Inwestorzy metali szlachetnych nie powinni zwracać dużej uwagi na krótkoterminowe wahania cenowe na rynkach złota i srebra. Według Andrew Hechta – założyciela Hecht Commodity Report, cotygodniowych, szczegółowych raportów badawczych dostępnych na rynkach towarowych – bezprecedensowy bodziec pieniężny i fiskalny doprowadzi ceny złota do rekordowo wysokich poziomów w perspektywie długiego okresu.
Rok 2020 – powtórka z roku 2008?
Zawarte w raportach analizy opierają się na dziesięcioletnim doświadczeniu firmy w branży i mają na celu przekazanie informacji o towarach oraz podanie praktycznych rekomendacji co do kupna i sprzedaży.
Hecht, zapytany o to, czy widzi podobieństwo między sytuacją na rynku złota w 2008 roku (globalny kryzys finansowy), a tą, z którą obecnie przyszło nam się zmierzyć, odpowiedział, że jak najbardziej jest ono niepodważalne. Według niego obecne warunki rynkowe są podobne do tych z 2008 roku, ponieważ pandemia COVID-19 doprowadziła do kompletnej dewastacji globalnej gospodarki.
„W 2008 roku Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych i wszystkie banki centralne na całym świecie wprowadziły do systemu wiele bodźców, które doprowadziły do ogólnego ożywienia na rynkach wielu towarów. Szczególnie dobrze wpłynęły na złoto i srebro.” – powiedział i dodał, że „Nigdy nie będę rywalizował z bankami centralnymi świata.”.
Swoje komentarze na temat aktualnej sytuacji na rynku metali szlachetnych Hecht odniósł do momentu, w którym złoto przekroczyło granicę 1700 USD za uncję.
Ile kosztowały wspomniane kryzysy?
Hecht zauważył, że kluczową różnicą między kryzysem finansowym w 2008 roku, a tym obecnym związanym z pandemią COVID-19, jest to, ile pieniędzy banki centralne i rządy „wpompowały” na rynki finansowe. Skomentował również, że między lipcem a wrześniem 2008 roku rząd USA wprowadził środki stymulacyjne w wysokości ponad 500 miliardów USD – dla porównania w ciągu ostatnich dwóch miesięcy rząd wydał aż 3 biliony USD!
„W rezultacie podaż pieniądza gwałtownie rośnie, dzięki czemu perspektywy co do wzrostu cen złota i srebra są bardzo optymistyczne. Podobnie ma się sytuacja, jeśli chodzi o waluty FIAT.” – analizuje Andrew.
Nie tylko złoto
Prognozy Hechta co do wzrostu cen metali szlachetnych nie dotyczą wyłącznie złota. Według założyciela Hecht Commodity Report, duży potencjał – w perspektywie długoterminowej – ma również srebro. Hecht uznaje ceny na poziomie 21 USD za uncję srebra za „krytyczny poziom techniczny”.
“Jeśli chcę kupować dany instrument finansowy za każdym razem, kiedy jego cena spadnie, skłaniałbym się ku wyborze srebra, ponieważ przynosi ono najwyższe zyski procentowe. Jeśli jednak chodzi o inwestycje długoterminowe, to złoto jest aktywem, które chciałbym mieć.” – zakończył Hecht.