródło: cmegroup.com

Fed swoje, rynek swoje

Od paru miesięcy mamy do czynienia z bardzo interesującą sytuacją w zakresie oczekiwań członków Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej, a oczekiwaniami rynku. Krótko mówiąc konsensus Fedu jest taki, że stopy do końca roku pozostaną na poziomie średnio 5,1%, co widać po ostatniej aktualizacji wykresu dot-plot, potocznie zwanego u nas „fedokropkami”.

Z kolei rynkowe oczekiwania widzieliśmy już we wcześniejszej tabelce (niebieskie pola). Te zwłaszcza mocno „rozjechały” się z „fedokropkami” po serii upadków banków, gdy rynek doszedł do wniosku, że nie ma innej możliwości, jak wrócić do zdecydowanych obniżek stóp w drugiej połowie roku. Zmianę nachylenia krzywej oczekiwanych stóp w czasie zobaczyć możecie na poniższej animacji.

 

Czy majowe posiedzenie rozstrzygnie spór?

Z powyższego widać zatem, jak duże znaczenie może mieć to najbliższe, majowe posiedzenie FOMC. Jeśli okaże się, że w towarzyszącym decyzji o podwyżce stóp komunikacie znajdzie się zapis wskazujący na to, że mamy do czynienia z zakończeniem cyklu podwyżek stóp, bądź tego typu wnioski wysnuć będzie można z konferencji Jerome Powella po posiedzeniu, wówczas wyjdzie na to, że to rynek miał rację, co przy okazji powinno poprawić sentyment inwestycyjny.

Z kolei kontynuacja jastrzębiej postawy Fedu niewiele prawdopodobnie zmieni, a więc to przeciąganie liny w zakresie oczekiwań dalszego kształtowania polityki monetarnej byłoby kontynuowane, stanowiąc jednocześnie coraz większe wyzwanie chociażby dla sektora bankowego, obsługi rządowego zadłużenia, czy wzrostu gospodarczego, przed załamaniem którego ostrzegają od dawna rekordowe inwersje krzywej dochodowości.

Tomasz Gessner

Możesz chcieć również przeczytać