Stwórz nowe powiadomienie cenowe

Nastroje w USA najgorsze od dekady. Czy poziom 1800 USD jest w zasięgu złota?

Autorem artykułu jest Dagmara Mierzejek – opublikowano w kategorii Komentarze rynkowe TavexNews dnia 16.08.2021
Cena złota (XAU-PLN)
10627,90 PLN/oz
  
+ 38,70 PLN
Cena srebra (XAG-PLN)
124,99 PLN/oz
  
- 0,72 PLN
TavexNews: Nastroje w USA najgorsze od dekady. Czy poziom 1800 USD jest w zasięgu złota?

W konsekwencji znaczącego wzrostu zachorowań na wariant Delta koronawirusa, dramatycznemu pogorszeniu uległy nastroje amerykańskich konsumentów – odczyt kluczowego wskaźnika opracowanego przez University of Michigan spadł do najniższego poziomu od 2011 roku.

Amerykańscy konsumenci obawiają się o przyszłość krajowej gospodarki

Wstępny odczyt wskaźnika nastrojów konsumentów spadł w sierpniu do 70,2 punktów (-13% wobec lipcowego odczytu na poziomie 81,2 punktów). Rezultat ten okazał się najniższy w erze pandemii – dotychczasowym liderem w tej dziedzinie pozostawał odczyt z kwietnia 2020 roku (71,8 punktów). Pogorszeniu uległa również ocena aktualnych warunków ekonomicznych – sierpniowy odczyt pokazał spadek do 77,9 punktów wobec lipcowego rezultatu na poziomie 84,5 punktów – oraz oczekiwań konsumentów (65,2 punkty wobec 79 punktów). Wzrostowi uległy oczekiwania względem inflacji w ciągu najbliższych 5 lat z 2,8% do 3%.

Rośnie zaufanie do złota

Pogorszenie nastrojów amerykańskich konsumentów pozytywnie wpłynęło na sentyment do złota. Inwestorzy żywią coraz mniejsze oczekiwania wobec Rezerwy Federalnej, a ściślej mówiąc dalszych kroków banku w zakresie zacieśniania warunków finansowych w świetle czerwieni, która gości na „covidowych” słupkach; w wielu stanach – szczególnie w południowej części USA – zaczyna brakować łóżek do obsługi pacjentów z COVID-19.

Po przeszło 1,5% wzroście w piątek, dzisiejsza sesja przyniosła wyhamowanie cen złota głównie za sprawą mocniejszego dolara, którego indeks mimo ostatnich strat niezmiennie utrzymuje się w okolicach 4-miesięcznego maksimum. Dla zysków amerykańskiej waluty nie bez znaczenia pozostaje seria gorszych od oczekiwań danych z Chin (spowolnienie sprzedaży detalicznej i wyhamowanie dynamiki produkcji przemysłowej), które mogą „popchnąć” Ludowy Bank Chin do dalszego luzowania warunków finansowych.

W chwili pisania tego teksu cena złota wyrażona w dolarach amerykańskich wynosi 1775,78 USD/oz i notuje dzienny spadek na poziomie 0,21%. Nieco mniejsze straty obserwujemy na wykresie ceny złota w polskiej walucie – aktualna cena uncji złota wynosi 6874,75 PLN (-0,17% w ciągu dnia).

Wyhamowanie inflacji w USA zmniejsza presję na Rezerwę Federalną

Reakcja na ostatnią publikację danych University of Michigan wyraźnie wskazuje, że rynek jest zaniepokojony przyszłością w perspektywie rozprzestrzeniającego się wariantu Delta. Co więcej, dane o inflacji za oceanem, która po raz pierwszy od kilku miesięcy nie zaskoczyła „na plus”, przez część ekspertów została utożsamiona ze szczytem presji cenowej. To z kolei ogranicza nacisk na zmianę parametrów polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną.

Fed [Rezerwa Federalna – przyp. red.] może być bardziej spokojny i nie spieszyć się z ograniczeniem inflacji – ocenił Everett Millman – Ekspert ds. Metali Szlachetnych z Gainesville Coins dodając, że aktualna cena złota poniżej 1800 USD/oz jest dobrym punktem wyjścia dla inwestujących w ten metal. „Po ostatnim cofnięciu cen złota, jesteśmy w bardzo atrakcyjnym punkcie cenowy. Dobrze wróży to, jak szybko się odbudowaliśmy. Nie byłoby dla mnie zaskoczeniem, gdybyśmy w przyszłym tygodniu [wypowiedź z piątku – przyp. red.] przekroczyli 1800 USD”.

Aleksandra Olbryś – Analityk ds. Rynku Złota w Tavex, autorka serii TavexNews

Możesz chcieć również przeczytać